آموزش و ترفند

علائم خرابی باتری گوشی و راه های جلوگیری از آن

خراب شدن باتری گوشی و تبلت از مشکلاتی است که همه ما با آن مواجه شده‌ایم. اما علائم خرابی باتری موبایل و تبلت چیست و برای جلوگیری از آن و خرید باتری چه باید کرد؟

پس از خریدن موبایل و تبلت و با گذشت زمان، خرابی باتری گوشی و تبلت حتمی است. تصور کنید در چنین موقعیتی قرار گرفته‌اید و مدام گوشی یا تبلت شما شارژ خالی می‌کند و باید همیشه شارژر یا پاور بانک را با خود حمل کنید. سوال اینجاست که آیا راه‌هایی برای جلوگیری از خرابی باتری گوشی موبایل و تبلت وجود دارد تا بتوان از گوشی و تبلت به مدت طولانی استفاده کرد؟ نشانه‌های یک باطری معیوب چیست؟

در ادامه با ما همراه باشید تا با علایم خرابی باتری موبایل و تبلت و روش‌های جلوگیری از آن آشنا شوید.

 

نشانه های خرابی باتری گوشی موبایل و تبلت

خراب شدن باتری گوشی و تبلت از اتفاقات تلخ زندگی مدرن و آمیخته به فناوری است که بسیاری با آن روبرو شده‌اند. در این قسمت به 10 نشانه بارز معیوب بودن باتری گوشی و تبلت اشاره می‌شود که می‌توان از خراب بودن باتری آن ها اطمینان حاصل کرد.

1. باد کردن (متورم شدن) باتری گوشی و تبلت

یکی از نشانه‌های ابتدایی و بارز خرابی باتری گوشی و تبلت متورم شدن آن است. برای بررسی این مورد می‌توانید باتری را روی سطح صافی قرار داده و بچرخانید؛ در صورتی‌که باتری به راحتی چرخید نشانه خراب بودن آن است؛ اما باتری می‌تواند خراب باشد و و روی سطح صاف هم چرخشی نداشته باشد و باید علائم دیگر بررسی شود.

2. خوردگی باتری گوشی و تبلت

در صورتی‌که کانکتور باتری یا پایانه‌های آن دچار خوردگی شده باشد، اتصال به گوشی یا تبلت به شکل صحیح برقرار نمی‌شود و باتری به درستی عمل نخواهد کرد؛ بنابراین اگر کانکتور باتری گوشی یا تبلت خراب شده باشد حتما باید تعویض شود.

3. خاموش شدن ناگهانی گوشی و تبلت

هنگامی که گوشی و تبلت به صورت خودکار خاموش یا ریستارت شود احتمال معیوب بودن باتری گوشی و تبلت بسیار بالا است و باید مورد بررسی قرار گیرد. برای مثال اگر گوشی شما با داشتن 20 درصد شارژ خاموش شود، بدون شک باتری گوشی خراب شده یا در آستانه خراب شدن است.

علائم خرابی باتری گوشی و راه های جلوگیری از آن

4. تخلیه سریع شارژ گوشی و تبلت

در صورتی‌که به طور ناگهانی شارژ زیادی از باتری گوشی یا تبلت کم شود برای مثال به یکباره شارژ از 70  درصد به 50 درصد کاهش یابد، به احتمال زیاد باتری دچار اشکال شده و باید تست سالم بودن باتری توسط یک متخصص انجام شود.

5. اختلال در هنگام شارژ

اگر گوشی و تبلت خود را به شارژر متصل کردید و با پیغامی مانند عدم شارژ گوشی یا تبلت مواجه شدید یا علامت شارژ ظاهر شود اما گوشی یا تبلت شارژ نشود یا فرایند شارژ شدن طولانی شود، این‌ها همه از نشانه‌های خراب شدن باتری گوشی و تبلت است البته مشکل می‌تواند از خود گوشی، تبلت یا شارژر هم باشد.

