بررسی‌ تخصصی

دوربین به توان 3، نگاهی به دوربین اصلی هوآوی P30 پرو

شاید بتوان بزرگ‌ترن تغییری که تلفن‌های همراه به زندگی انسان‌ها آوردند را بتوان امکان برداشت تصاویر دانست. پیش از این‌که تلفن‌های همراه به دوربین مجهز بشوند، استفاده از دوربین بریا عکاسی به هزینه، صبر و البته تجهیزات اضافه و زیادی نیاز داشت که عملا عکاسی را به یک امر نه‌چندان مرسوم در زندگی روزانه ما تبدیل می‌کرد.

با این وجود استفاده از تلفن‌های همراه و دوربین‌های آن‌ها موجب شده است که عکس برداشتن از فرایند زندگی ما به راحتی به یک موضوع بسیار عادی تبدیل شده و برداشت عکس برای ما بسیار طبیعی به‌نظر برسد. با این حال تنها وجود دوربین بر روی تلفن همراه نیست که پیشرفت را برای عکاسی تعریف می‌کنند بلکه به‌تدریج شاهد بهبود کیفیت این دوربین‌ها هستیم.

این پیشرفت در ابتدای کار تنها با افزایش عدد مقابل کلمه مگاپیکسل صورت می‌گرفتند ولی به‌تدریج تعداد عدسی‌ها و دیافراگم نیز مورد توجه شرکت‌ها قرار گرفتند و به همین دلیل نیز امروزه شرکت‌هایی مانند هوآوی ، عملا برای عرضه بهترین دوربین‌ها رقابت می‌کنند. تلفن همراه هوآوی P30 پرویکی از تلفن‌هایی است که نسل جدید دوربین‌های سه‌گانه را برای کاربران فراهم می‌کند و به‌نوعی شروع یک عصر را رقم زده است.

با این وجود دوربین سه‌گانه چه برتری‌هایی بر دوربین‌های دوگانه یا تکی دارد؟ هوآوی P30 پرو تا چه اندازه از نظر دوربین نیرومند است؟ آیا عکاسی با این همراه هوشمند می‌تواند برای ما یک قابلیت ویژه باشد یا خیر؟ این سوال‌ها و چندین و چند سوال دیگر، مواردی هستند که در این مقاله به آن‌ها خواهیم پرداخت. البته هدف اصلی این مقاله، دوربین اصلی هوآوی P30 پرو است و دوربین سلفی این دستگاه زیر ذره بین موبایلستان قرار نخواهد گرفت.

 

دوربین هوآوی P30 پرو از نگاه امار و ارقام

اولین نگاه به هر تلفن همراه در زمینه دوربین، از طریق امار و ارقام ان انجام می‌شود. همه ما پیش از این که دستگاه را در دست بگیریم و دوربین ان را فعال کنیم، به خواندن اطلاعات دوربین دست می‌زنیم و این اطلاعات، یک تخمین تقریبی از کیفیت عکاسی را برای ما ارائه خواهند کرد. وقتی که هوآوی P30 پرو را از نظر آمار و ارقام دوربین مورد بررسی قرار می‌دهیم، متوجه می‌شویم که این دستگاه دارای یکی دوربین شگفت آور و تا حد زیادی منحصر به فرد است.

وقتی تست های هوآوی از Huawei Y9 2019 یک گوشی جان سخت می‌سازد

این تلفن همراه از یک دوربین اصلی مجهز به سه عدسی متفاوت بهره می‌برد که موجب می‌شود تا هوآوی P30 پرو، یکی از نخستین میزبانان خانواده دوربین‌های سه‌گانه باشد.  این سه عدسی به ترتیب از نیرومند به ضعیف رده‌بندی می‌شوند و وظیفه برداشت چهارچوب اصلی تصویر، بر عهده یک عدسی 40 مگاپیکسلی است.

