تشخیص سرطان به کمک سلفی

تشخیص سرطان

تشخیص سرطان

فناوری دوربین‌های تلفن‌های همراه هوشمند به‌تدریج در حال تبدیل شدن به سیستم‌هایی کاربردی است که می تواند موجب شود تا سلامت انسان به‌مراتب بهتر از قبل شده و این دوربین‌ها نیز از ابزارهایی با تعریف ساده، به وسایلی با گستره‌ای از کاربری بدل گردند. در همین راستا نیز محققان به تازگی موفق به ساخت نرم‌افزاری شده‌اند که می تواند با استفاده از عکس‌های سلفی، علائم اولیه سرطان پانکراس را تشخیص دهد.

سرطان پانکراس با میزان بقای یک به ۹ در پنج سال گذشته به عنوان یکی از کشنده‌ترین اشکال سرطان در نظر گرفته شده است. این نوع سرطان به‌سرعت منتشر شده و زمانی علائم اولیه آن خود را نشان می‌دهند که برای استفاده از روش‌های درمانی بسیاری دیر شده است.

در همین راستا نیز گروهی از محققان از دانشگاه واشنگتن موفق به کشف راهی برای دور زدن این امر شده‌اند. این محققان با تاکید بر روش‌های تصویربرداری تهاجمی نرم‌افزاری طراحی کرده اند که می تواند با استفاده از یک تصویر ساده از فرد علائم اولیه بروز سرطان پانکراس را تشخیص دهد.

این نرم‌افزار که بیلی اسکرین نام دارد از الگوریتم‌های تصویری کامپیوتری و ابزار یادگیری ماشینی برای شناسایی نقاط زردرنگ در سفیدی چشم افراد می‌پردازد. این زردی در واقع در اثر ماده‌ای شیمیایی با نام bilirubin تولید می‌شود که دانشمندان آن را بزرگ‌ترین نشانه سرطان پانکراس و دیگر بیماری‌ها می‌دانند. البته بیلی اسکرین برخلاف آزمایش‌های خونی رایج، این زردی‌ها را قبل از تشخیص آن با چشم غیرمسلح شناسایی می کنند و به این ترتیب در مراحل اولیه می توان این بیماری را تشخیص داد.

سرانجام اپلیکیشن Google Camera به قابلیت ضبط تصاویر RAW مجهز شد

با این حال هنوز تاریخ عرضه عمومی این نرم‌افزار مشخص نیست اما باور بر این است که این تیم تحقیقاتی اطلاعات مربوط به انتشار این نرم‌افزار را پس از رونمایی از آن در ماه آینده ارائه خواهد کرد. البته هنوز شرایط عرضه این محصول مشخص نشده است و معلوم نیست که این برنامه رایگان خواهد بود یا خیر.

0
برچسب ها :

دیدگاه شما

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

بدون دیدگاه

    مطلب پیشنهادی