اینترنت ۵G پنج گیگابیتی با کوالکام

اینترنت ۵G پنج گیگابیتی

اینترنت ۵G پنج گیگابیتی

ممکن است با خواندن تیتر این خبر بسیار هیجان زده شده باشید ولی بگذارید از ابتدای کار تکلیف خود را با شما یکسره کنیم، این اینترنت ۵ گیگابیتی هنوز راه زیادی تا تکامل و استفاده در سطح عمومی در پیش رو دارد و فعلا باید به اینترنت ۴G تلفن همراه خود بسنده کرده و از آن لذت ببرید.

شرکت کوالکام به‌تازگی توانسته است تا یک مودم ویژه رادیویی برای امواج ۵G طراحی کند که می‌تواند سرعتی شگفت انگیز را به وجود آورده و اطلاعات را با سرعت ۵ گیگابیت بر ثانیه انتقال بدهد. نکته بسیار مهم این است که این رادیوی ویژه می‌تواند بر روی فرکانس ۲۴ گیگاهرتزی عمل کند و این محدوده هنوز تا رسیدن به هدف اصلی تعیین شده برای شبکه‌های ۵G فاصله زیادی دارد.

پروژه اصلی ۵G قرار است تا بتواند محدوده فرکانسی ۳۰ گیگاهرتزی را برای کاربران به همراه بیاورند. این امر به این معنی است که سرعتی که در حال حاضر بر روی این رادیو شاهد آن هستیم، تنها گوشه‌ای از قدرت نهایی اینترنت ۵G است. البته هنوز زمان عرضه نهایی این استاندارد برای استفاده عمومی مشخص نشده است ولی بر اساس شواهد به نظر می‌رسد که تا چند سال آینده خبری از این فناوری در سطح عمومی نخواهد بود.

این رادیو بر اساس فناوری جدیدی به نام امواج میلیمتر عمل می‌کند که با نام انگلیسی mmWave شناخته می‌شوند و در محدوده‌ای کاملا مجزا از تمامی فناوری‌های ارتباطی و مخابراتی که در جهان امروز از آن استفاده می‌شود قرار دارد. با این شرایط می‌توان پیش بینی کرد که آینده توسط شرکت‌هایی مانند کوالکام شکل بخورد.

سامسونگ توانسته روند تحویل چند سلولی را برای شبکه ی نسل پنجم خود فرا بگیرد

البته کوالکام تنها شرکتی نیست که بر روی فناوری ۵G کار می‌کند و شرکت‌های بزرگ دیگری نیز مشغول به فعالیت بر روی این فناوری هستند ولی از میان این شرکت‌های بزرگ و نامی، هیچ کدام حتی به عرضه نهایی این فناوری نزدیک نیستند.

0
برچسب ها :

دیدگاه شما

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

بدون دیدگاه

    مطلب پیشنهادی