اخبار

نوکیا فصل اول 2019 را با ضرر مالی پشت سر گذاشت

نوکیا، شرکت نام آشنای بخش تولید تجهیزات مخابراتی و گوشی های هوشمند، گزارش مالی مربوط به سه ماهه نخست 2019 را منتشر کرد. در این گزارش زیان های مالی به چشم می خورد که در پیش بینی های انجام شده توسط نوکیا اصلا جایی نداشته است. به دنبال این موضوع مسئولان نوکیا یکی از دلایل این ضرر پیش آمده را تاخیر در پرداخت های پروژه های نسل پنجم دانسته اند. همچنین چالش های پیش آمده برای هواوی نیز موجب سرمایه های شتاب دهنده در پروژه های آنان شد. مجموع این گفته ها و شرایط پیش آمده سقوط ارزش سهام نوکیا را به‌ دنبال داشت.

این شرکت فندلاندی به این میزان از گفته ها بسنده نکرد و در ادامه افزود که چالش های بیشتری در نیمه دوم سال 2019 در راه بود و به دنبال این موضوع و گزارش مالی شرکت، سهام شرکت با 10 درصد سقوط به پایین ‌ترین حد خود در 6 ماه گذشته رسید. تا به امروز این شرکت حدود 200 میلیون یورو از طریق پروژه های 5G انجام شده در آمریکای شمالی درامد کسب کرده که البته هنوز هیچ دریافتی را در پی نداشته است. دقیقا همین موضوع عدم نقد کردن درامد ها، موجب ضرر مالی برای فنلاندی ‌ها شد. به‌ هرحال هزینه‌ های انجام شده به احتمال زیاد تا پایان این سال در حساب این شرکت خواهد بود.

نوکیا درحالی که در سال گذشته در بخش شبکه توانسته بود، 46 میلیون یورو سود را بدست اورد، گزارش جدید این شرکت خبر از ضرر 254 میلیون یورویی برای این بخش می دهد. به‌ هرحال سرمایه ‌گذاری‌ های شرکت در فناوری‌ های جدید مخصوصا 5G هزینه‌ هایی را به‌ همراه داشت و نوکیا هنوز منتظر بازگشت آن سرمایه‌ ها است. آن‌ ها در بیانیه ‌ای پیرامون گزارش مالی اعلام کردند:

شروع ضعیف ابتدای سال 2019 و فشارهای پیش رو در ادامه‌ نیمه اول سال، فشارهای زیادی را در نیمه‌ دوم سال به مدیریت شرکت وارد خواهد کرد. البته که اریکسون سوئد و هواوی چین رقبای اصلی نوکیای فنلاندی در صنعت مخابرات هستند که با چالش های پیش آمده برای شرکت چینی از سمت آمریکا و وارد کردن اتهامات جاسوسی، به نظر می رسد که این شرکت شانس زیادی برای پیشروی در بازار دارد. به دنبال این موضوع نوکیا در ادامه‌ بیانیه‌ خود با اشاره به مشکلات پیش آمده برای هواوی و نگرانی‌ های امنیتی در صنعت می‌ گوید که برخی از مشتریان، فشارهایی را به شرکت وارد می ‌کنند و با سرمایه‌ گذاری کوتاه‌ مدت به ‌دنبال نتایج بلندمدت بهینه هستند.

نوکیا ادعا می کند که 36 قرداد تجاری در بخش نسل پنجم ارتباطات توانسته است، انعقاد کند که پیش بینی های خود برای ادامه سال را نیز مانند آنچه در ژانویه بیان کرده بود را تکرار کرد. این شرکت در آن ماه خبر از عملکرد ضعیف در فصل اول 2019 داده بود. آن ‌ها درآمد هر سهم را در ادامه‌ سال 2019 بین 0.25 تا 0.29 یورو و برای سال 2020 بین 0.37 تا 0.42 یورو پیش ‌بینی کردند.


بیشتر بخوانید

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

دکمه بازگشت به بالا
×   چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