این عدسی که دیافراگمی f/1.6 دارد، موجب می‌شود که بتوان انتظار تصاویری بسیار خوب را از هوآوی P30 پرو داشت. در حقیقت این عدسی عریض با قطر 27 میلی‌متر خود، به‌تنهایی می‌تواند یک دوربین بسیار عالی را برای یک تلفن همراه به‌ همراه بیاورد ولی وقتی مبحث دوربین سه‌گانه به‌ میان می‌آید، می‌توان انتظارات را حتی از این نیز بالاتر برد.

شش نوآوری برجسته هوآوی در Huawei P30 Pro

 

عدسی دوم یک عدسی 20 مگاپیکسلی است که عملا دیافراگمی f/2.2 را به این دستگاه آورده است تا بتوان با کمک این عدسی 16 میلی‌متری و عدسی اولیه، یک ترکیب ایده‌ال از عمق و نور برای عکس‌ها در اختیار داشت. عدسی سوم در مقایسه با دو عدسی اول بسیار ضعیف‌تر است ولی وظیفه اصلی آن برداشت یک تصویر با کیفیت مجزا نیست بلکه برای بهبود عمق و نور و رنگ‌بندی در عکس برداشت شده به کار می‌رود و به همین دلیل نیز نباید انتظار داشت که قدرتی برابر با عدسی‌های اصلی برای عدسی سوم درنظر گرفته شود.

این عدسی سوم 8 مگاپیکسلی است و در حقیقت یک پریسکوپ برای بهبود کیفیت عکس‌های دستگاه به حساب می‌اید. با کمک این عدسی سوم می‌توان عکس‌های برداشت شده از طریق هوآوی P30 پرو را به تصاویری تله فوتو تبدیل کرد.

در حقیقت اگر بخواهیم این سه‌ عدسی را به صورت مجزا در نظر بگیریم باید بگوییم که عدسی اول وظیف برداشت عکس را برعهده دارد و عدسی دوم، تصویر را عریض می‌کند و عدسی سوم، بعدی سینمایی و ویژه را به این عکس‌ها می‌بخشد که بدون داشتن هر سه عدسی، رسما امکان برداشت چنین تصاویری وجود نخواهد داشت.

این دوربین همچنین امکان فیلم‌برداری را نیز برای دارندگان هوآوی P30 پرو فراهم کرده است. فیلم‌برداری با کمک این دوربین در چهار رده مختلف انجام می‌شود که شامل فیلم برداری با کیفیت 2160P با نرخ فریم 30 فریم برثانیه، فیلم برداری با کیفیت 1080P با نرخ فریم 60 فریم برثانیه، فیلم برداری با کیفیت 1080P با نرخ فریم 30 فریم برثانیه و در نهایت فیلم برداری با کیفیت 720P با نرخ فریم 960 فریم برثانیه هستند. به این موارد باید فلش دوگانه با دو تن رنگ مختلف را نیز اضافه کرد تا بررسی آماری این دوربین به پایان برسد.

همراه هوشمند گلکسی اس 10: تاریخ عرضه، مشخصات دوربین و قیمت

مطالب مرتبط

 

تجربه‌ای جدید برای عکس‌هایی شگفت‌آور

وقتی که دوربین هوآوی P30 پرو را برای نخستین بار در مقابل یک سوژه عکاسی می‌گیرید و دکمه برداشت عکس را فشار می‌دهید، با انتظارت خود را با ارقام یاد شده در بخش بعد تطبیق بدهید زیرا تصاویر برداشت شده با دوربین این تلفن همراه هوشمند، بسیار خوب هستند.

