آموزش و ترفند

نحوه خالی کردن فضای ذخیره سازی آیفون

با توجه به اینکه برنامه‌ها و بازی‌ها روز به روز پیچیده‌تر می‌شوند و دوربین‌های گوشی‌های هوشمند کاملاً قادر به عکسبرداری با کیفیت 4K هستند، امروزه پر کردن حافظه داخلی گوشی بسیار آسان است. اگر تصادفاً یکی از این آیفون‌های رده پایین را داشته باشید که “فقط” با 64 گیگابایت حافظه ذخیره سازی عرضه می‌شود، نگرانی از فضای ذخیره سازی می‌تواند برای شما  به دنبال داشته باشد.

شما ممکن است قبلاً با پیام ترسناک “iPhone storage full” روبرو شده باشید، یا ممکن است فقط از ترس آن زندگی کنید. در هر صورت، در اینجا چند نکته برای کمک به شما در حفظ  مناسب در حافظه آیفون ذکر می‌شود که توجه به آن مفید خواهد بود.

منظور از “دیگری” در حافظه آیفون من چیست؟ چگونه حافظه دیگر را حذف کنم؟

نحوه خالی کردن فضای ذخیره سازی آیفون

بنابراین، اگر وارد تنظیمات -> عمومی -> فضای ذخیره سازی آیفون شوید، مرور کاملی از همه برنامه‌هایی که در تلفن شما فضای بیشتری را اشغال می‌کنند، بر اساس اندازه، دریافت می‌کنید. چنین فرآیندی  جالب است و برای کاربر می‌تواند جذاب باشد. در قسمت بالا به شما اجازه می‌دهد تا بدانید چه مقدار از فضای ذخیره سازی iPhone شما توسط عکس‌ها، برنامه‌ها، فایل‌های سیستم ، فایل iCloud Drive و “سایر”چگونه ذخیره می‌شود.

اساساً، هر چیزی که iOS نمی‌تواند در هر دسته از پیش تعیین شده خود قرار بگیرد، در “سایر” قرار می‌گیرد. ما می‌دانیم که این خیلی کمک نخواهد کرد، بنابراین بگذارید یک مثال بزنیم. اگر از برنامه‌ای مانند BeatMaker 2 برای ساخت چند پروژه موسیقی و ضبط یک دسته فایل صوتی استفاده کنیم، این فایل‌ها در جایی از iPhone یا iPad ذخیره می‌شوند، در پوشه‌ای که نمیتوانیم از طریق برنامه Files آن را مشاهده کنیم، اما یکی که منحصر به BeatMaker است، می‌تواند مناسب باشد.

iOS این فایل‌های پروژه شخص ثالث را “Other” نامیده و آن نوار خاکستری کوچک نمایان خواهد کرد. این منطق برای بسیاری از برنامه‌های دیگر اعمال می‌شود. به عنوان مثال، اگر یک پرونده .zip در iZip باز می‌کنید، آنچه واقعاً اتفاق میافتد این است که iOS نسخه‌ای از فایل را برای برنامه iZip ایجاد می‌کند و آن را در پوشه اختصاصی برنامه اضافه می‌کند. پس از استخراج پرونده‌ها، می‌توانید آنها را برای استفاده با هر برنامه دیگری که انتخاب می‌کنید؛ صادر نمایید. با این حال، یک نسخه از بسته استخراج شده همچنان در آن برنامه iZip باقی می‌ماند. برای خلاص شدن از شر آن، باید دوباره وارد iZip شوید و به صورت دستی آن را حذف کنید.

بنابراین‌، به عبارت دیگر، ردیابی اینکه چه چیزی دقیقاً آن نوار دیگر را پر می‌کند، کمی سخت است و راهی آسان برای حذف فایل‌های گفته شده وجود ندارد. شما فقط باید از عملکردهای خاص سیستم فایل iOS آگاه باشید و به یاد داشته که برای حذف موارد قدیمی درصورت عدم نیاز به برنامه‌های خاص، وارد برنامه‌های خاصی شوید.

