ادعای ۹٫۳ میلیارد دلاری اوراکل بر ضد گوگل

16 فروردین 1395

اوراکل بعد از خرید شرکت سان مالک تمامی نرم‌افزارهای تولیدی آن از جمله جاوا شده و معتقد است گوگل بدون کسب اجازه از برخی امکانات و اجزای جاوا در سیستم‌عامل اندروید خود استفاده کرده است.

به گزارش ایتنا از فارس، اوراکل قبلا هم گوگل را به استفاده از بخش‌هایی از جاوا بدون پرداخت حق امتیاز به این شرکت متهم کرده بود. دادگاه در سال ۲۰۱۲ به این موضوع رسیدگی کرد، اما نتوانست در مورد آن به نتیجه قطعی برسد.

سیستم‌عامل اندروید گوگل یکی از محبوب‌ترین سیستم‌عامل‌های همراه است و در سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۵ سهم ۸۰.۷ درصدی از این بازار را در اختیار داشته است و هرگونه محدودیت در توزیع آن برای گوگل خساراتی سهمگین به همراه می‌آورد. زیرا هزاران برنامه جانبی سازگار با اندروید برای گوشی‌ها و تبلت‌ها عرضه می‌شود و گوگل بخشی از درآمد حاصل از فروش برنامه‌های مذکور را به جیب می‌زند.

به نظر می‌رسد هدف اصلی اوراکل از طرح این شکایت به دست آوردن سهمی از درآمد مذکور است. خسارتی که اوراکل این‌بار از گوگل طلب کرده ده برابر بیشتر از رقم درخواستی قبلی آن است. خود اوراکل هم اعلام کرده که ۸.۸ میلیارد دلار از خسارت ادعایی این شرکت مربوط به سودی است که گوگل از طریق توزیع اندروید در طول سال‌های گذشته به دست آورده است.

منبع : ایتنا

0
برچسب ها :

دیدگاه شما

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

بدون دیدگاه

    مطلب پیشنهادی