سامسونگ نقشی در تولید چیپست A11 اپل نخواهد داشت

30 تیر 1395

جدیدترین نسخه‌های تلفن هوشمند کمپانی اپل، اینک iPhone 6S و iPhone 6S Plus هستند که به چیپست A9 مجهز گشته‌اند. برخی از چیپست‌های A9 توسط کمپانی TSMC و برخی توسط سامسونگ به تولید رسیده‌اند. اما طبق آخرین گزارش‌ها، اپل تولید چیپست A11 را تنها به شرکت TSMC واگذار کرده است.
حدود ۹ ماه پیش به اطلاعتان رساندیم که چیپست‌های به کار رفته در ۶S Plus و iPhone 6S ضمن تولید توسط دو کارخانه مختلف، در کارایی نیز اختلاف کمی با یکدیگر دارند. ممکن است پس از مشخص شدن اختلاف عملکرد این دو چیپست، مسئولان اپل سامسونگ را از تولید چیپست A11 منع کرده و آن را به‌کلی به کارخانه TSMC محول ساخته‌اند.

چیپست تولیدی توسط سامسونگ از معماری پیشرفته ۱۴ نانومتری بهره می‌برد درحالی‌که TSMC چیپست‌های خود را با طراحی ۱۶ نانومتری روانه بازار می‌کند. گفته می‌شود کارایی پایین‌تر چیپست‌های سامسونگ در مقایسه با چیپست‌های ساخته TSMC به دلیل نوع طراحی خاص آن‌هاست. برخی شنیده‌ها نیز حکایت از صرفه‌جویی ۲۰ درصدی در مصرف باتری چیپست‌های TSMC داشتند. اپل بازار شایعات را به‌دقت دنبال می‌کرد و پس از درز چنین خبری، این موضوع را تکذیب کرد و گفت این دو چیپست تنها در استفاده از ۲ الی ۳ درصد از شارژ باتری با یکدریگر تفاوت دارند.

هم‌اکنون TSMC به‌طور انحصاری وظیفه تولید چیپست A11 را داشته و آن را با بهره‌گیری از معماری ۱۰ نانومتری FinFET طراحی و تولید خواهد کرد. این کمپانی تایوانی درحال حاضر مراحل طراحی A11 را پشت سر گذاشته و اولین سری تولید خود را در فصل سوم سال ۲۰۱۷ میلادی شروع خواهد نمود. جالب است بدانید تایوانی‌ها تولید انحصاری چیپست‌های A10 را نیز به انحصار خود درآورده‌اند که در آیفون ۷ استفاده خواهند شد.

این تصاویر نشان می‌دهند که آیفون ۷ دارای دو گزینه‌ی مشکی رنگ خواهد بود

کمی از اپل فاصله بگیریم. TSMC به‌جز اپل، مشتریان زیادی دارد. این کمپانی برای شرکت‌های Xilinx، MediaTek و HiSilicon نیز به تولید چیپست‌های ۱۰ نانومتری خواهد پرداخت. Mark Lui، هم‌بنیان‌گذار شرکت TSMC در گردهمایی سرمایه‌گذاران شرکت اذعان داشت:

 

ما از اولین مشتریان چیپست‌های ۱۰ نانومتری‌مان بازخوردهای مثبتی دریافت کردیم و اکنون سه پیشنهاد کاری از مشتریان مختلف داریم که برای تولید چیپست‌های خود از ما درخواست همکاری کرده‌اند.

 

حالا سامسونگ که از تولید چیپست A11 اپل بازمانده، تولید چیپست‌های ۱۰ نانومتری Snapdragon 830 برای کمپانی کوالکام را نقشه راه خود قرار داده است.

0
برچسب ها :

دیدگاه شما

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

بدون دیدگاه

    مطلب پیشنهادی