استفاده از پیامک برای تایید هویت دو مرحله‌ای منسوخ می‌شود

07 مرداد 1395

به دنبال افزایش سوءاستفاده های امنیتی، ارسال پیامکی رمز دوم برای کاربران به شیوه‌ای متداول برای ارتقای امنیت حساب های کاربری در اینترنت مبدل شد، اما ظاهرا این شیوه هم در حال منسوخ شدن است.

سیستم تایید هویت دومرحله ای در سال های گذشته به شدت متداول شده بود و شرکت های تجاری هم در کنار افراد عادی به استفاده از آن می پرداختند. زیرا دسترسی هکرها به کد دوم پیامک شده به گوشی کاربر کار دشواری به نظر می رسید.

اما حالا موسسه ملی استاندارد و فناوری در آمریکا هشدار داده که نهادهای دولتی با شناسایی هویت کاربران تلفن همراه می توانند به این کدهای شخصی هم دسترسی داشته باشند. موسسه مذکور امنیت شیوه انتقال کدرمز با استفاده از پیامک را به علت امکان استراق سمع از ان زیر سوال برده است.

موسسه مذکور کارایی این شیوه را هم زیر سوال برده و معتقد است سازمان های استفاده کننده از این شیوه باید مطمئن شوند که شماره متصل به یک حساب کاربری عملا شماره ای در یک شبکه تلفن همراه است و نه شماره ای تولید شده با استفاده از نرم افزارهای مختلف تلفن اینترنتی.

به بیان دیگر این شیوه تایید هویت به دلایل مختلف کارآیی خود را از دست داده و در کنار ان استفاده از ایمیل یا نرم افزارهای پیام رسان هم نمی تواند برای دریافت رمز دوم مناسب باشد. زیرا امکان دستکاری مالکیت آنها وجود دارد.

یک نگرانی دیگر در مورد ارسال کدهای دوم به صورت پیامکی این است که متن این پیام ها بر روی صفحه قفل شده گوشی نمایش داده می شود و این کار از نظر امنیتی درست نیست.

رئیس کمیسیون امنیت ملی خبر داد: ممنوعیت ورود گوشی هوشمند در حال نهایی شدن !!!

این موسسه حتی شیوه تایید هویت بیومتریک را نیز خالی از اشکال ندانسته، زیرا در برخی موارد می توان سیستم های مذکور را با نمایش عکاس کاربر به جای چهره واقعی وی فریب داد. البته تمامی سیستم های تایید هویت بیومتریک تابدین حد دچار ضعف نیستند.

 

منبع : فارس

0
برچسب ها :

دیدگاه شما

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

بدون دیدگاه

    مطلب پیشنهادی