عضویت در سایت موبایلستان کلمه عبور خود را گم کرده اید ؟

 

 

رونمایی از نقشه جهانی فعالیت‌های ماهی‌گیران توسط گوگل
۲۹ شهریور ۱۳۹۵|
0 نظر
samancent

گوگل ارائه خدمات جدیدی را در سایت اینترنتی http://globalfishingwatch.org آغاز کرده که ردگیری و بررسی تمامی فعالیت‌های مرتبط با ماهی‌گیری را در جهان ممکن می‌کند.

هدف از راه اندازی سایت یادشده ارتقای آگاهی در مورد این موضوع و تاثیرگذاری بر سیاست‌های حامی شفاف‌سازی در این زمینه عنوان شده است.

سایت مذکور با همکاری دو سازمان غیرانتفاعی Oceana و SkyTruth راه‌اندازی شده و برای به‌روزرسانی آنی داده‌های آن از فناوری‌هایی همچون کلود، خدمات ماهواره‌ای و رایانه‌های هوشمند و دارای توان خودآموزی استفاده می‌شود.

با ارائه این خدمات برای اولین بار در طول تاریخ تصاویری شفاف و جهانی از فعالیت‌های تجاری که در زمینه ماهیگیری صورت می‌گیرد، به دست می‌آید.

اگر چه غذاهای دریایی در جهان مصرف‌کنندگان فراوانی دارد، اما تعداد کسانی که از امار و اطلاعات دقیقی در مورد فعالیت‌های ماهیگیری در جهان برخوردارند بسیار اندک است. با ارائه نقشه‌ای جهانی از فعالیت‌های مذکور، دولت‌ها صاحبان صنایع، شهروندان و غیره می‌توانند درکی جدید در این زمینه به دست آورند و ضمن ردگیری فعالیت‌های موجود داده‌های مورد نظرشان را به اشتراک بگذارند.

اطلاعات کشتی‌ها و قایق‌های ماهی‌گیری فعال در نقاط مختلف جهان از طریق سیستم خودکار شناسایی هویت یا Automatic Identification System (AIS) در دسترس خواهد بود. بر اساس برآوردهای گوگل در ۴.۵ سال اخیر حدود ۳۷ میلیارد نقطه ردگیری مربوط به کشتی‌ها از همین طریق ثبت شده است. بدین شیوه فعالیت‌های ماهی‌گیری غیرقانونی که به سلامت آبزیان و تداوم نسل آنها آسیب می‌زند هم قابل شناسایی خواهد بود.

در نقشه مذکور اگر چه فعالیت و حرکت کشتی‌ها و قایق‌های ماهیگیری در خلیج فارس قابل مشاهده است، اما در مورد دریای مازندران هیچ اطلاعاتی به ثبت نرسیده است.

منبع : ایتنا


مطالب مشابه:

نظرتان را در مورد این مطلب بیان نمایید