6. هنگ کردن گوشی و تبلت

همیشه هنگ کردن گوشی یا تبلت دلیل نرم‌افزاری ندارد. بیشتر وقت‌ها دلیل آن خراب بودن باتری گوشی و تبلت است. توجه کنید هنگام تعویض باتری از اصل بودن آن اطمینان حاصل کنید؛ زیرا یکی از دلایل هنگ کردن گوشی و تبلت پس از تعویض باطری، عدم تطابق کیفی باتری جدید با باتری اصلی است.

7. وجود لکه سیاه و برآمدگی روی صفحه نمایش گوشی و تبلت

متورم شدن باتری گوشی یا تبلت‌هایی که قابلیت جدا شدن باتری ندارند، به صورت لکه‌هایی در صفحه نمایش یا برآمدگی قسمتی از اسکرین گوشی ظاهر می‌شود. بنابراین با مشاهده این علائم می‌توان نتیجه گرفت که باتری آسیب دیده‌است.

8. گرم شدن گوشی و تبلت

باتری‌های موبایل یا تبلت در هنگام شارژ و دشارژ مقداری گرما از خود تولید می‌کنند. این گرما در حد طبیعی برای باتری ضرری ندارد؛ اما اگر در حالت عادی و پس از استفاده کوتاه مدت، گوشی به شدت داغ شود، این احتمال وجود دارد که باتری گوشی و تبلت خراب شده است و باید تعویض شود.

9. روشن ماندن گوشی و تبلت فقط در زمان شارژ

اگر گوشی و تبلت فقط هنگام شارژ روشن می‌ماند و پس از جدا شدن از شارژر خاموش می‌شود، نشان می‌دهد که باتری گوشی توانایی ذخیره انرژی الکتریکی را در خود ندارد و معیوب شده‌است.

10. روشن نشدن گوشی و تبلت

اگر گوشی یا تبلت به هیچ عنوان روشن نشود، یکی از دلایل اصلی آن می‌تواند خرابی باتری گوشی یا تبلت باشد. اما همیشه این احتمال درست نیست و باید بررسی شود؛ زیرا روشن نشدن گوشی و تبلت دلایل مختلفی دارد و خراب بودن باطری یکی از آن‌هاست.

علائم خرابی باتری گوشی و راه های جلوگیری از آن

روش های جلوگیری از خراب شدن باتری گوشی و تبلت

گفته شد که خراب شدن باتری امری کاملا طبیعی است و نمی‌توان جلوی آن را گرفت اما راه‌هایی برای افزایش طول عمر باتری وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌شود.

1. استفاده از شارژر اصلی گوشی و تبلت

شارژرهای تقلبی اغلب شدت جریان خروجی استانداردی ندارند و نمی‌توانند نیاز باتری را در دریافت یکنواخت انرژی تامین کنند؛ از این رو باعث کاهش طول عمر باتری می‌شوند. اگر شارژر گوشی یا تبلت‌ شما خراب شده بهتر است کیفیت را فدای قیمت نکنید؛ زیرا در دراز مدت شارژر تقلبی به گوشی و تبلت شما آسیب خواهد زد و متحمل هزینه بیشتری خواهید شد.

2. کار کردن با گوشی و تبلت هنگام شارژ ممنوع

بسیاری از ما به این نکته واقفیم اما به آن عمل نمی‌کنیم. یکی از دلایل اصلی خرابی باتری گوشی و تبلت استفاده از آن‌ها هنگام شارژ است. وقتی‌که از گوشی هنگام شارژ استفاده می‌شود عمل شارژ و دشارژ بصورت همزمان انجام شده و روند سخت‌افزاری و نرم‌افزاری شارژ گوشی و تبلت پس از طولانی مدت دچار اشکال خواهد شد.

