ساخت صفحات آمولد از پنل‌‌های ال‌سی‌دی ارزان‌تر تمام می شود !

07 فروردین 1395

زمانی‌که سامسونگ گلکسی اس ( Galaxy S ) را به بازار موبایل معرفی کرد، قابلیتی در این گوشی به کار برد که در دیگر موبایل‌های رقیبان کمپانی کره‌ای مشاهده نمی‌شد؛ یک صفحه‌ی سوپر آمولد. حال، گویا ساخت صفحات آمولد به‌قدری ارزان شده که می‌تواند جایگزین مناسبی برای پنل‌های ال‌سی‌دی باشد.

سوپر آمولد شاید برای گوشی‌هایی مانند گلکسی اس ۷ ( Galaxy S7 ) و گلکسی اس ۷ اج ( Galaxy S7 Edge ) ذخیره شده باشد اما آمولد در حقیقت صفحه‌ی اولِد (OLED) بوده که دارای یک ماتریکس فعال است. تکنولوژی OLED تغییرات شگرفی در پنج سال گذشته داشته، و با رنگ‌های تیره‌تر، اضافه شدن رنگ‌های زنده‌تر، و قابلیت‌های جدید، توانسته نه تنها چشم‌نوازتر باشد بلکه انرژی کمتری نیز مصرف کند. خبر خوشی هم که برای طرفداران این صفحات وجود دارد این است که ساخت صفحات آمولد به مراتب ارزان‌تر از پنل‌های ال‌سی‌‌دی شده است.

موسسه تحقیقاتی IHS متوجه شده که ساخت یک پنل آمولد در حدود ۱۴.۳ دلار هزینه‌ دارد و این در حالی است که برای ساخت هر پنل LTPS LCD باید ۱۴.۶ دلار هزینه کرد. شاید در نگاه اول این رقم برای شما ناچیز به‌ نظر برسد اما در حقیقت باعث خواهد شد تا سازندگان گوشی‌های اندروید بتوانند امکانات بیشتری نسبت به آیفون در گوشی‌های خود، آن هم با قیمت کمتری به کار برده و عرضه کنند.

ما حتی گوشی‌هایی از تولیدکنندگان چینی دیده‌ ایم که از صفحات اج که در محصولات سامسونگ به کار رفته بود استفاده می‌کنند. پس می‌توان در آینده‌ای نزدیک، محصولات قدرتمند و شکیلی را در پیش روی خود دید که قرار است از صفحات آمولد استفاده کرده و قیمت مناسبی نیز داشته باشند.

تصویر لو رفته از پنل جلویی آیفون ۷

البته بعید به نظر می‌رسد که پنل‌های آمولد به سرعت جایگزین پنل‌های ال‌سی‌دی شوند، اما مقرون به صرفه شدن پنل آمولد باعث خواهد شد تا سازندگان گوشی‌ بتوانند گزینه‌ی دیگری در کنار پنل ال‌سی‌دی داشته باشند تا بتوانند مشتریان خود را راضی نگه داشته و امکانات بیشتری را در اختیار آن‌ها قرار دهند.

با این حساب، می‌توان گفت که با پیشرفت تکنولوژی ساخت صفحات آمولد و مقرون به صرفه شدن آن‌ها می‌توان انتظار گوشی‌هایی با صفحات زیبا و چشم‌نواز را در آینده‌ای نزدیک داشت.

0
برچسب ها :

دیدگاه شما

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

بدون دیدگاه

    مطلب پیشنهادی