اخبار

سودآوری تحریم هوآوی برای اپل و سامسونگ

به نظر می رسد که تحریم های آمریکا به تدریج روند خود را طی کرده و باعث ضرردهی شرکت هواوی شده است. بعد از اپل و سامسونگ ، شرکت هواوی بزرگ ترین شرکت تولیدکننده موبایل است و حالا این دو شرکت بعد از تحریم هواوی توسط دولت آمریکا سود کرده اند و دوباره در صدر جدول قرار گرفته اند.

تا قبل از شروع تحریم های آمریکا، بسیاری معتقد بودند که هوای فروش 270 میلیون فروش را پشت سر خواهد گذاشت ولی جریان به گونه دیگر رقم خورد و هواوی با ضرر و زیان های بسیار زیادی مواجه شد.

پیش بینی شده که هواوی قصد دارد که تا ماه ژوئیه سیستم عامل خود را معرفی کند ، بنابراین می تواند به فروش 240 تا 250 میلیون دستگاه در سال دست یابد. تحریم هواوی توسط گوگل موجب شد که بسیاری از نرم افزارها برای این شرکت ممنوع شده و بنابراین به دنبال جایگزینی برای سخت افزاها و نرم افزارهای است تا کاربران خود را حفظ کند. هواوی شاید تا سال 2020 میلای قادر به عرضه سیستم عامل خود نباشد. البته تحریم های آمریکا به مدت 9 ماه به حالت تعلیق درآمده اند و باید منتظر نتایج تحریم های آمریکا روی صنایع هواوی باشیم.

ماه به ماه شاهد تنزل فروش هواوی هستیم و فروش شرکت به میزان 8 تا 10 میلیون کاهش داشته است. عرضه سیستم عامل هواوی باعث خواهد شد تا این شرکت به جایگاه قبلی خود بازگردد. در حال حاضر شرکت فقط به اندازه 180 میلیون دستگاه فروش داشته است.

کاهش اعتبار و کاهش فروش دو رخداد ناگوار برای این شرکت هستند و حتی بعد از برداشته شدن تحریم ها بازیابی مشتریان قدری دشوار خواهد بود. شرکای تجاری نیز رابطه خود را با این شرکت قطع کرده اند و به دنبال جایگزین های هستند تا حیات اقصادی خود را ادامه دهند.

تحریم هواوی اصلا پدیده خوبی نیست. سایر شرکت ها نیز در این میان ضرر نکرده اند. برداشتن فشار نیز باعث از بین رفتن خلاقیت خواهد شد. شرکت های سامسونگ و اپل تنها شرکت های برنده این جریان هستند. از دست دادن بازارهای هند و اروپا برای شرکت هواوی معادل افزایش فروش شرکت سامسونگ به میزان 300 تا 320 میلیون دستگاه در این بازارهاست. البته رقم میلیون پیش بینی شده است.

حالا که گوشی  Galaxy A بروز رسانی شده انتظار می رود که گوشی های متوسط و میان رده سری A و نوت و حتی سری M ارزان تر باشد. سقوط هواوی باعث شده که گوشی های مانند نوت10 و نوت 10 پرو در جایگاه بهتری قرار داشته باشند. از گوشی پرچمدار هواوی Mate 30  استقبال نشده و فروش خوبی نداشت. به موازات تحریم هوای، دولت چین شرکت اپل را تحریم کرده و فروش گوشی های این شرکت نیز به شدت افت کرده و این قضیه برای اپل هم خوشایند نبود. پیش بینی شده که گوشی آیپد با شبکه ارتباطی 5G   فقط به میزان 200 میلیون قطعه به فروش برسد.

گوشی های اپل همه شاخص و پرچمدار هستند. اگرچه فروش گوشی های سری P و Mate هواوی به شدت کاهش یافته ولی در مقابل گوشی های شرکت اپل فروش خوبی داشته اند و به مرز 200 میلیون گوشی رسیده ولی فروش این برند موبیل در در چین به شدت کاهش یافت.


بیشتر بخوانید

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

دکمه بازگشت به بالا