3. شارژ 100 درصدی گوشی و تبلت هرگز

نحوه صحیح شارژ کردن گوشی و تبلت از مهمترین عوامل جلوگیری از خرابی باطری گوشی و تبلت است. برای افزایش طول عمر باتری موبایل و تبلت هیچ وقت نگذارید شارژ گوشی و تبلت به زیر 15 درصد برسد و از آن طرف شارژ کامل اشتباهی است که بسیاری مرتکب آن می‌شوند. بهترین زمان برای جدا کردن گوشی و تبلت از شارژر، میزان شارژ 90 تا 95 درصد است.

علائم خرابی باتری گوشی و راه های جلوگیری از آن

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که گوشی و تبلت خود را تا 100 درصد شارژ می‌کنید و از آن بدتر به مدت طولانی در این وضعیت قرار می‌دهید باید منتظر خراب شدن باتری گوشی و تبلت خود باشید.

4. سنگین نرانید

بسیاری از کاربران با گوشی و تبلت خود بازی‌های سنگین و با گرافیک بالا انجام می‌دهند. یک بازی با گرافیک بالا قطعا اجزای زیادی از گوشی و تبلت را درگیر می‌کند که برای این فرایند به انرژی زیادی نیاز دارد. منبع تامین انرژی در گوشی و تبلت هم باتری است. بنابراین طبیعی است که با انجام بازی‌های سنگین به مدت طولانی، باتری گوشی و تبلت آسیب ببیند.

5. گرما دشمن باتری گوشی و تبلت

یکی از دلایل مهم در خراب شدن باطری گوشی و تبلت گرما است. همیشه سعی کنید گوشی و تبلت خود را دور از مکان‌های گرم و نور مستقیم خورشید قرار دهید.

6. استفاده از شارژ فندکی را فراموش کنید

شارژرهای فندکی به دلیل اتصال به سیستم برقی خودرو، جریان متناوب و ناپایداری را تولید می‌کنند که همین امر روی عملکرد باتری تاثیرگذار بوده و باعث خرابی آن می‌شود.

7. ریکاوری باتری گوشی و تبلت

موبایل و تبلت و پیرو آن باتری موبایل و تبلت مانند هر دستگاه و قطعه الکترونیک دیگری به ریکاوری و استراحت نیاز دارند. برای اینکه طول عمر باتری گوشی و تبلت را افزایش دهید بهتر است در هفته به مدت 8 تا 10 ساعت گوشی و تبلت خود را خاموش نگه‌دارید.

8. کالیبره کردن باتری گوشی و تبلت

شاید در باتری‌های نسل جدید، کالیبره کردن باتری اهمیت چندانی نداشته باشد؛ اما در صورتی‌که میزان نمایش درصد باتری گوشی و تبلت با میزان شارژ واقعی گوشی و تبلت متفاوت باشد، کالیبره کردن ضروری است.

برای مثال اگر روی گوشی شارژ باتری را 40 درصد مشاهده می‌کنید و به یکباره شارژ به 10 درصد برسد یا اگر هنگام شارژ درصد باتری یک مرتبه از 50 به 80 برسد، این‌ها نشان می‌دهد که باتری گوشی نیاز به کالیبره شدن دارد.

9. خرید باتری گوشی و تبلت اورجینال

همیشه پیشگیری بهتر از درمان است؛ اما چه بهتر که خشت اول را هم درست بگذاریم. گفته شد خرابی باطری گوشی و تبلت امری طبیعی است و باید خرید باتری گوشی و تبلت پس از خرابی، از مراجع معتبر انجام شود؛ زیرا در صورتی که باتری اصل خریداری نشود تمامی راهکارهای مراقبتی ذکر شده در بالا بدون نتیجه خواهد بود.