برخی از بازی‌ها و برنامه‌ها را حذف کنید، شاید؟

بله ، من می‌دانیم که “این بازی جالب به نظر می‌رسد” و “من قصد داشتم که به این برنامه برسم، به همین دلیل آن را نگه می‌داریم” ، اما چند ماه است که آنها بدون اینکه باز شوند روی تلفن شما مانده‌اند؟

خوب، بگذارید پیشنهاد کنیم به جای حذف آنها، شما می‌توانید این برنامه‌ها را “دانلود” کنید. معنی این امر این است که iOS هرگونه اسناد و مدارک ذخیره شده مربوط به این برنامه‌ها را نگه می‌دارد، اما برنامه واقعی را از آیفون پاک می‌کند. نماد آن در جای خود باقی خواهد ماند تا وجود آن را به شما یادآوری کند و می‌توانید با زدن ساده روی نماد مذکور، دانلود مجدد را شروع کنید.

آن را امتحان کنید، ببینید آیا واقعاً Call of Duty: Mobile را از دست دادید.

نحوه خالی کردن فضای ذخیره سازی آیفون

دانلود خودکار برنامه را تنظیم کنید

اگر تصمیم گیری برای شما دشوار است، می‌توانید بارگیری خودکار برنامه را تنظیم کنید. اساساً، هرگاه iOS تشخیص دهد که شما مدت زیادی است که از برنامه‌ای استفاده نمی‌کنید، آن را برای شما بارگیری می‌کند. ما شخصاً از این گزینه دور می‌مانیم، زیرا می‌تواند برنامه‌ای را حذف کند که فقط به ندرت به آن احتیاج داریم، اما وقتی این کار را می‌دهیم، بلافاصله آن را می‌خواهیم.

 

تصاویر و ویدئو

ما عاشق دوربین‌های گوشی هوشمند خود هستیم، گرفتن یادگاری به چپ و راست، عکس‌برداری از رویداد چندین بار برای هر مورد. جالب است، اما این تصاویر و فیلم‌های با وضوح بالا مطمئناً تمایل دارند یک تن فضا اشغال کنند.

شما چند گزینه برای رام کردن این جانور تشنه ذخیره سازی دارید. برای اولین بار، می‌توانید آیفون را تنظیم کنید تا رسانه را در قالب High-Efficiency ذخیره کند. عکس‌ها در قالب HEIF ذخیره می‌شوند، به این معنی که کیفیت خود را حفظ می‌کنند، اما اندازه فایل‌ها یک چهارم اندازه JPG هستند.

لازم به ذکر است که این باعث می‌شود اشتراک عکس و فیلم کمی دست و پا گیرتر شود. بله ، اگر آنها را از طریق برنامه چت ارسال کنید، برنامه فشرده سازی و تبدیل مورد نیاز را اعمال می‌کند تا رسانه را در تلفن Android یا رایانه شخصی Windows قابل مشاهده کند. اما اگر این عکس‌ها را از هر نوع سرویس ابری بارگذاری کنید و سعی نمایید آنها را از این طریق به اشتراک بگذارید، احتمال اینکه برخی از گیرندگان نتوانند آنها را مشاهده کنند وجود دارد.

اما نکته همچنان این است که چه شما انتخاب کنید با High Efficiency یا فرمت‌های کلاسیک همراه باشید، در نهایت عکس‌ها و فیلم‌ها، و به ناچار شروع به خوردن فضای ذخیره سازی iPhone خود می‌کنند.

برای ذخیره عکس‌ها از iCloud استفاده کنید

شما در اینجا دو گزینه مناسب دارید. یکی همگام سازی عکس‌های خود با iCloud و انتخاب گزینه “بهینه سازی فضای ذخیره سازی iPhone”. این بدان معناست که عکس‌های قدیمی از تلفن پاک می‌شوند و فقط هنگام مرور گالری، تصاویر کوچک آنها را مشاهده خواهید کرد. هر زمان که روی یکی ضربه بزنید، آیفون دوباره تصویر با وضوح کامل را بارگیری می‌کند تا بتوانید آن را مشاهده کنید.

این روشی است که به خوبی در هسته اکوسیستم اپل و بخشی از مجموعه ویژگی‌های iOS کار می‌کند. اما یک هشدار کوچک وجود دارد، شما باید هزینه ذخیره سازی iCloud را که در آن عکس‌ها و فیلم‌ها قرار دارد پرداخت کنید. سرانجام، شما باید فیلتر کنید، عکس‌های ناخواسته را حذف کنید، و عکس‌های “برای همیشه نگه دارید” را بارگیری و ذخیره کنید، زیرا آنها همچنین باعث مسدود شدن iCloud شما می‌شوند.

