اخبار

افتتاحیه تلکام ۲۰۱۷ و رویداد های آن در محل دائمی نمایشگاه بین المللی تهران

از تاریخ ۲۴ مهرماه شاهد افتتحایه نمایشگاه تلکام ۲۰۱۷ در محل دائمی نمایشگاه بین المللی تهران بودیم. این نمایشگاه هر ساله بر پایه معرفی تکنولوژی های روز ارتباطی روز ایران به سمع و نظر مراجعه کنندگان محترم می رسد.بر اساس آخرین آمار ۲۲۵ شرکت داخلی و ۱۰۲ شرکت خارجی از کشور‌هایی مانند انگلیس، آلمان، تایوان، چین، روسیه، ژاپن، سوییس، فرانسه، کانادا در تلکام ۲۰۱۷ حضور دارند.

در این نمایشگاه صحبت های زیادی پیرامون آزادسازی پیرامون مکالمان بین الملل برای اپراتور های مجازی بود. از این رو وزیر ارتباطات با بیان اینکه با آزادسازی مکالمات بین‌الملل برای اپراتور‌های مجازی بهبود کیفیت مکالمات حاصل می‌شود، افزود: با فعال شدن اپراتور‌های مجازی در صنعت مخابرات این اپراتور‌ها می‌توانند حجمی از بازار را برای خود جذب کنند و پنج درصد بازار را به خود اختصاص دهند. ایجاد شدن تعرفه‌های رقابتی، بزرگ شدن بازار و جلوگیری از قاچاق مکالمه از مزایای آزاد سازی مکالمات است. بدین ترتیب امکانی برای MVNO‌ها فراهم می‌شود که از این ظرفیت‌ها استفاده کنند. کمیسیون تنظیم مقررات در حال تدوین شرایط است و نتایج آن به زودی اعلام خواهد شد.
وی با اشاره به فعال شدن دو اپراتور خصوصی پست، گفت: با آزاد سازی فعالیت‌های پستی، بازار پستی کشور از ظرفیت امروز که ۸۰۰ میلیارد تومان در سال است به دو برابر افزایش پیدا خواهد کرد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره‌ی برگزاری نمایشگاه تلکام، توضیح داد: تلکام امسال با ۲۲۵ شرکت داخلی و ۱۰۲ شرکت خارجی برگزار می‌شود. این نمایشگاه فرصت خوبی برای اعلام برنامه‌های مخابراتی در کشور‌های توسعه یافته است.
برگزاری پنل‌های تخصصی، برنامه جدید تلکام هجدهم

هر روز در تلکام هجدهم روز یک پنل تخصصی است. یعنی این که هر روز چند موضوع مختلف روی محوریت یک پنل خاص می چرخیده است.آذری جهرمی با بیان اینکه در برنامه جدید امسال در نمایشگاه هر روز یک پنل تخصصی با موضوعات مختلف داریم، گفت: پنل روز نخست توسعه اقتصاد دیجیتال در ایران است. این پنل با حضور رئیس کل بانک مرکزی، معاون اقتصادیی رئیس جمهوری، وزیر صنعت، معدن و تجارت و نمایندگان مجلس شورای اسلامی برگزار می‌شود و بناست در این پنل برنامه‌ای برای تسریع فرصت‌های سرمایه گذاری فراهم شود.
وی درباره پنل دوم توضیح داد: مهم‌ترین اهداف در برنامه ششم توسعه در حوزه وزارت ارتباطات گذاشته شده و ۲.۵ برابر کردن حجم بازار ICT در برنامه است. بدین ترتیب ۲.۵ برابر کردن حجم در طی برنامه در پنل با حضور مدیران تنظیم مقررات و فعالیت اقتصادی بخش خصوصی برگزار می‌شود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار کرد: افزایش حجم بازار در برنامه به معنای ۱۵۰ درصدی در شرایط فعلی است، اما با شرایط فعلی بیش از ۸۰ درصد این رشد محقق نمی‌شود.
آذری جهرمی با تاکید بر اهمیت پیوست فناوری افزود: یکی از مهم‌ترین حوزه‌هایی که ICT اهمیت دارد اقتصادی مقاومتی و تولیدات داخلی است که از طریق پیوست فناوری ممکن می‌شود. بدین ترتیب در پنل سوم پیوست فناوری وزارت ارتباطات در حوزه اقتصاد مقاومتی برای تولید کنندگان صنعت مخابرات با حضور فعالان صنعت برگزار می‌شود.
توسعه بازار ICT با اصلاح نظام تعرفه بازار ثابت
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر اصلاح نظام تعرفه اینترنت ثابت اظهار کرد: ما ملزم به توسعه بازار ICT هستیم و با توجه به شرایط بازار موبایل، توسعه را در بازار ثابت می‌بینیم. نظام تعرفه نیاز به اصلاح دارد و ما انتظار داریم با اصلاح نظام تعرفه تقاضا نسبت به بازار ثابت افزایش یابد.
جهرمی با بیان اینکه باید سرمایه‌گذاری مناسبی در این حوزه انجام شود، افزود: از جمله سرمایه‌گذاری شرکت ایرانیان نت که از طریق سرمایه‌گذاری MTN که در حال نهایی شدن است، تا سال آینده ۳۰۰ میلیون دلار در این حوزه سرمایه‌گذاری می‌کند. مخابرات ایران نیز در این نمایشگاه درباره سرمایه‌گذاری خود توضیح می‌دهد.

تلکام 2017
وی با اشاره به ارائه فیبر نوری توسط شرکت مخابرات ایران بیان کرد: طی شش ماه گذشته در تهران ۱۴ هزار پورت فیبر نوری واگذار شده است. انتظار است در پایان سال بعد شرکت مخابرات ۱۰۰ هزار پورت واگذار کرده باشد. هر چند این عدد بزرگ نیست، اما موانع توسعه در حوزه ثابت زیاد است و سال‌هاست در آن سرمایه‌گذاری نشده است.
وزیر ارتباطات با بیان اینکه مخابرات توانش را برای اصلاح زیرساخت‌ها گذاشته است افزود: مخابرات باید امکان فعالیت بخش خصوصی و FCP‌ها را نیز فراهم کند که با استفاده از مصوبه ۲۳۰ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات بتواند ظرفیت VDSL را فعال کند.
جهرمی خاطرنشان کرد: همچنین انتظار داریم در حوزه ثابت ظرفیت مناسبی که هنوز میزان رشد آن اعلام نشده، رشد قابل توجهی داشته باشد. با اصلاح سیاست‌ها با رشد قابل توجهی در حوزه ثابت روبرو خواهیم شد.
وی با تاکید بر اهمیت شبکه ملی اطلاعات بیان کرد: یکی از مهم‌ترین اهداف توسعه شبکه ملی اطلاعات و تولید محتوای داخلی و دو برابر کردن آن است. در حال حاضر شرکت‌هایی که مجوز IPTV از سازمان صدا و سیما دریافت کردند و شرکت‌هایی که مجوز VOD داشتند، فعالیت خود را آغاز کردند. این شرکت‌ها مرحله پایلوت را در سطح بازار گذرانده‌اند و تا پایان امسال برند‌هایی در این حوزه خواهیم داشت.
وی خاطرنشان کرد: با فعالیت این شرکت‌ها در حوزه تولید محتوای بومی به صنعت تولید محتوای فیلم و سریال کمک خواهد شد.

تلکام 2017

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

دکمه بازگشت به بالا