هوش مصنوعی در دستان شما، بررسی مزایای هوش مصنوعی هواوی Mate 10 – بخش نخست

مزایای هوش مصنوعی هواوی Mate 10

مزایای هوش مصنوعی هواوی Mate 10

 

شرکت هواوی با معرفی هواوی Mate 10 در حقیقت نخستین تلفن همراه تخصصی مجهز به هوش مصنوعی در تاریخ را به بازار عرضه کرد. این تلفن همراه با قابلیت‌های ویژه و منحصربه‌فردی که در خود جای داده است، یک همراه هوشمند درجه یک به‌حساب می‌آید ولی در صدر این قابلیت‌ها، هوش مصنوعی قرار دارد. بااین‌وجود هوش مصنوعی هواوی Mate 10 به‌صورت دقیق شامل چه چیزی است و چه مزایایی را برای کاربران به همراه می‌آورد؟ در ادامه با هم به بررسی اجمالی این ساختار خواهیم پرداخت.

 

قلب تپنده هوش مصنوعی

ابتدا باید بدانیم که کل ساختار هوش مصنوعی در هواوی Mate 10 و هواوی Mate 10 پرو از کجا می‌آیند. این دو تلفن همراه هوشمند به تراشه‌های اختصاصی ساخته شده توسط شرکت هواوی مجهز هستند. تراشه یاد شده که کایرین ۹۷۰ نام دارد، یک پردازنده بر پایه معماری ۱۰ نانومتری است که از ۸ هسته پردازشی که توسط شرکت ARM ساخته شده‌اند استفاده می‌کند. این هسته‌های پردازشی سری کورتکس، تنها امکان پردازشی موجود در تراشه کایرین ۹۷۰ نیستند و این پردازنده برای نخستین بار به دو بخش پردازشی دیگر نیز مجهز است.

بخش نخست که در سایر پردازنده‌های همراه نیز می‌توان نسخه‌های مشابه آن را یافت، تراشه گرافیکی است که در زمینه کایرین ۹۷۰ شاهد حضور یک تراشه گرافیکی مالی G-72 هستیم. بااین‌وجود بخش دوم به‌عنوان کلید عملکرد هوش مصنوعی بر روی هواوی Mate 10 مطرح است. این تراشه به یک بخش به نام NPU مجهز است که موجب می‌شود تا بتوان از مزایای هوش مصنوعی بر روی آن بهره‌مند شد. NPU مخفف عبارت Neural Processing Unit یا واحد پردازش عصبی است. این واحد پردازش در حقیقت یک شبکه عصبی را بر روی سیستم کوچک و همراه شرکت هواوی پیاده‌سازی می‌کند و به کمک آن می‌توان مزایای فراوانی را در بخش هوش مصنوعی در اختیار داشت.

ورژن جدید موبایل هوشمند هوآوی G8 بنام GX8 در آمریکا عرضه شد

بااین‌وجود، تاثیر این واحد پردازش عصبی بر روی هواوی Mate 10 چیست؟ شرکت هواوی مدعی شده است تا این بخش از تراشه کایرین ۹۷۰ می‌تواند کارایی این پردازنده‌ها را تا سطحی ۲۵ برابر نیرومندتر از پردازنده‌های عادی مجهز به هسته کورتکس A73 افزایش بدهد. به‌این‌ترتیب فهرستی از مزایای ویژه برای این تلفن‌های همراه به وجود خواهد آمد که در ادامه به بررسی تک‌تک این مزایا برای این همراه هوشمند منحصربه‌فرد خواهیم پرداخت.

 

مزایای هوش مصنوعی هواوی Mate 10

انرژی و مصرف بهینه

یکی از بحران‌های بزرگی که تمامی کاربران تلفن‌های همراه هوشمند امروزی با آن روبرو هستند، انرژی مصرفی دستگاه آن‌ها است. به‌خوبی به یاد دارم که پنج یا شش سال پیش مدیر شرکت بلک‌بری استفاده از همراه‌های هوشمند را مانند تلاش برای بغل کردن دیوار دانسته بود؛ مهم نیست که امکانات قابل ارائه توسط دستگاه چقدر باشند زیرا کاربران به علت محدودیت انرژی نمی‌توانند از آن‌ها بهره کامل ببرند. در مثال یاد شده، تلفن‌های همراه و دنیای امکانات آن‌ها مانند یک دیوار در نظر گرفته شده بود و باتری تلفن‌های همراه نیز مانند وسعت دستان یک فرد، به‌این‌ترتیب محال است که بتوان امکانات همراه‌های هوشمند را به‌صورت کامل مورد استفاده قرار داد. بااین‌وجود هواوی Mate 10 با کمک هوش مصنوعی به تغییر دادن این ساختار دست زده است و می‌تواند سیستم کنترل انرژی در تلفن همراه را کنترل کند.

این تلفن همراه به معنای واقعی کلمه هوشمند می‌تواند با کمک شبکه عصبی تعبیه شده در تراشه کایرین ۹۷۰، به بررسی عملکرد نرم‌افزارها در تلفن‌های همراه دست بزند. به‌این‌ترتیب ابتدا نرم‌افزارهای پرمصرف توسط هواوی Mate 10 شناسایی می‌شوند و در ادامه نیز این تلفن همراه با کمک سیستم هوش مصنوعی خود اقدام به بهینه‌سازی تخصیص منابع و در نتیجه مصرف باتری این نرم‌افزارها خواهد کرد.

آنر ویوو 20 برای آیفون XS Max رجزخوانی می کند

همچنین یکی از دلایل اصلی خالی شدن باتری تلفن‌های همراه هوشمند را می‌توان فعال بودن تعدادی از نرم‌افزارها در پس‌زمینه دستگاه دانست که هواوی Mate 10 برای این سیستم نیز راهکاری از جنس هوش مصنوعی در خود جای داده است. مصرف انرژی در این تلفن همراه دائما در چهار رده طبقه‌بندی می‌شود که شامل عکاسی، بازی، کسب‌وکار و مسافرت هستند. هر یک از این چهار وضعیت، میزان منابع سخت‌افزاری مخصوصی را فعال می‌کند تا دیگر نیازی نباشد که منابع سیستم و نرم‌افزارهای اضافه، بدون نیاز خاص در سیستم فعال بوده و باتری را خالی کنند. با کمک این سیستم می‌توان نرم‌افزارهای پس‌زمینه‌ای که به آن نیازی نیست را از کار انداخته و به‌خوبی به سراغ بهبود عملکرد کلی مصرف انرژی در دستگاه رفت.

۰
برچسب ها :

دیدگاه شما

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

بدون دیدگاه

    مطلب پیشنهادی