بررسی‌ تخصصی

نگاهی به نمایشگر و طراحی هوآوی P30 پرو و هوآوی P30 لایت

وقتی که سری P30 شرکت هوآوی به کاربران جهانی معرفی شد، نخستین چیزی که تمامی کاربران با آن روبرو شدند، تصاویری از این محصولات بود که نشان می‌دهد هوآوی P30 لایت و هوآوی P30 پرو، ظاهری مشابه با هم ولی در عین حال دارای هویت خاص خود را دارند. پس از آن بود که مشخصات فنی و سایر موارد مربوط به این تلفن‌های همراه هوشمند اعلام شدند و کاربران به تدریج با دنیای سری  p30 هوآوی آشنا شدند.

در طول مدت زمانی که این تلفن‌های همراه هوشمند در آزمایشگاه موبایلستان قرار دارند، موارد متعددی مانند دوربین و بررسی کلی دو دستگاه را برای شما به قلم نگارش درآوردیم ولی امروز قصد داریم برای نخستین بار به سراغ یک مقاله مشترک بین دو مدل هوآوی P30 پرو و هوآوی P30 لایت برویم و نگاهی به مشخصات، کیفیت نمایشگر و طراحی ظاهری این دو مدل برویم. در این مقاله عملا دو بخش مجزا را در دست کار داریم که به‌نوعی در میانه کار با هم پیوند خواهند خورد و به همین دلیل نیز ابتدا با موضوع نمایشگر هر دو مدل شروع می‌کنیم.

 

نگاهی به نمایشگر و طراحی هوآوی P30 پرو و هوآوی P30 لایت

قد بلندهای باشگاه 6 اینچی

نمایشگر موجود بر روی هوآوی P30 لایت و هوآوی P30 پرو عملا دو دنیای متفاوت را برای کاربران خود به همراه می‌آوردند ولی درحقیقت هر دو مورد یک مزیت مشترک را دارند و این مزیت، ابعاد ان‌ها است. هر دو نمایشگر در کلاس بالای 6 اینچ قرار دارند که این امر موجب می‌شود تا هر دو دستگاه هوآوی P30 لایت و هوآوی P30 پرو را بتوان در رده فبلت‌ها جای داد. نمایشگر مدل P30 لایت یک نمایشگر 6.15 اینچی است که یک نمایشگر بسیار بزر و جذاب محسوب می‌شود ولی در مقام مقایسه ان با هوآوی P30پرو می‌توان این دستگاه راکوچک دانست زیرا بردارد حرفه‌ای این مدل از یک نمایشگر 6.47 اینچی بهره می‌برد.

نگاهی به نمایشگر و طراحی هوآوی P30 پرو و هوآوی P30 لایت

حتی نوع این دو نمایشگر نیز با هم تفاوت‌هایی بسیار بنیادی دارند. مدل هوآوی P30 لایت از یک نمایشگر ال سی دی TFT استفاده می‌کند درحالی که پرچمدار نیرومند این سری یعنی هوآوی P30 پرو، مزیت نمایشگر OLED را به دارندگان خود هدیه می‌دهد. این نمایشگرها از نظر تعداد رنگ خروجی در شرایط یکسانی قرار دارند و هر دو مدل هوآوی P30 لایت و هوآوی P30 پرو از 16 میلیون رنگ در خروجی خود پشتیبانی می‌کنند.

با این وجود وقتی بحث رزولوشن به میان می‌اید، تشابه بسیار بزرگ بین دو مدل نمایان می‌شود. رزولوشن خروجی هوآوی P30 لایت در حد مناسبی قرار دارد و دارندگان این دستگاه می‌توانند از رزولوشن 2312 در 1080 پیکسل بهره‌مند شوند که یک رقم بسیار مناسب است و هوآوی P30 پرو نیز تنها به دلیل بزرگ‌تر بودن ابعاد نمایشگر خود از رزولوشن بالاتری بهره می‌برد. این دستگاه با رزولوشن 2340 در 1080 پیکسل خود رسما تراکم پیکسل کمتری نسبت به مدل لایت در اختیار کاربران قرار داده است که البته با توجه به نوع OLED نمایشگر، عملا به کاهش کیفیت منتهی نخواهد شد.

بررسی تخصصی هوآوی Watch Fit ؛ جذاب و خوش قیمت

نگاهی به نمایشگر و طراحی هوآوی P30 پرو و هوآوی P30 لایت

تراکم پیسل هوآوی P30 لایت برابر با 415 پیکسل در هر اینچ است و همانطور که پیش از این نیز اشاره شد، مدل هوآوی P30 پرو تراکم پیکسلی پایین‌تری داشته و از خروجی 398 پیکسل در هر اینچ پشتیبانی می‌کند.  با این وجود یک نکته بسیار مهم دیگر درباره این دو نمایشگر، نور خروجی آن‌ها است. نکته جالب این است که وقتی ازمایش‌هایی بر روی نور خروجی این دو دستگاه انجام شد، شاهد این بودیم که هوآوی هوآوی P30 لایت با حداقل نور 1 نیت توانست تا عملکرد بهتری را از  هوآوی P30 پرو که 2 نیت نور حداقل آن بود به نمایش بگذارد. با این حال وقتی که حداکثر نور خروجی نمایشگر را در نظر بگیریم، هوآوی P30 پرو با 570 نیت برتری فاحشی نسبت به مدل لایت دارد.