باتری گوشی موبایل و تبلت اورجینال را از کدام فروشگاه اینترنتی بخریم؟

در بخش قبلی روش‌های به تاخیر انداختن زمان خراب شدن باتری گوشی و تبلت بررسی و گفته شد که در صورت خراب شدن باتری موبایل و تبلت، بهترین کار، خرید یک باتری اورجینال است. سوال اینجاست که باتری اورجینال و اصل باید از کجا یا کدام فروشگاه اینترنتی تهیه شود؟ جواب فروشگاه اینترنتی پلازا است بنا به سه دلیل مهم زیر:

علائم خرابی باتری گوشی و راه های جلوگیری از آن

انواع باتری گوشی و تبلت در فروشگاه پلازا

حق انتخاب، چیزی است که در فروشگاه اینترنتی پلازا به آن بهای زیادی داده‌می‌شود. این موضوع را می‌توان به سادگی از تنوع بالای کالاهای فروشگاه پلازا دریافت. با اینکه خرید باتری گوشی اورجینال و اصل، انتخاب اول بسیاری از کاربران است، اما محدودیت بودجه، تعداد زیادی از آن‌ها را به سمت باتری‌هایی با درجه کیفیت متفاوت می‌کشاند. حال آنکه باتری‌های گوشی موبایل و تبلت با چند سطح مختلف کیفی ساخته می‌شوند و این امر، انتخاب را برای کاربر دشوار می‌کند.

با وجود کالاهای غیراصلی مشابه با اصل، تشخیص اورجینال بودن کالا از روی ظاهر تقریبا غیرممکن است؛ اما در پلازا به دلیل واردات مستقیم و بدون واسطه باتری، در صورتی که اصالت آن‌ها تضمین شود، دیگر نباید نگران اصل بودن باتری موبایل و تبلت در این فروشگاه بود.

علاوه بر این، کالایی که با کیفیت کپی پیشنهاد می‌شود، از بین بهترین نسخه‌های کپی موجود در کارخانجات تولید کننده اصلی انتخاب و خریداری می‌شود. فروشگاه پلازا برای رسیدن محصول باکیفیت به دست کاربر و مشتری به همین‌جا بسنده نکرده و پس از خرید، تمامی باتری‌ها را به وسیله دستگاه مخصوص تست سلول‌های باتری، آزمایش می‌کند؛ سپس تنها محصولاتی در چرخه فروش پلازا قرار می‌گیرند که استانداردهای لازم کیفی را داشته باشند و اصالت آن‌ها توسط کارشناسان مجرب پلازا تایید شده‌باشد.

 

قیمت باتری گوشی و تبلت اصل و اورجینال در پلازا

قیمت اگر مهم‌ترین فاکتور در خرید نباشد، بی‌شک دومین عامل تعیین‌کننده در فرایند انتخاب محسوب می‌شود. فروشگاه اینترنتی پلازا سال‌هاست که در زمینه عرضه مستقیم باتری به خریداران عمده و خرده، فعالیت دارد. پلازا با تامین انبوه و گسترده کالای دیجیتال و لوازم جانبی، ترتیبی داده‌ تا قیمت باتری گوشی تا حد ممکن کاهش یابد. ضمنا واردات مستقیم باتری موبایل و تبلت از تولید کننده، خیال کاربر و مشتری را از بابت اصل و اورجینال بودن آن راحت خواهد کرد. بدین ترتیب فرایند تعمیر و به‌روزرسانی گوشی موبایل یا تبلت می‌تواند با کمترین هزینه به نتیجه برسد.

البته این پایان بحث قیمت باتری موبایل و تبلت در پلازا نیست و راه‌های دیگری نیز برای بهره‌مندی از تخفیف وجود دارد. فروشندگان لوازم جانبی گوشی و تبلت یا تعمیرکاران گوشی و تبلت، می‌توانند به سادگی با نصب اپلیکیشن پلازا پلاس از تخفیف عمده فروشی در خرید باتری بهره‌مند شوند. این در حالی است که کاربران خانگی نیز می‌توانند عضو باشگاه مشتریان پلازا شوند و با خرید بیشتر، تخفیف‌های بیشتری در اختیار داشته‌باشند. جالب اینجاست که تخفیف های پلازا، فقط مختص کاربران مستقیم نیست بلکه می‌توانند با معرفی دوستان و آشنایان، آن ها را در تخفیف‌های ویژه سهیم کنند.

