نرم‌افزارهای قدیمی بیش از سه میلیون PC را در خطر باج‌افزارها قرار می‌دهند

30 فروردین 1395

مجرمان سایبری اخیرا و با کمک برخی از روش‌های ویژه و البته مزاحم، به افزایش موج جدید باج‌افزارها پرداخته‌اند.

گروه تالوس متعلق به شرکت سیسکو، به تازگی این موضوع را کشف کرده است که مزاحمان سایبری، از آسیب‌پذیری‌های موجود در نسخه قدیمی یک نرم‌افزار مدیریت کتابخانه برای نفوذ و ایجاد خطر در سازمان‌ها بهره برده‌اند. این نرم‌افزار کتابخانه‌ای، “فالِت” نام دارد.

مطابق این گزارش، مجرمان از آسیب‌پذیری مزبور سوءاستفاده کرده و یک “درِ مخفی” در نرم‌افزار تعبیه می‌کنند. آنها همچنین یک کد مخصوص باج‌افزار را نیز در سیستم تزریق می‌کنند.

گفته می‌شود که با این حمله تاکنون تنها ۲۱۰۰ درب مخفی از سوی تبهکاران ایجاد شده است،‌ اما با اینحال و به نظر صاحبنظران، بیش از سه میلیون رایانه شخصی همچنان در معرض این خطر قرار دارند. همچنین گفته شده که بیشتر ریسک این خطر متوجه مدارس است، چرا که بنظر می‌رسد بسیاری از مربیان، چندان رغبتی به پرداخت مبلغی زیاد جهت به‌روزرسانی نرم‌افزار به منظور دسترسی مجدد به اطلاعات کتابخانه ندارند.

اما خبر خوب این است که به نظر می‌رسد فالِت برای حل این موضوع راه حلی یافته است. این نرم‌افزار اکنون دارای یک سیستم به‌روزرسانی مناسب است که وصله‌های امنیتی لازم برای رفع آسیب‌پذیری‌های نسخه‌های قدیمی را ارائه می‌دهد. علاوه بر این، سیستم مزبور توانایی آن را دارد که فایل‌های مشکوک را که می‌توانند در کامپیوتر و همچنین در ارتباط با سرور ایجاد اختلال نمایند شناسایی کرده و به دام اندازد.

به نظر می‌رسد نرم‌افزارهای قدیمی، به صورت بالقوه می‌توانند حاوی این خطر باشند و نرم‌افزار کتابخانه مزبور، کارشناسان را بیش از پیش متوجه این نکته کرده است.

Workflow نرم‌افزاری ویژه برای بهینه‌سازی عملکرد iOS

منبع : ایتنا

0
برچسب ها :

دیدگاه شما

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

بدون دیدگاه

    مطلب پیشنهادی