نسبت ابعادی این دو نمایشگر نیز دو محصول یاد شده را در رده محصولات کشیده و خوش قامت قرار می‌دهد. هوآوی P30 لایت دارای نسبت تصویر 19.2 به 9 است درحالی که این نسبت در هوآوی P30 پرو به 19.5 به 9 می‌رسد و همین امر موجب می‌شود که بتوان به راحتی با هر دو دستگاه، تجربه‌ای مدرن از استفاده از تلفن همراه را داشت.

نگاهی به نمایشگر و طراحی هوآوی P30 پرو و هوآوی P30 لایت

در حقیقت همین موضوع که یک نمایشگر ال سی دی توانسته است تا اندازه‌ای در رقابت با یک نمایشگر OLED خودش را نشان بدهد، نشان دهنده این است که کیفیت نمایشگر هوآوی P30 لایت بسیار خوب است، هرچند که نمی‌توان آن را مانند کیفیت نمایشگر هوآوی P30 پرو، بسیار ویژه دانست. در مجموع باید گفت که نمایشگر هر دو مدل هوآوی P30 لایت و هوآوی P30 پرو بسیار خوب و با کیفیت است و این دو محصول از بهترین نمایشگرهای رده خود بهره گرفته‌اند.

 

طراحی به سبک هوآوی P30 لایت و هوآوی P30 پرو

دو مدل هوآوی P30 لایت و هوآوی P30 پرو بدون شک از زیباترین محصولات موجود در بازار جهانی هستند. شاید بتوان این دستگاه‌ها را تا اندازه‌ای به محصولات دیگر موجود در بازار شبیه دانست ولی این به این معنی نیست که کیفیت طراحی این دو مدل ضعیف بوده است بلکه تکرار یک چیز خوب با ظرافت‌هایی خاص را می‌توان یک دستاورد بزرگ دانست که هوآوی پیش از این نیز بارها توانایی خود را در انجام آن ثابت کرده است.

این دو تلفن همراه هوشمند از نظر جنس بدنه در دو دنیای متفاوت سیر می‌کنند. مدل هوآوی P30 لایت یک دستگاه با رویکردی اندکی عجیب است زیرا شاسی اصلی این مدل الومینیومی است ولی بدنه پشتی آن از جنس پلاستیک ساخته شده است.  از طرف دیگر هوآوی P30 پرو  کاملا جنس بدنه‌ای مدرن را دارد و شاسی اصلی آلومینیومی این مدل با پشت و جلوی شیشه‌ای ارائه شده است و به همین دلیل نیز بدون شک ظاهری زیباتر را نسبت به مدل لایت ارائه می‌کند.

مقایسه ابعاد آیفون های جدید از طریق مدل‌های پرینت شده

نکته بسیار جالب در استفاده از پلاستک در ساخت هوآوی P30 لایت این است که این دستگاه به نسبت اندازه بزرگ خود، بسیار سبک از کار درآمده است و کاربران آن باید تنها 159 گرم وزن را در دستان خود تحمل کنند. با این حال هوآوی P30 پرو نیز بسیار سبک و خوش دست است و علیرغم بدنه شیشه‌ای و ابعاد بزرگ خود تنها 192 گرم وزن دارد.

یکی از مواردی که هوآوی P30 پرو را از نظر کیفیت طراحی بسیار برتر از مدل دیگر می‌سازد، استاندارد مقاومت آن است که موجب می‌شود این دستگاه تا مدت زمان 30 دقیقه تا عمق دو متری آب را بدون آسیب تجربه کند. از نظر ابعاد نیز باید گفت که هر دو محصول نسبت ابعادی مناسبی دارند. هوآوی P30 لایت دارای بدنه‌ای 15.3 در 7.3 سانتی‌متری است  و هوآوی P30 پرو بدنه‌ای 15.8 در 7.3 سانتی‌متری دارد. ضخامت این دو مدل اما مانند ابعاد بدنه ان‌ها به هم نزدیک نیستند و هوآوی P30 لایت با ابعاد 7.4 میلی‌متر، به مقدار 1 میلی‌متر از هوآوی P30 پرو 8.4 میلی‌متری نازک‌تر است.