 

حمایت پلازا هنگام خرید باتری موبایل و تبلت

عرضه بیش از 1200 مدل باتری موبایل و تبلت در فروشگاه پلازا (تا تهیه این مقاله)، کار انتخاب را برای کاربر بی‌نهایت ساده می‌کند. تمام باتری‌های عرضه شده از سال 2010 به بعد، از برندهای متفاوت مانند باتری گوشی سامسونگ، اپل، ال جی، هواوی، شیائومی و… در پلازا به فروش رسانده می شود.  از آن‌جا که تمامی کالاهای اورجینال عرضه شده در فروشگاه اینترنتی پلازا با گارانتی اصالت عرضه می‌شوند، هنگام خرید باتری، خیال کاربر از بابت اصلی بودن کالا، راحت خواهد بود؛ تا جایی‌که اگر کالای دریافتی از نظر اصالت، رضایت خاطر مشتری را فراهم نکند، فروشگاه پلازا آن را پس خواهد گرفت؛ با اینکه تاکنون چنین موردی در خرید باتری گوشی و تبلت گزارش نشده، اما عودت کالایی که رضایت خاطر مشتری را نداشته، نشان دهنده تعهد پلازا به حقوق مشتری است.

فروشگاه اینترنتی پلازا با ارائه مشخصات فنی کامل، توضیحات اجمالی واضح، گالری تصاویر باکیفیت و نقد و بررسی‌های مشروح و مفصل، کاربران را به بهترین نحو در فرایند انتخاب و خرید باتری گوشی همراهی می‌کند. این میزان از پشتیبانی و حمایت در هیچ فروشگاه اینترنتی دیگری مشاهده نمی‌شود و نشانگر اعتقاد کامل پلازا به شفاف‌سازی برای کاربر در هنگام خرید است. تیم پشتیبانی فروشگاه پلازا نیز همواره آماده است تا تمامی پرسش‌های کاربران و مشتریان را در مورد مشخصات، قیمت و خرید باتری موبایل و تبلت پاسخگو باشد؛ راه‌های ارتباطی با کارشناسان پلازا متنوع بوده و می‌توان از طریق تماس تلفنی، شبکه‌های اجتماعی (واتساپ و اینستاگرام)، دیدگاه کاربران در فروشگاه و بخش پرسش و پاسخ، تمام سوالات و ابهامات را با آن‌ها مطرح کرد.

جمع بندی

خالی شدن شارژ و خراب شدن باتری موبایل و تبلت یکی از آزاردهنده‌ترین پیشامدهای قابل تصور است. با اطلاع از علائم خرابی باتری گوشی موبایل و تبلت و با روش‌های جلوگیری از آن تا حدود زیادی می‌توان فرایند معیوب شدن باتری گوشی و تبلت را به تاخیر انداخت؛ اما اگر زمان تعویض و خرید باتری گوشی و تبلت فرا رسیده حتما باید به فروشگاه‌های اینترنتی معتبری مانند پلازا مراجعه شود. پلازا با عرضه انواع باتری گوشی و تبلت با تنوع بالا، قیمت مناسب و گارانتی اصالت، فرصت خرید مطمئن را به بهترین شکل ممکن در اختیار کاربران قرار می‌دهد.


بیشتر بخوانید

یک دیدگاه

  1. بهترین مطلبی که به طور کامل درباره خرابی باتری گوشی و روش های جلوگیری از اون خوندم همین بود. ممنون از مطلب خوبتون. خیلی به کارم اومد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

دکمه بازگشت به بالا
×   چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