اخبار

شکست اپل در یک پرونده‌ی قضایی بر سر برند آیفون در چین

یکی از خنده‌دار‌ترین نوع پرونده‌های قضایی، دعوا بر سر ثبت علائم تجاری شناخته شده‌ای است که مدت‌ها در جهان وجود داشته‌اند و یک کمپانی به یک باره وارد میدان می‌شود و ادعای مالکیت آن برند را می‌کند. به تازگی پرونده‌ی مشابهی بر سر برند آیفون در کشور چین اتفاق افتاده که اپل را به دردسر انداخته است.

این کمپانی چینی می‌تواند از برند آیفون با حروف بزرگ استفاده کند

یک سر این دعوای حقوقی که اپل است، پس بیاید ببینیم در آن سوی ماجرا با چه کسی طرف هستیم. صنایع تکنولوژیک ژینتانگ تیاندی (Xintong Tiandi) یکی از کمپانی‌های برجسته در چین است که در زمینه‌ی ساخت محصولات و مصنوعات چرمی فعالیت می‌کند. این کمپانی کیف‌های دستی، ساک و کیف مدارک‌های متنوعی را با اندازه‌‌های مختلفی تولید می‌کند و به طرز عجیبی نام این کیف‌های چرمی، آیفون (IPHONE) است!

البته برند آیفون که بر روی این کیف ها حک میشود، کاملا با حروف بزرگ نوشته می‌شود و با برند iPhone تفاوت دارد؛ اما به دلیل تلفظ یکسان و شباهت بی حد و اندازه‌ی این دو نام با یکدیگر، اپل مدت‌هاست که دنبال متوقف کردن استفاده از برند آیفون توسط این کمپانی چینی بوده است. اما اوضاع بر طبق میل اپل پیش نرفته است و به تازگی مشخص شده که رای دادگاه به ضرر اپل بوده است.

اولین جرقه‌ی دعوای حقوقی بین اپل و این کمپانی چینی بر سر برند آیفون در سال ۲۰۱۲ زده شد. در آن زمان اپل برای اولین بار یک دادخواست قضایی بر علیه ژینتانگ تیاندی ثبت کرد و از آن‌ها درخواست کرد که دیگر از نام آیفون بر روی کیف‌هایشان استفاده نکنند. اما این دادخواست مورد قبول دادگاه واقع نشد و این جنگ حقوقی بین وکلای اپل و حقوق‌دانان چینی تا ۴ سال دیگر نیز ادامه پیدا کرد تا این‌که سرانجام چند روز پیش قاضی ارشد دادگاه خلق عالی شهرداری شهر پکن، رای را به سود کمپانی چینی صادر کرد و به این ترتیب ژینتانگ تیاندی همچنان هم می‌تواند از نام آیفون بر روی کیف‌هایش بهره ببرد.

البته همان‌طور که گفته شد، این برند باید به صورت کامل با حروف بزرگ نوشته شود و به جز حالت IPHONE، استفاده از حالت دیگری مجاز نیست. جالب است بدانید که اپل از سال ۲۰۱۲ تا به حال بیش از ده‌ها دادخواست قانونی ثبت کرده بوده است که هیچکدام با موفقیت همراه نشد. بزرگ‌ترین مشکل وکلای اپل این بوده است که آن‌ها نمی‌توانستند تصمیم‌گیرندگان دادگاه چینی را قانع کنند که برند آیفون پیش از این‌که توسط این کمپانی چینی استفاده شود، در جهان شناخته شده بوده است و یک برند بین المللی به حساب می‌آمده است.

نکته‌ی جالب‌تر اینجاست که کمپانی ژینتانگ تیاندی برند IPHONE را دقیقا در سال ۲۰۰۷ ثبت کرده است؛ یعنی دقیقا در همان سالی که اولین نسل اسمارت فون‌های اپل با برند آیفون ثبت شد و توسط استیو جابز به جهانیان معرفی شد! البته درگیری در چنین پرونده‌هایی برای وکلای اپل چندان هم عجیب نیست زیرا آن‌ها پیش از این هم در سال ۲۰۱۲ مجبور به پرداخت ۶۰ میلیون دلار برای به دست آوردن حقوق قانونی برند آیپد در چین شده بودند.

شکست اپل در یک پرونده‌ی قضایی بر سر برند آیفون در چین

یک پرونده‌ی مشابه دیگر نیز در مکزیک نیز وجود داشت که اپل در آن با کمپانی مکزیکی که از برند iFone استفاده می‌کرد، وارد مجادله شده بود و سرانجام هم قاضی، رای پرونده را به نفع طرف مکزیکی صادر کرد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

این مطلب را هم ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
×   چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