رم DDR5 نسل پیشرفته DDR4 با دو برابر سرعت

18 فروردین 1396
DDR5

با تمام تفاسیر موجود در سال ۲۰۱۷ و سال گذشته میلادی به‌زودی شاهد حضور نسل جدیدی از مموری DDR خواهیم بود. طبق اظهار سخن‌گوی سازمان مسئول تنظیم استانداردهای مربوط به حافظه‌ی رم DDR معروف به JEDEC در پنج‌شنبه‌ی هفته‌ی گذشته، توسعه‌ی مشخصات مربوط به حافظه‌ی DRAM DDR5 آغاز شده است.

با توجه به سرعت پیشرفت تکنولوژی حافظه‌ی DDR5 به‌زودی جایگزین حافظه‌ی رم DDR4 خواهد شد که اکنون در رایانه‌های شخصی و سرورها استفاده می‌شود. حافظه‌ی رم DDR5 سرعتی دو برابری نسبت به DDR4 و بهره‌وری انرژی بیشتر خواهد داشت. چگالی حافظه‌ی رم DDR5 دو برابر حافظه‌های DDR4 خواهد بود. ماژول رم دوخطیِ (DIMM) حافظه‌ی رم DDR5، ظرفیت گیگابایتی دو برابری نسبت به ماژول مشابه حافظه‌ی DDR4 خواهد داشت.

تحلیلگران انتظار نداشتند که حافظه‌ی DDR5 توسعه داده شود. در عوض، تحلیلگران عقیده داشتند حافظه‌ی DDR از نوع DRAM با DDR4 به پایان خط خود خواهد رسید. اما خوشبختانه طراحی سخت‌افزار رایانه‌های شخصی و سرورها در سال‌های اخیر تغییر زیادی نکرده است و می‌توانند از رم‌های DDR5 بهره‌مند شوند. زمان دقیق عرضه‌ی رسمی حافظه‌های رم DDR5 هنوز مشخص نیست. اما همانند DDR4، به احتمال بسیار قوی ابتدا در سرورها و رایانه‌های رومیزی سطح بالای مخصوص بازی‌های رایانه‌ای استفاده و سپس برای لپ‌تاپ‌ها عرضه خواهد شد.

همچنین انتظار می رود که نوع کم مصرف این رم ها در گوشی های هوشمند نسل جدید استفاده شود. در این رابطه گلکسی S8 ساخت سامسونگ مجهز به حافظه‌ی رم LPDDR4 است. سازندگان چیپ و مادربرد هم در نهایت مجبور به پشتیبانی از حافظه‌ی رم جدید DDR5 خواهند بود. فرآیند پشتیبانی از حافظه‌های رم یادشده پس از انتشار مشخصات آن‌ها، بیش از یک سال طول خواهد کشید.

به علت تغییر در پردازش های نرم افزار های بزرگ و انتقال به حافظه های ابری، تا حدودی می‌توان انتظار تقاضا برای حافظه‌ی رم DDR5 داشت. شرکت‌هایی مانند دل و اچ‌پی به‌منظور اداره کردن نرم‌افزارهای یادشده، با نرخ سریعی در حال دو برابر کردن ظرفیت حافظه‌ی رم در سرورها هستند.

همچنین طبق اعلام سازمان JEDEC، توسعه‌ی مشخصات برای نوع جدیدی از حافظه‌ی رم ترکیبی موسوم به NVDIMM-P در جریان است. NVDIMM نوع جدیدی از حافظه‌ی پایدار است که با حافظه‌ی ذخیره‌سازی فلش غیر فرار و حافظه‌ی فرار DRAM ادغام شده و درون یک شکاف DIMM قرار داده می‌شود. این نوع از حافظه‌ی رم برای نرم‌افزارهایی مانند پایگاه داده که از ترکیب حافظه‌ی فلش و دی‌رم برای پردازش و کش کردن استفاده می‌کند، در نظر گرفته شده است.

DDR5

0
برچسب ها :

دیدگاه شما

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

بدون دیدگاه

    مطلب پیشنهادی