آیفون X

سرقت بزرگ در نخستین روز عرضه آیفون X

آیفون X و قیمت نحومی در بازار ایران

به نظر می‌رسد که شرکت اپل یکی از بزرگ‌ترین عرضه‌های تاریخ خود را تجربه می‌کند و آیفون X توانسته است تا هزاران نفر را در روز نخست عرضه جهانی به نمایندگی‌های این شرکت بکشاند ولی این تجمع بزرگ، بدون دردسر نیز نبوده است و مطابق انتظار، تعدادی از محصولات اپل در این شلوغی‌ها به سرقت رفته‌اند.

بر اساس گزارش‌ها تنها در شعبه سانفرانسیسکوی اپل، بیش از ۳۰۰ آیفون به سرقت رفته است. این آمار در شعبه‌های دیگر نیز ادامه دارد است و تخمین زده می‌شود که رقم ۳۷۰ هزار دلار از دارایی‌های این شرکت در روز نخست عرضه آیفون X به سرقت رفته است.

این آمار برای بازه زمانی ۱۲ ساعته، یک نوع رکورد به‌حساب می‌آید و نکته جالب این است که حتی یک نفر از سارقین نیز در حین دزدی کردن از اپل به دام نیفتاده‌اند. البته سرقت آیفون از فروشگاه‌های اپل امر چندان جدیدی نیست ولی شرکت اپل برای مبارزه با این فرایند اقدام به طراحی نرم‌افزارهای مکان‌یاب و سیستم‌های ویژه ضد سرقت کرده است و همین امر نیز موجب شده است تا رویکرد سارقان نسبت به این موضوع نیز تغییر پیدا کند.

گروهی از سارقان با مواجهه با این شرایط دست از این اقدام برداشتند ولی سارقان حرفه‌ای‌تر روشی متفاوت را در پیش گرفتند. آن‌ها پیش‌ازاین که این نرم‌افزارها در فروشگاه‌های اپل بر روی دستگاه سوار شده و فعال شوند، دستگاه را از چنگ شرکت صاحب درآورده و آن را بدون امکان ردیابی می‌دزدند.

البته جالب است که در کشور ما این نوع دزدی به‌جای دزدی مشتری از مغازه‌دار، برعکس بود و قیمت ۱۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی برای مدل ۶۴ گیگابایتی و ۲۳ میلیون تومان برای مدل ۲۵۶ گیگابایتی آیفون X در روز نخست عرضه این محصول در کشورمان، عملا یک دزدی علنی در روز روشن بود که مسلما باید با آن برخوردی جدی صورت بگیرد.

مطلب پیشنهادی