برای ذخیره عکس از Google Photos استفاده کنید

دومین بهترین گزینه از سرویس عکس‌های Google استفاده می‌کند. می‌توانید برنامه را بارگیری کنید، حساب Google خود را تنظیم کنید و از آیفون خود بخواهید تصاویر را در قالب “High Quality” به طور خودکار بارگذاری کند. این تنظیم به این معنی است که تصاویر شما فقط می‌توانند به اندازه 16 مگاپیکسل باشند و در صورت بیش از حد مجاز، به 16 مگاپیکسل کاهش می‌یابند.

اما این برای عکس‌های iPhone شما خوب است، آنها عملاً دست نخورده باقی می‌مانند. به گالری خود فرصت دهید تا در Google Photos بارگذاری شود و خیالتان راحت باشد که رسانه‌ها را از گالری iPhone خود پاک کنید.

Google Photos در مرتب سازی عکس‌های شما و یافتن افراد، حیوانات خانگی، رویدادها و مکان‌هایی که به سادگی از آنها عکس گرفته‌اید، بسیار خوب است. چند نکته مهم در اینجا، یکی اینکه، Google Photos در iOS کاملاً یکپارچه نیست. بنابراین، به عنوان مثال اگر می‌خواهید یکی از تصاویر قدیمی خود را به یک برنامه ویرایش تصویر یا یک کلیپ iMovie اضافه کنید، نمی‌توانید گالری Google Photos خود را به طور طبیعی مرور کنید، مانند اینکه می‌توانید از طریق تصاویر کوچک iCloud خود مرور کنید، عکس‌های ذخیره شده شما باید وارد Google Photos شوید، تصویر مورد نیاز خود را پیدا کنید، آن را به صورت دستی در iPhone بارگیری کرده و سپس آن را به برنامه فوق اضافه کنید.

کلاه Tinfoil، برای اولین بار، برنامه Photos از طریق ارائه کتاب‌های چاپ شخصی به شما درآمد کسب می‌کند، که می‌توانید هر وقت بخواهید سفارش دهید. ثانیا، گوگل احتمالاً بیش از این مایل است فضای سرور گفته شده را فراهم کند تا زمانی که این کار کاربران را حداقل تا حدی مجذوب اکوسیستم خود کند. باعث می‌شود “ال “تغییر به Pixel” بسیار راحت‌تر باشد.

هنوز هم، تاریخ به ما یاد داده است که عکس‌های حساس در ابر (هیچ ابری) جایی ندارند و حتی پیشنهاد می‌کنیم از گرفتن چنین عکس‌هایی با تلفن هوشمند دور شوید.

نحوه خالی کردن فضای ذخیره سازی آیفون

عکس استریم را غیرفعال یا حذف کنید

سرویسی که تا حدی گیج کننده از iCloud Photos جدا باشد، گزینه My Photo Stream است. این به طور خودکار تصاویر و فیلم‌هایی را که طی 30 روز گذشته گرفته‌اید در تمام دستگاه‌های iOS و Mac شما به اشتراک می‌گذارد.

این برای تعداد کمی از کاربران کاملاً مفید است. دیگران ممکن بوده هرگز نیازی به آن نداشته باشند. واقعیت این است که Photo Stream فضای بیشتری را در iPhone شما اشغال می‌کند، این یک پوشه جداگانه است که کپی تصاویر اصلی شما را ذخیره می‌کند. بنابراین، یا آن را غیرفعال کنید، یا به آنجا بروید و تصاویری را که با آنها کار کرده‌اید پس از استفاده از آنها برای هر آنچه که در دستگاه‌های دیگر به آنها نیاز دارید حذف کنید.

