اخبار

فریم ورک CareKit اپل جهت کمک به تحقیقات پزشکی

اپل فریم ورک متن باز CareKit را معرفی کرد. این فری مورک موجب می‌شود تا توسعه دهندگان اپلیکیشن‌های پزشکی، برنامه‌های بسیار مفیدی را در این حوزه عرضه کنند.

سال گذشته اپل از فریم ورک متن باز ResearchKit رونمایی کرد که به توسعه دهندگان پزشکی این امکان را می‌داد تا اپلیکیشن‌هایی را در زمینه تشخیص بیماری‌های سخت و علاج ناپذیر طراحی کنند. اپل می‌گوید که با استفاده از این فریم ورک داده‌های پزشکی به یک منطقه خاص محدود نشده و در سراسر ۵۰ ایالت آمریکا مورد استفاده قرار گرفته است.

از دستاورد‌هایی که این پلتفرم به وجود آورده است می‌توان به اپلیکیشن‌های بسیار مفید پزشکی اشاره کرد که توسعه دهندگان آن‌ها را عرضه کرده اند. به عنوان مثال می‌توان به اپلیکیشن پزشکی اشاره کرد که می‌تواند با تشخیص علائم در کودکان، بیماری اوتیسم را تشخیص دهد.

از دیگر اپلیکیشن‌ها می‌توان به برنامه‌ای اشاره کرد که می‌تواند تشنج‌های نوع صرع را تشخیص داده و قبل از آنکه برای فرد بیمار چنین تشنج‌هایی رخ دهد به آن اطلاع دهد. این موجب می‌شود که فرد بیمار بتواند سریعاً خود را به یک مکان امن رسانده و درخواست کمک کند.

به عنوان گام بعدی در تحول فریم ورک ResearchKit، کمپانی اپل امشب از API جدید خودش به نام  CareKit رونمایی کرد. این API به توسعه دهندگان این امکان را خواهد کرد تا اپلیکیشن‌هایی طراحی کنند که به بیماران در مراقبت از سلامتیشان یاری کند. از نخستین اپلیکیشن‌هایی که بر مبنای این پلتفرم ساخته شده اند می‌توان به برنامه‌ای در زمینه بیماری پارکینسون اشاره کرد. این اپلیکیشن سطح سلامت بیمار و میزان اثربخشی دارو بر روی وی را می‌سنجد تا دستورالعمل‌های رژیم غذایی و سلامت مختص به آن را جهت افزایش سرعت بهبودی ارائه کند.

CareKit به صورت رسمی در ماه آوریل عرضه خواهد شد و اپل نیز امید زیادی را به مفید بودن آن در علم پزشکی و پیشرفت بهبودی بیماران دارد.

منبع :phonearena

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

دکمه بازگشت به بالا