دوربین به توان 3، نگاهی به دوربین اصلی هوآوی P30 پرو

در طول مدت زمان کار کردن با دوربین‌های دستگاه‌های مختلف، کمتر پیش آمده است که شاهد چنین کیفیت خروجی‌ رنگ و نوری از تصاویر باشم. البته نمی‌دانم که باید این موضوع را به سه‌گانه بودن دوربین مرتبط بدانم یا اینکه دوربین‌های سه‌گانه ممکن است بر روی سایر دستگاه‌ها کیفیت مشابهی نداشته باشند و کیفیت دوربین هوآوی P30 پرو برتر و منحصر به فرد باشد. با این وجود برداشت تصاویر از شرایط مختلف به من نشان داند که دوربین این تلفن همراه هوشمند عملا از بهترین‌های موجود در تاریخ همراه‌های هوشمند است.

دوربین به توان 3، نگاهی به دوربین اصلی هوآوی P30 پرو

این دوربین می‌تواند با بهره گرفتن از ساختار هوش مصنوعی موجود بر روی هوآوی P30 پرو، برای برداشت تصاویر پیش روی تلفن، تنظیماتی ویژه را اعمال کند. این تنظیمات بر اساس نوع سوژه عکاسی می‌توانند تفاوت‌هایی بسیار بنیادین را رقم بزنند. به‌خوبی به یاد دارم که وقتی در اولین تجربه شخصی خودم با هوش مصنوعی در عکاسی با محصولات هوآوی ، با هوآوی میت 20 کار می‌کردم، انتظار چنین خروجی مناسبی را نداشتم و امروزه در بررسی دوربین هوآوی P30 پرو، عملا باید بگویم که اندک مشکلاتی که در آن زمان به چشم می‌آمد نیز رفع شده است.

دوربین هوآوی P30 پرو می‌تواند با دنیایی از تنظیمات و قابلیت‌هایی که با یک یا چند کلیک قابل دسترسی هستند، شما را یک شبه به یک عکاس بهترتبدیل کند. این دوربین می‌تواند زاویه دید عادی یک دوربین تلفن همراه را تا حد بسیار بالایی بیشتر کند. البته سابقه همکاری هوآوی با لایکا، انتظارات را به حق بالا برده است و بدون شک استفاده از دوربین هوآوی P30 پرو، انتظارت من را از دوربین محصولات بعدی هوآوی بالاتر نیز برده است.

هوش مصنوعی در گوشی‌های میان رده جدید هوآوی

با این وجود وقتی که از کیفیت خوب عکس این محصول صحبت می‌کنیم، باید اندکی دقیق‌تر باشیم. در تصاویر برداشت شده با این دوربین، جزئیات بسیار زیادی ثبت می‌شدند که عملا به خاطر بهره‌گیری از عدسی‌های نیرومند ممکن شده بودند ولی نکته مهم این بود که نور‌های موجود در محیط طبیعی، تا حد بسیار زیادی به صورت طبیعی به یک عکس انتقال پیدا می‌کردند.

دوربین به توان 3، نگاهی به دوربین اصلی هوآوی P30 پرو
تصویر در حالت ماکرو

این موضوع در زمینه رنگ‌ها بیشتر به چشم می‌آمد و تنها مورد غیرطبیعی در برداشت عکس‌های مختلف با هوآوی P30 پرو این بود که رنگ‌هایی که طیف قرمز یا نارنجی داشتند، اندکی در مقایسه با رنگ‌های آبی و سبز غیرطبیعی به نظر می‌رسیدند. البته این امر یک مشکل نبود ولی اگر کیفیتی که در برداشت رنگ‌های طیف ابی در این دوربین به چشم می‌خورد را در کیفیت رنگ‌های طیف قرمز نیز مشاهده می‌کردیم، با یک دوربین بی نقص روبرو بودیم.

کیفیت فلش این دوربین نیز در حد بسیار خوبی است ولی نباید انتظار داشته باشید که بتوانید در تاریکی مطلق، تصویری با رنگ و لعاب بسیار بالا برداشت کنید. هرچند که عکس برداری در تاریکی مطلق نیز توسط هوآوی P30 پرو قابل انجام است ولی کیفیت عکس برداشت شده با کیفیت عکس‌های برداشت شده در محیط پر نور، قابل قیاس نیست.