 

با دقت از لایو فوتو استفاده کنید

عکس‌های زنده جالب هستند، آنها یک کلیپ کوتاه از حرکت و صدایی را ضبط می‌کنند که قبل و بلافاصله پس از فشار دادن دکمه شاتر کاملا محکم اتفاق افتاده است. می‌توانید از آنها برای ایجاد GIFهای خلاقانه، بومرنگ مانند و یا گرفتن عکس از حیوان خانگی یا نوزاد استفاده کنید، که مفهوم “ثابت ماندن برای دوربین” را درک نمی‌کند.

اما این یک ابزار موقعیتی است که بسیاری از کاربران فراموش می‌کنند همیشه آن را خاموش کنند. این کلیپ‌های کوتاه می‌توانند سریع جمع شوند و فضای بیشتری نسبت به آنچه می‌خواهید خلوت کنید، اشغال می‌کنند، بنابراین فقط آن را کنار بگذارید. هر زمان که به Live Photo احتیاج دارید، با یک انگشت شست از آن دور خواهید شد.

Sidenote، برنامه دوربین به طور پیش فرض همیشه Live Photos را روشن می‌کند. اگر می‌خواهید آیفون “بخاطر داشته باشد” که قرار است خاموش باشد، به تنظیمات -> دوربین -> حفظ تنظیمات -> آن را برای Live Photo روشن کنید.

موسیقی خود را پاک کنید

نحوه خالی کردن فضای ذخیره سازی آیفون

ما در دوره پخش جریانی موسیقی زندگی می‌کنیم، اما این بدان معنا نیست که iPhone شما آهنگ‌ها را به صورت آفلاین ذخیره نمی‌کند. برنامه‌های موسیقی معمولاً حافظه پنهان اختصاصی دارند تا انتقال آهنگ را سریع‌تر انجام دهند و مطمئن شوند اگر اتصال شما برای چند ثانیه قطع شود، پخش قطع نمی‌شود.

آسان‌ترین چیز برای از دست دادن اگر Spotify Premium داشته باشید، هر بار که آهنگی را “دوست دارید” ، به لیست پخش “Liked Songs” شما می‌پیوندد. این واضح است، ما می‌دانیم اما لیست پخش “آهنگ‌های دوست داشتنی” به طور پیش فرض بارگیری را فعال کرده است. بنابراین، از نظر فنی، مجموعه‌ای از آهنگ‌هایی است که می‌توانید بصورت آفلاین گوش دهید.

این چیز بدی نیست، اما بسیاری از کاربران نمی‌دانند که فقط با ضربه زدن به قلب Spotify می‌گویند “لطفاً این مورد را به صورتحساب ذخیره سازی من اضافه کنید!”. اگر می‌خواهید بارگیری‌ها را برای لیست پخش مورد علاقه خود غیرفعال کنید، کافیست آن را باز کنید و آن دانلود را بزنید تا خاموش شود. اگر به اردو می‌روید، فقط یادتان باشد که به صورت دستی چند موسیقی را دانلود کنید.

اگر می‌خواهید دانلودها را برای لیست پخش مورد علاقه خود غیرفعال کنید، کافیست آن را باز کنید و آن دانلود را بزنید تا خاموش شود. اگر به اردو می‌روید، فقط یادتان باشد که به صورت دستی چند موسیقی را دانلود کنید.

پادکست های قدیمی را حذف کرده و برنامه Podcasts را تنظیم کنید

برنامه Podcasts به طور خودکار قسمت‌های جدید نمایش‌هایی را که در آنها مشترک هستید دانلود می‌کند. جالب و راحت است، اما تنظیمات پیش فرض آن لزوماً به آن نمی‌گوید که قسمت‌های قدیمی را که کار شما تمام شده است، حذف کند.

بنابراین، می‌توانید از طریق پادکست‌های خود پیمایش کنید و قسمت‌هایی را که هنوز در iPhone هستند، شناسایی کرده و انتخاب کنید موارد قدیمی را که قبلاً پشت سر گذاشته‌اید حذف کنید.

برای خودکار کردن این فرآیند، به نمایش بروید، روی منوی سه نقطه ضربه بزنید و به تنظیمات بروید. در آنجا می‌توانید به برنامه بگویید که فقط قسمت‌های اخیر را حفظ کند. به این ترتیب ‌، مطمئن شوید که دیگر آیفون شما در قسمت‌های قدیمی مسدود نشده است.


بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

دکمه بازگشت به بالا
×   چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