• خانه
  • اخبار
  • برنامه مدیاتک برای عرضه تراشه‌های ۱۰ نانومتری هلیو X30

برنامه مدیاتک برای عرضه تراشه‌های ۱۰ نانومتری هلیو X30

برنامه مدیاتک برای عرضه تراشه‌های ۱۰ نانومتری هلیو X30

مدیاتک

پردازنده جدید ۱۰ هسته‌ای هلیو X30 قابلیت‌های جدیدی را برای تلفن‌های همراه هوشمند به همراه می‌آورد. برای مثال دستگاه‌های مجهز به این پردازنده می‌توانند از پلتفرم واقعیت مجازی DayDream کمپانی گوگل بهره‌مند شوند. این پردازنده بیشترین تعداد هسته را در میان پردازنده‌های تلفن همراه هوشمند دارد و به‌این‌ترتیب سرعت آن نیز به‌اندازه بسیار زیادی بالاست. با استفاده از این پردازنده حتی تلفن‌های همراه کم‌قیمت نیز می‌توانند به دوربین‌ها و صفحه‌نمایش‌ها و پردازنده‌های گرافیکی با کیفیت بالا مجهز شوند.

بر اساس اظهارات ارائه شده توسط فینبار موینیهان که به‌عنوان مدیر فروش کمپانی مدیاتک مشغول به فعالیت است، هدف از ساخت این پردازنده درواقع امکان انتقال دادن قدرت، کارایی و ویژگی‌های تلفن‌های گران‌قیمتی از جمله گلکسی S7 و گوگل پیکسل به تلفن‌های مقرون‌به‌صرفه اعلام کرده است.

هلیو X30 را می‌توان یکی از معدود پردازنده‌های پشتیبانی‌کننده از پلتفرم واقعیت مجازی DayDream شرکت گوگل دانست. DayDream درواقع فناوری‌ای است که برای تلفن‌های همراه پرچم‌دار و رده‌بالا طراحی شده است اما باوجوداین پردازنده نه‌چندان گران‌قیمت می‌توان نوید ورود این فناوری به تلفن‌های میان رده را نیز داد.

تلفن‌های همراه هوشمند مجهز به این پردازنده با شروع ماه جدید میلادی رونمایی خواهند شد ولی با این حال مدیاتک از نام بردن کمپانی‌های ارائه کننده این پردازنده بر روی تلفن همراه خود خودداری کرد. پردازنده‌های مدیاتک معمولا بر روی تلفن‌های همراه بازارهای آسیایی قرار دارد و البته کمپانی یاد شده با ارائه پردازنده‌های جدیدتر سعی دارد تا به بازار آمریکای شمالی نیز وارد شود.

بنابراین می‌توان انتظار داشت که دیگر نیازی نباشد تا کاربران برای استفاده از فناوری‌های جدید و به‌روز دنیا مجبور به خرید دستگاه‌های گران‌قیمت با پردازنده‌های شرکت کوالکام باشند. پردازنده هلیو X30 به نحوی یک جایگزین ارزان‌قیمت برای تلفن‌ها و فبلت‌های دارای فناوری‌های جدید ولی با برچسب قیمت معقول و نسبتا مطلوب یعنی محدوده بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ دلار است.

محققان سر انجام توانستند پردازنده هایی با استفاده از ترانزیستور های نانولوله ای کربنی بسازند

 

مطلب پیشنهادی