اخبار

نسخه‌ی مشابه کره‌ی شمالی از فیسبوک هک شد؛ رمز ورود در حالت پیشفرض قرار داشته است!

کشور کره‌ی شمالی به دلیل ساختار نظامی و نحوه‌ی زندگی مردم آن، برای دیگر کشورهای جهان سرشار از شگفتی‌های عجیب است؛ این شگفتی‌ها در اکثر اوقات ناراحت‌کننده‌اند و گاهی نیز مانند این خبر هک شدن نسخه‌ی کپی‌شده از فیسبوک در این کشور، خنده‌دار و حتی شگفت‌آور هستند!

هفته‌ی گذشته بود که خبرگزاری مادربرد (Motherboard) گزارشی را منتشر کرد که برای همه‌ی کاربران جهان -احتمالا به غیر از خود مردم کره‌ی شمالی– عجیب بود. در این گزارش آمده بود که یک شبکه‌ی اجتماعی با ظاهری کاملا شبیه به فیسبوک (Facbook) در حال طراحی و توسعه در این کشور قرار دارد و به‌زودی قرار است که برای کاربران کره‌ی شمالی (احتمالا به‌صورت اختصاصی) عرضه شود.

اما در حالی که خیلی از کاربران منتظر بودند که جزییات بیشتری درباره‌ی این شبکه‌ی اجتماعی کپی‌شده از فیسبوک را مشاهده کنند، یک هکر نوجوان سوئدی توانست که به این سایت نفوذ کند و قبل از رونمایی رسمی، کنترل و مدیریت کامل آن را بر عهده بگیرد! اندرو مک کین (Andrew McKean) نام نوجوان ۱۸ ساله‌ای است که توانسته وارد این شبکه‌ی اجتماعی شود و پنل مدیریت آن را تحت کنترل خود قرار دهد.

ماجرا از آنجایی جالب می‌شود که بدانید این نوجوان از هیچ‌گونه ابزار و نرم افزار پیچیده‌ای برای هک استفاده نکرده است و برای دانستن رمز عبور و کلمه‌ی نام کاربری، هیچ تلاشی را انجام نداده و در همان اولین اقدام برای نفوذ، موفق شده است!

 

رمز عبور کپی فیسبوک ، کلمه‌ی Password بوده است!

کپی کره‌ی شمالی از فیسبوک هک شد

 

شاید قبل از این بارها شنیده باشید که کلمه‌ی عبور را نباید از میان کلمات معنی‌دار ساده انتخاب کنید و بعد از این‌که سرویسی را خریداری می‌کنید، در همان اولین مرحله باید رمز عبور پیشفرض آن را تغییر داده و به یک کلمه‌ی عبور قدرتمند متشکل از اعداد و حروف تبدیل کنید. اما از قرار معلوم، مدیران، توسعه‌دهندگان و مسئولانی که مسئولیت کنترل این شبکه‌ی اجتماعی را در اختیار داشته‌اند، به هیچ‌کدام از این حرف‌ها اعتقادی ندارند و نام کاربری و کلمه‌ی عبور را در همان حالت اولیه باقی گذاشته و تغییر نداده‌اند!

قضیه از این قرار است که مسئولان کره‌ی شمالی برای ایجاد یک شبکه‌ی اجتماعی مشابه فیسبوک ، از سرویس تازه تاسیس شده‌ی phpDolphin استفاده کرده‌اند. هر کسی می‌تواند در این سایت و با پرداخت مبلغ محدودی، یک شبکه‌ی اجتماعی مخصوص به خود داشته باشد و با پرداخت مبالغ بیشتر، امکانات گسترده‌تری را برای کاربران خود ایجاد کند.

مدیران کشور کره‌ی شمالی نیز یکی از سرویس‌های این سایت را خریداری کرده بودند و بدون اینکه نام کاربری آن را از کلمه‌ی “Admin” و رمز عبور آن را از کلمه‌ی “Password” تغییر بدهند، وارد بخش‌های دیگر شده‌اند و این عمل بسیار حیاتی را فراموش کرده‌اند. اندرو مک کین نیز بدون اینکه قصد خاصی داشته باشد، این ایده به ذهنش می‌رسد که رمز عبور و نام کاربری پیشفرض را در قسمت ورود به پنل مدیریت وارد کند و خب نتیجه هم می‌شود این‌که او به‌راحتی وارد قسمت کنترل این شبکه‌ی اجتماعی کپی فیسبوک می‌شود!

این نوجوان سوئدی گفته است که او با ورود به این قسمت، امکان تغییر نام سایت، کلمات سانسور شده، مدیریت تبلیغات، اطلاعات شخصی و خلاصه تمام موارد مربوط به این شبکه‌ی اجتماعی را داشته است و جالب است بدانید که نام این شبکه‌ی اجتماعی داخل پنل مدیریت، «بهترین شبکه‌ی اجتماعی کشور کره» بوده است!

به هر حال کره‌ی شمالی است دیگر؛ عزیزان تکنولوژی‌دوست در این کشور تصور می‌کنند که یک شبکه‌ی اجتماعی که حتی رمز عبور آن بر روی حالت پیش‌فرض قرار دارد، می‌تواند فیسبوک و دیگر رقبا را شکست دهد و به بهترین شبکه‌ی اجتماعی این کشور و احتمالا در مدت کوتاهی، به بهترین در جهان تبدیل شود!

گفتنی است که این سایت در حال حاضر غیر فعال است و مشخص نیست که آیا اصلا قرار است به‌صورت عمومی در اختیار کاربران قرار بگیرد یا خیر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

دکمه بازگشت به بالا