اخبار

جنگ دوربین‌ها: رقابت فیلم‌برداری آیفون ۸ پلاس و پیکسل ۲

در این مقاله کوتاه به بررسی کیفیت فیلم‌برداری دو غول بزرگ دنیای تلفن‌های همراه هوشمند خواهیم پرداخت و کیفیت فیلم‌برداری آیفون ۸ پلاس و پیکسل ۲ را مقایسه خواهیم نمود.

در این مقاله سه وضعیت فیلم‌برداری برای کاربران این دو تلفن همراه موردبررسی قرار خواهد گرفت تا بهتر درک کنیم که کیفیت کدام‌یک از این دوربین‌ها بهتر است. مقایسه صورت گرفته توسط متخصصان مرکز Cnet انجام‌شده است و تصاویر برداشت‌شده در سان‌فرانسیسکو و به‌صورت همزمان برداشت‌شده‌اند. البته به علت محدودیت فضا امکان نمایش فیلم برداشت‌شده وجود ندارد و تنها به اسکرین شات از هر بخش اکتفا خواهیم کرد.

زوم خودکار، رنگ و اکسپوژر

هر دو مدل آیفون ۸ پلاس و پیکسل ۲ در برداشت رنگ‌ها بسیار خوب عمل می‌کنند ولی به نظر می‌رسد که رنگ‌ها در همراه گوگل اندکی پررنگ‌تر از رنگ‌های طبیعی به‌حساب می‌آیند. بااین‌وجود در بخش ثبت اکسپوژر و سازگاری سریع تصویر، پیکسل ۲ اندکی بهتر از رقیب خود عمل می‌کند. درزمینهٔ زوم خودکار نیز نمی‌توان به‌هیچ‌عنوان هیچ‌کدام از این مدل‌ها را برتر از دیگری دانست.  درمجموع در این بخش نمی‌توان هیچ‌یک از این دو مدل را از دیگری برتر دانست.

آیفون ۸ پلاس و پیکسل ۲

پایداری تصویر

فیلم‌برداری در حال حرکت بدون داشتن سیستم پایدارسازی تصویر، یک نتیجه افتضاح به همراه دارد ولی هر دو مدل آیفون ۸ پلاس و پیکسل ۲ باقابلیت‌های بسیار مناسبی در این زمینه همراه هستند. بااین‌وجود پیکسل ۲ به خاطر استفاده از فناوری ترکیبی پایدارسازی اپتیکال و دیجیتالی، اندکی بهتر از آیفون عمل می‌کند.

دوربین دوم

این بخش یکی از مواردی است که بدون شک برنده آن پیکسل ۲خواهد بود و می‌توان در کیفیت برداشت ویدیو با دوربین سلفی این دو مدل کاملاً تفاوت را حس کرد.

ثبت صدا

متأسفانه باید گفت که هر دو مدل پیکسل ۲ و آیفون ۸ پلاس در این بخش به‌هیچ‌عنوان خوب عمل نمی‌کنند. صدای خروجی هر یک از این دو مدل پس از ضبط ویدیو به‌هیچ‌عنوان شباهتی با صدای اصلی نداشت. در این بخش نه‌تنها برنده‌ای وجود ندارد بلکه هر دو مدل بازنده به‌حساب می‌آیند.

آیفون ۸ پلاس و پیکسل ۲

تصویر آهسته

پیکسل ۲ برای فیلم‌برداری به‌صورت تصویر آهسته، تنها می‌تواند فیلم‌برداری با نرخ فریم پایین ۲۴۰ فریم بر ثانیه را باکیفیت ۷۲۰P مهیا کند ولی این کیفیت برای آیفون ۸ پلاس برابر با  ۱۰۸۰P است. درمجموع این تنها نکته‌ای نیست که آیفون ۸ پلاس را برنده این بخش می‌کند بلکه برداشت نور نیز در محصول اپل بهتر است.

فیلم‌برداری باکیفیت ۴K

رقابت در این بخش بسیار نزدیک است ولی آیفون ۸ پلاس با اختلافی اندک برنده می‌شود. دلیل این امر نیز دو مورد هستند: نخست این‌که فیلم‌برداری ۴K در محصول گوگل با نرخ فریم ۳۰ فریم بر ثانیه انجام می‌شود درحالی‌که این نرخ در پرچم‌دار اپل برابر با ۶۰ است. دیگر مورد نیز استفاده آیفون از فرمت فشرده‌سازی HEVC است که موجب می‌شود تا محصول اپل با اختلافی اندک پیروز باشد.

آیفون ۸ پلاس و پیکسل ۲

فیلم‌برداری در محیط کم‌نور

آیفون ۸ پلاس این بخش را بااقتدار به نفع خود تمام می‌کند. تصویر برداشت‌شده توسط هر دو مدل در محیط‌های کم‌نور باکیفیت بسیار خوب رنگ سفید و بالانس مناسب همراه هستند ولی میزان نویز موجود در تصویر برداشت‌شده توسط پیکسل ۲ به‌اندازه‌ای زیاد هست که بتوان بدون دیدگاه تخصصی نیز آن را حس کرد.

نتیجه‌گیری

پیکسل ۲ در مقایسه با آیفون ۸ پلاس به‌مراتب بهتر از پیکسل در مقایسه با آیفون ۷ پلاس عمل می‌کند ولی بازهم این محصول اپل است که در فیلم‌برداری، برتری دارد. به‌این‌ترتیب باید برنده این رقابت را اپل اعلام کرد؛ هرچند که اختلاف این مدل به‌اندازه‌ای نیست که بتوان فیلم‌برداری یکی از آن‌ها را بد دانست. همچنین  به یاد داشته باشید که فیلم‌برداری به‌هیچ‌عنوان ارتباطی به عکاسی ندارد و این مقایسه، به‌هیچ‌وجه نشان دهنده کیفیت عکاسی این دو محصول نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

دکمه بازگشت به بالا