این راه که می‌روی به ترکستان است ( تحلیلی بر پاسخ اپل به کار نکردن اسکن چهره آیفون X)

هفته پیش شرکت اپل بیانیه‌ای درباره عدم عملکرد مناسب سیستم شناسایی چهره مدل ویژه ده‌سالگی آیفون منتشر کرد که مسلما اخبار مربوط به آن را در رسانه‌های مختلف مشاهده کرده‌اید. ابتدا برای دوستانی که از ماجرا آگاهی ندارند، اطلاعاتی جزئی درباره این موضوع ارائه می‌کنیم: در مراسم رونمایی از آیفون X، این دستگاه در زمان معرفی قابلیت تشخیص چهره موفق عمل نکرد و اپل اعلام کرد که چون پیش از آمدن دستگاه به روی صحنه، افراد زیادی در پشت‌صحنه آن را در دست گرفته بودند، این سیستم تعداد مجاز تشخیص چهره ناموفق را پشت سر گذاشته و وارد وضعیت درخواست رمز شده بود.

حال به بررسی دلایلی می‌پردازیم که نشان می‌دهد این پاسخ اپل به‌هیچ‌عنوان راضی‌کننده نیست. نخست این‌که اگر این تعداد درخواست به‌صورتی تنظیم‌شده است که می‌تواند پس از دفعات تعیین شده، سیستم امنیتی پشتیبان را فراخوانی کند، چگونه دستگاه یاد شده ابتدا برای اسکن چهره آدام فدریچی اقدام کرده و پس از عدم شناسایی آن از او رمز عبور خواسته بود؟ در چنین شرایطی بر اساس گفته اپل، این دستگاه باید بدون تلاش برای اسکن کردن چهره او، مستقیم به سراغ درخواست رمز عبور می‌رفت.

دومین مورد عجیب این است که بر اساس ادعای اپل، این دستگاه به‌صورت خودکار و بدون آگاهی کاربران اقدام به اسکن چهره آن‌ها می‌کند. این امر از دو نظر قابل تامل است، نخست این‌که این ابزار به‌راحتی می‌تواند به یک بازیچه دست برای دولت‌هایی مانند دولت دیوانه‌وار دونالد ترامپ بدل شود و از آن برای جاسوسی افراد مختلف استفاده شود، آن‌هم بدون این‌که فرد از این موضوع آگاه باشد. جنبه دیگر این موضوع نیز این است که اگر فردی دستگاه خود را روی میز گذاشته باشد و مشغول به کار باشد، به‌صورت ناخودآگاه ممکن است شاهد باز شدن قفل دستگاه خود باشد. به‌این‌ترتیب اولا باتری دستگاه دائما درگیر تامین توان اسکن صورت است و دوم این‌که ممکن است بدون این‌که بدانید قفل دستگاه خود را بازکرده و حتی در یک‌لحظه ترک اتاق شاهد دزدیده شدن اطلاعاتتان توسط سایر افراد باشید.

استفاده از OLED در آیفون های ۲۰۱۸

دفاع اپل از روش کار کردن این سیستم به‌جای این‌که سوال‌های مطرح شده را پاسخ بدهد، سوال‌های بیشتری را به وجود آورده است که مسلما مشتریانی که بین ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ دلار پول می‌دهند، حق دارند پاسخی قانع‌کننده برای آن‌ها دریافت کنند.

0
برچسب ها :

دیدگاه شما

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

بدون دیدگاه

    مطلب پیشنهادی