اخبار

موتور جستجوی گوگل و جریمه‌ی سنگین اروپا برای رفتارهای ضد رقابتی

حدود یک ماه پیش برایتان خبری را درباره‌ی روند تحقیقات یک کمیسیون ویژه در اتحادیه‌ی اروپا بر روی رفتار گوگل نوشتیم. این کمیسیون که بر روی محصولات مختلف این برند یعنی موتور جستجوی گوگل و سیستم عامل اندروید تحقیقات جامعی را دنبال می‌کند، به‌تازگی تصمیم خود را درباره‌ی یکی از جریمه‌های گوگل اعلام کرده است.

پیش از این احتمال می‌رفت که یک جریمه‌ی بسیار سنگین ۷.۴۵ میلیارد دلاری گریبان مدیران گوگل را بگیرد، اما طبق اعلام رسمی اتحادیه‌ی اروپا تا امروز، جریمه‌ی مختص به موتور جستجوی گوگل به میزان ۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار تایید شده است. این جریمه به دلیل رفتارهای ضد رقابتی گوگل در نتایج جستجوی کاربران، نصیب این کمپانی شده است.

آن‌طور که مسئولان اتحادیه‌ی اروپا در روند تحقیقات شش ساله‌ی خود متوجه شده‌اند، گوگل در برخی از نتایج جستجوی کاربران خود تغییراتی را اعمال می‌کند و به‌خصوص در بخش فروشگاهی خود یا همان گوگل شاپینگ (Google Shopping)، نتایجی را که خودش تمایل دارد، بالاتر نشان می‌دهد و این موضوع کار را برای رقابت دیگر محصولات سخت‌تر می‌کند.

بر طبق گزارش ماموران این اتحادیه، حتی قبلا تذکراتی نیز به مدیران این کمپانی داده شده بود تا این روند را در نتایج موتور جستجوی گوگل تغییر دهند، اما تذکرات موثر واقع نشدند و همین امر هم باعث شد که چنین جریمه‌ی سنگینی برای آن‌ها در نظر گرفته شود. جالب است بدانید که تا قبل از این پرونده، سنگین‌ترین جریمه‌ی اتحادیه‌ی اروپا در سال ۲۰۰۹ و برای کمپانی اینتل بریده شده بود که در آن حکم، اینتل مجبور به پرداخت ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار شده بود؛ حالا این رکورد در اختیار گوگل است و جالب اینجاست که این جریمه احتمالا بیشتر از این هم خواهد شد.

صحبت انسان گونه ربات ها از طریق هوش مصنوعی گوگل

 

تقلب در موتور جستجوی گوگل تنها اتهام این کمپانی نیست

 

ماموران تحقیقاتی این کمیسیون ویژه‌ی اتحادیه‌ی اروپا در حال حاضر در حال تحقیق بر روی سیستم عامل اندروید و رفتارهای ضد رقابتی گوگل در آن زمینه هستند. به غیر از موتور جستجوی گوگل، این کمپانی در سیستم عامل اندروید نیز به رفتار خلاف قانون رقابت سالم متهم شده است و اگر در آن پرونده نیز محکوم شود، جریمه‌ی بسیار سنگین‌تری را دریافت خواهد کرد.

اتهام گوگل در سیستم عامل اندروید این است که کمپانی‌های سازنده‌ی تلفن همراه هوشمند و تبلت‌هایی که از این سیستم عامل برای ساخت دیوایس خود استفاده می‌کنند را مجبور می‌کند که برخی از نرم افزارهای گوگل را به‌صورت پیش‌فرض و به‌طور اجباری بر روی دیوایس تولیدی خود نصب کنند. این رفتار باعث می‌شود که توسعه‌دهندگان مستقل دنیای اندروید، نتوانند اپلیکیشن خود را آن‌طور که باید و شاید در معرض دید کاربران قرار دهند و نرم افزارهای پیش‌فرض گوگل، امکان رقابت سالم و امکانات برابر را از بین می‌برند.

گفتنی است که رای اتحادیه‌ی اروپا برای اتهام گوگل در سیستم عامل اندروید هنوز به‌صورت نهایی اعلام نشده است و با تحقیقات بیشتر، این موضوع احتمالا تا یکی دو هفته‌ی دیگر مشخص خواهد شد. جریمه‌ی موتور جستجوی گوگل نیز تایید شده است و بعد از انجام کارهای قانونی و روند کاغذبازی‌های اداری، گوگل موظف است که این رقم را پرداخت کند؛ رقمی که می‌تواند تا مقدار ۱۰ درصد درآمدهای کل سال مالی گوگل را از آن‌ها بگیرد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

دکمه بازگشت به بالا
×   چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