اخبار

تاثیر منفی فیس‌بوک بر کیفیت خواب کاربران

افرادی که وقت زیادی را صرف حضور در فیس‌بوک و دیگر شبکه‌های اجتماعی می‌کنند احتمال بیشتری دارد که در مقایسه با دیگر همنوعان دچار اختلال در زمان خواب شوند.

به گزارش ایتنا از فارس، بررسی‌های علمی نشان می‌دهد افرادی که بیشتر وقت خود را صرف فعالیت‌های اجتماعی در خارج از منزل می‌کنند و گوشی‌های هوشمند خود را در وضعیت ساکت یا silent نگه می‌دارند راحت‌تر می‌خوابند و سر بر بالین می‌گذارند.

محققان دانشگاه پیتسبورگ می‌گویند تحقیقات آنها در مورد اثرات رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی بر روی الگوهای خواب کاربران ۱۱ شبکه اجتماعی پرطرفدار شامل Facebook، YouTube، Twitter، Google Plus، Instagram، Snapchat، Reddit، Tumblr، Pinterest، Vine و LinkedIn این امر را ثابت کرده است.

کاربران یاد شده به طور متوسط ۶۱ دقیقه در روز را صرف استفاده از شبکه‌های اجتماعی می‌کنند و ۳۰ دقیقه در هفته به حساب‌های کاربری خود در شبکه‌های اجتماعی مختلف سر می‌زنند. ارزیابی‌ها ثابت کرد که نزدیک به ۳۰ درصد از کاربران مذکور به شدت با مشکل اختلال خواب دست و پنجه نرم می‌کنند.

نتایج یاد شده حاصل توزیع پرسشنامه‌ای ۱۱ سوالی در کل آمریکاست که در آن در مورد دفعات و میزان استفاده از شبکه‌های اجتماعی پرسش‌هایی طرح شده است. ۱۷۰۰ نفر که بین ۱۷ تا ۳۲ سال سن داشته‌اند در این تحقیق مشارکت کرده‌اند.

همین پژوهش ثابت کرد افرادی که وقت بیشتری را در شبکه‌های اجتماعی می‌گذرانند تا ۵۰ درصد بیشتر احتمال دارد که برای خوابیدن و خواب ماندن با اختلال مواجه شوند. محققان می‌گویند این افراد برای بهبود وضعیت خواب خود باید کمتر در طول روز از گوشی و تبلت استفاده کنند و آن را در وضعیت ساکت قرار دهند و مدت زمان حضور در شبکه‌های اجتماعی را کاهش دهند. انجام ورزش‌های فکری و ذهنی و عدم استفاده از گوشی و تبلت قبل از خواب از دیگر توصیه‌های این محققان است.

منبع : ایتنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

دکمه بازگشت به بالا