همچنین استفاده از عدسی‌های مخلتف موجب می‌شود که بتوانید تصاویری بسیار بزرگ‌تر از زاویه دید عادی یک دوربین برداشت کنید که این امر به‌مراتب بیشتر از شرایط استفاده از دوربین‌های دوگانه، موثر و جذاب است.

دوربین به توان 3، نگاهی به دوربین اصلی هوآوی P30 پرو
تصویر حالت مونوکروم

در پایان نیز باید به امکانات بزرگنمایی تصویر بر روی هوآوی P30 پرو اشاره کرد. مسلما وجود زوم تصویر دستی بر روی این محصول می‌توانست بسیار عالی باشد ولی به‌جای وجود آن، یک زوم دیجیتالی 5 برابر برای هوآوی P30 پرو در نظر گرفته شده است که بسیار خوب عمل می‌کند.

 

تصاویر با بزرگنمایی های مختلف در روز روشن

تصویر با بزرگنمایی های مختلف در شب

 

فیلم‌بردای و امکانات جانبی

فیلم‌برداری با هوآوی P30 پرو به واسطه سیستم پایدارسازی دیجیتالی تصویر، بسیار لذت بخش است. این دوربین در تکان‌های نه چندان شدید، رسما تصویری کاملا پایدار برداشت می‌کند و در تکان‌های بسیار شدید نیز شاهد کاهش بسیار زیاد لرزش تصویر برداشت شده توسط هوآوی P30 پرو هستیم.

همچنین تصویر برداری با کیفیت‌های مختلف برای شرایط متفاوت مناسب خواهد بود. با این وجود فلش دوربین این محصول نمی‌تواند در زمان فیلم‌برداری چندان موثر باشد و عمق دید فیلم در زمان فیلم‌بردرای در تاریکی و برداشت فیلم‌ با فلش، به شدت کاهش پیدا می‌کند.

امکانات جانبی این دوربین نیز بسیار زیاد و متنوع هستند. تصاویر پانوراما و HDI از بدیهی‌ترین امکانات دوربین هوآوی P30 پرو هستند و هوش مصنوعی و دنیایی از تنظیمات می‌توانند موجب شوند که هر کسی بتوان تجربه شخصی خود را از عکاسی با این دوربین به وجود بیاورد.

تصویر برداری در نور کم به واسطه ساختار نرم‌افزاری بسیار مناسب هوآوی P30 پرو، یکی از بهترین تجربه‌های ممکن از کار درآمده است و باید گفت که از نظر امکانات جانبی نیز شاهد یک شاهکار دیگر از سوی هوآوی هستیم که با نام هوآوی P30 پرو عرضه شده است.

ویدئو ضبط شده 960 فرم بر ثانیه

 

نتیجه گیری

شاید بتوان تنها نقاط ضعف دوربین اصلی هوآوی P30 پرو را در نبود زوم دستی و نبودن کیفیت بسیار بالا در برداشت تصاویر با طیف رنگ قرمز و نارنجی دانست ولی در عمل این معیاب را شاید بتوان کمتر از 5 درصد از کلیت این دوربین دانست و 95 درصد باقی مانده، یک محصول بسیار عالی را رقم می‌زنند.

شاید حتی اگر سخت‌افزار بی‌نظیر و نیرومند هوآوی P30 پرو را نیز کنار بگذاریم، دوربین آن به‌تنهایی بتواند شما را برای خرید چنین محصولی مجاب کند و به همین دلیل نیز باید گفت که دوربین اصلی هوآوی P30 پرو، عملا استانداردهای یک دوربین برای یک تلفن همراه هوشمند را به سطحی بالاتر انتقال داده است، امری که موجب ایجاد رقابت بیشتر بین سازندگان تلفن همراه شده و در نهایت به نفع مصرف کنندگان تمام خواهد شد.


بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

دکمه بازگشت به بالا
×   چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