اخبار

توضیح گوگل در زمینه نگرانی‌های امنیتی پیرامون دوربین گوگل کلیپز

گوگل کلیپز

گوگل به‌تازگی در طی کنفرانسی در سانفرانسیسکو از دوربین بسیار کوچکی رونمایی کرد که نصب ان بر روی هر چیزی ممکن بود. به‌عنوان‌مثال کاربر برای عکاسی از مراسم تولد یک شخص می‌تواند این دوربین را بر پشت صندلی قرار بدهد و ازاین‌پس تمام‌کارها را بر عهده یادگیری ماشینی بگذارد. این دوربین که گوگل کلیپز نام‌گرفته است می‌تواند افراد را شناسایی کرده و با استفاده از حرکات تعریف‌شده افراد به‌عکس‌برداری از آن‌ها بپردازد و خاطره خوبی را از آن مهمانی به‌جا بگذارد.

بااین‌حال این دسته از گجت ها همواره می‌توانند برای اهداف منفی نیز مورداستفاده قرار بگیرند. ازآنجایی‌که این دوربین به‌صورت خودکار کار می‌کند، افراد حاضر نمی‌توانند از حضور دوربین و عکس‌برداری آن مطلع شوند. در همین راستا نیز سخنگوی گوگل این دوربین را تنها مختص محیط‌ها و جشن‌های خانوادگی دانسته است.

جاستین پین به عنوان مدیر تولید گوگل دراین‌باره اظهار کرد که:« گوگل کلیپز با در نظر گرفتن والدین و دارندگان حیوانات خانگی طراحی‌شده است. این‌یک دوربین است و برای تصویربرداری لحظات بهتری از افرادی که برای شما اهمیت دارند ساخته‌شده است.» همچنین او در ادامه اضافه کرد که گوگل کلیپز دقیقاً مشابه با یک دوربین به نظر می‌رسد و دستگاهی برای جاسوسی نیست. این دستگاه در محیط‌های محلی قرار می‌گیرد و تنها در صورت اتصال به تلفن همراه هوشمند انتقال پیدا می‌کند. اگر تلفن همراه دیگری سعی در همگام‌سازی با کلیپز را داشته باشد این دستگاه به‌صورت خودکار اطلاعات محلی ثبت‌شده را پاک می‌کند.

بااین‌وجود پاسخ‌های گوگل در این رابطه بسیاری از متخصصان را قانع نکرده است. بر اساس ادعای این افراد، کلیپز در همه‌جا و حتی محیط‌های عمومی نیز قابل‌استفاده است و به‌این‌ترتیب نیز هکرها به‌راحتی می‌توانند از طریق آن به دزدی و سوءاستفاده از اطلاعات اشخاص بپردازند. درنهایت این دستگاه به‌راحتی حس حریم خصوصی را افراد جامعه سلب می‌کند.

علاوه بر این متخصصان یادشده در رابطه با این دوربین اظهار داشته‌اند که آیا هوش مصنوعی به‌کاررفته در ان تا حدی پیشرفته شده است که بتواند محیط‌های عمومی را از حریم خصوصی افراد تشخیص دهد؟سوژه موردعلاقه این هوش مصنوعی چه خواهد بود؟آیا افراد در صورت استفاده از این دوربین در مکان‌های عمومی حق شکایت علیه کاربر را خواهند داشت؟ تمامی این‌ها سؤالاتی است که از جانب بسیاری از متخصصان امنیت مطرح‌شده و گوگل هنوز پاسخی قانع‌کننده دراین‌باره عرضه نکرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

دکمه بازگشت به بالا