اخبار

بستانکاری یا اعتبار میان دوره خطوط دائمی همراه اول ؟! از شایعه تا واقعیت

حتما در روزهای اخیر در شبکه های اجتماعی پیام هایی دریافت کرده اید که در آن عنوان شده اپراتور همراه اول از مشترکین دائمی خود طی ماه های گذشته مبالغی را اضافه دریافت کرده است و  از شما می خواهند که با شماره گیری کدی نسبت به دریافت این مبلغ از همراه اول اقدام کنید. در این مطلب قصد داریم تا این موضوع را برای شما کاربران به صورت شفاف توضیح دهیم تا خودتان قضاوت کنید که این پیام ها شایعه است یا واقعیت. با موبایلستان همراه باشید.

از شایعه تا واقعیت

شبکه های اجتماعی در کنار مزایای بسیار خوبی که دارد، گاها مورد استفاده افراد سودجو نیز قرار می گیرد و به این ترتیب اخبار منتشر شده ممکن است غیرواقعی و کذب باشد. در این حالت کاربر خواننده خبر باید آگاهانه نسبت به مطالب منتشر شده در این شبکه ها رفتار کند و برای مسائل مهمی که امکان تائید و صحت سنجی آن از منابع رسمی و معتبر وجود دارد، بدون تحقیق نسبت به تکثیر و انتشار مجدد آن در گروه ها و صفحات خود نکند.

با آنکه در طی ماه های گذشته همراه اول در خصوص کد دستوری #117*10* و مورد استفاده آن خبرها و اطلاع رسانی های مختلفی در سایت رسمی، پیامکی و شبکه های اجتماعی انجام داده، اما باز هم در روزهای اخیر شاهد تکثیر قارچ گونه متن هایی با اطلاعات غلط و کذب هستیم و متاسفانه کاربران بدون تحقیق نسبت به تکثیر آن اقدام میکنند. یک نمونه متنی که در حال دست به دست شدن است در تصویر زیر مشخص است :

بستانکاری یا اعتبار میان دوره خطوط دائمی همراه اول ؟! از شایعه تا واقعیت

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید، عنوان شده که با شماره گیری این کد می توانید از 100 هزار تا 700 هزار تومان بستانکاری خود را از همراه اول طلب کنید، که این موضوع کاملا کذب می باشد و متاسفانه با قصد تخریب اپراتور و سلب اعتماد مشتری از شرکت همراه اول می باشد. اما واقعیت چیست ؟ کاربرد این کد دستوری چیست ؟ اعتبار عنوان شده به چه منظوری قابل استفاده است ؟  در ادامه به پاسخ این سوالات می پردازیم.

اعتبار میان دوره مشترکین دائمی

موضوع اعتبار میان دوره تنها مخصوص مشترکین دائمی همراه اول می باشد زیرا مشترکین اعتباری پس از پایان اعتبار ریالی خود، دیگر امکان استفاده از خدمات همراه اول را ندارد مگر اینکه مجددا سیم کارت خود را شارژ کنند.

اما سیم کارت های اعتباری به دلیل اینکه به صورت دوره ای (ماهیانه) توسط قبوض پایان دوره، صورتحساب خود را تسویه می کنند، نیاز است تا کنترلی در خصوص میزان مصرف مشترک در طول دوره توسط اپراتور انجام شود. این کنترل مصرف توسط عنوانی به اسم “اعتبار میان دوره” برای هر مشترک توسط فرمول های مختلفی محاسبه می شود. این اعتبار بر اساس خوش حساب بودن مشترک، میزان وفاداری مشترک و پارامترهایی از این دست محاسبه و به اعتبار مشترک اضافه می گردد.

حال برای مثال اگر یک مشترک اعتبار میان دوره ای با مبلغ 100 هزار تومان داشته باشه، به این معنی است که این مشترک می تواند در طول دوره یکماهه تا 100 هزار تومان از خدمات همراه اول بدون قطع (یکطرفه) شدن، از سیم کارت خود استفاده نماید. اما اگر میزان مصرف میاندوره این مشترک مبلغ اعتبار یعنی 100 هزار تومان را رد کند، خط وی یک طرفه می شود و تا زمانی که مبلغ بدهی تسویه نشود خط یکطرفه باقی خواهد ماند.

 

کاربرد کد دستوری #117*10*

حتما می پرسید کاربرد کد دستوری #117*10* چیست ؟  این کد امکان استعلام اعتبار فعلی و درخواست افزایش اعتبار را به شما می دهد. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، بعد از شماره گیری این کد دستوری، منویی برای شما باز می شود که با انتخاب عدد 0 میزان اعتبار فعلی شما اعلام می شود و با ارسال کد 1، امکان افزایش اعتبار را خواهید داشت :

 

همانطور که مشاهده می کنید، اعتبار اولیه سیم کارت مبلغ 350 هزار تومان بوده است، یعنی مالک خط با میزان 350 هزار تومان می توانید در طول میاندوره از خط بدون مشکل استفاده کند. با ارسال کد 1 به کد دستوری #117*10* میزان قابل افزایش اعتبار را به شما اعلام میکند که برای خط مذکور امکان افزایش 474 هزار تومانی به اعتبار وجود دارد. ممکن است شما بر حسب نیاز در طول یک دوره نیاز به استفاده از خط و مکالمه بیش از مبلغ اعتبار اولیه داشته باشید. به این ترتیب با فعالسازی اعتبار اضافی، این اعتبار به حساب سیم کارت شما برای دوره فعلی اضافه می گردد. پس از فعالسازی پیامکی مانند تصویر زیر دریافت خواهید کرد.

بستانکاری یا اعتبار میان دوره خطوط دائمی همراه اول ؟! از شایعه تا واقعیت

 

همانطور که مشاهده کردید در تمام این مراحل هیچ چیزی مبنی بر اضافه دریافت و بستانکاری و …  وجود نداشت و تنها کاربرد این کد دستوری استعلام میزان اعتبار میان دوره و یا افزایش آن می باشد.

 

مراجع رسمی اخبار همراه اول

همواره کلیه اخبار و اطلاع رسانی های شرکت همراه اول در مراجع رسمی این اپراتور اطلاع رسانی می شود. بدیهیست مشترکین محترم این اپراتور اخبار و اطلاعیه مربوط به این اپراتور را تنها از این مراجع دنبال کنند و درصورت مشاهده هرگونه مطلب در شبکه های اجتماعی غیر رسمی، از انتشار و تکثیر آن جلوگیری کنند.

مراجع رسمی شرکت همراه اول شامل :

 


بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

دکمه بازگشت به بالا
×   چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