نگاهی به نمایشگر و طراحی هوآوی P30 پرو و هوآوی P30 لایت

هر دو دستگاه لبه‌هایی بسیار نرم و زیبا دارند ولی چهارچوب کلی ظاهر آن‌ها مستطیلی شکل است. در بخش طراحی ظاهری باید گفت که بخش پشتی دو دستگاه، تفاوت‌های زیادی دارند. هر دو مدل دارای سه دوربین هستند و  کادر قرارگیری دوربین این دو دستگاه مشابه هم است و شاهد یک نوار بلند عمودی برای قرار دادن عدسی‌ها هستیم.  با این حال تفاوت اصلی بین این دو مدل در طراحی را باید جایگاه حسگر اثر انگشت هوآوی P30 لایت دانست که در مرکز بخش پشتی دستگاه خودنمایی می‌کند.

بخش جلویی دو دستگاه دارای طراحی نسبتا متفاوتی است. نسبت نمایشگر به بدنه در هوآوی P30 لایت برابر با 84.2 درصد است و همین امر در کنار ابعاد آن نشان می‌دهند که چرا شاهد یک کادر مشکی نسبتا نازک پیرامون نمایشگر این دستگاه هستیم. با این وجود هوآوی P30 پرو نمایشگری بدون لبه دارد که 88.6 درصد از کل بدنه را شامل می‌شود. این نمایشگر در بخش‌های بالایی و پایینی خود حاشیه‌هایی را دارد ولی از کناره کاملا بدون حاشیه است و همین امر نیز زیبایی بسیار زیادی را به طراحی ظاهری این دستگاه داده است.

در کناره سمت راست هوآوی P30 لایت شاهد وجود دکمه‌ کنترل صدا و دکمه روشن و خاموش کردن نمایشگر هستیم و این دکمه‌ها در هوآوی P30 پرو نیز در جایگاهی مشابه با مدل لایت قرار گرفته‌اند. در زاویه دید سمت چپ واوی P30 لایت عملا هیچ چیزی قرار نگرفته است که این موضوع درباره واوی P30 پرو نیز صادق است.

نگاهی به نمایشگر و طراحی هوآوی P30 پرو و هوآوی P30 لایت

در بخش بالایی واوی P30 پرو شاهد وجود دو سنسور کوچک هستیم ولی هوآوی P30 لایت در بخش بالایی خود علاوه بر حسگرهای معمول، یک درگاه سیم‌کارت نیز دارد. از سوی دیگر باید گفت که  تفاوت اصلی کناره‌های این دو دستگاه، به بخش پایینی آن‌ها بازمی‌گردد زیرا هوآوی P30 لایت با داشتن جک 3.5 میلی‌متری هدفون و بلندگوی استریوی خود در بخش پایینی، عملا طراحی شلوغ‌تری نسبت به مدل دیگر دارد. با این حال مدل هوآوی P30 پرو نیز به جای جک هدفون، در این بخش از ورودی سیم‌کارت‌های دستگاه می‌زبانی می‌کند. همچنین درگاه شارژ هر دو مدل در بخش مرکزی پایین آن‌ها قرار گرفته است.

پایان چالش عکاسی در نور کم با نوآوری‌های هوآوی P30 Pro

از نظر رنگ‌بندی نیز هر دو دستگاه تنوع رنگ بسیار مناسبی دارند ولی رنگ‌های هوآوی P30 لایت در مقایسه با هوآوی P30 پرو بسیار ساده‌تر هستند و مدل پرو از نظر کیفیت رنگ بسیار برتر از مدل لایت است. همچنین مدل هوآوی P30 لایت با سه رنگ آبی طاووسی، سیاه نیمه شب و سفید مرواریدی، دو رنگ کمتر از هوآوی P30 پرو دارد. مدل پرو دارای رنگ‌های آبی قطبی، زرد  کهربایی، سفید کریستالی، مشکی و سفید مرواریدی است. به این ترتیب باید گفت که کسانی که به سراغ هوآوی P30 پرو می‌روند، گزینه‌های بیشتری برای سازگار سازی دستگاه با سلیقه خود در اختیار خواهند داشت.

نگاهی به نمایشگر و طراحی هوآوی P30 پرو و هوآوی P30 لایت

 

نتیجه گیری و کلام پایانی

باید گفت که طراحی ظاهری هر دو مدل هوآوی P30 لایت و هوآوی P30 پرو، بسیار جذاب است ولی مدل لایت برای ارزان‌تر شدن و سبک‌تر شدن خود نیاز به قربانی کردن مواردی در طراحی ظاهری داشته است که بزرگ‌ترین ایراد وارده به طراحی آن یعنی استفاده از بدنه پلاستیکی را به همراه داشته است. البته بدنه پلاستیکی به خودی خود یک مورد نامناسب نیست ولی باید دید که گذر زمان کیفیت این پلاستیک را چگونه به محک خواهد گذاشت.

از سوی دیگر طراحی ظاهری هوآوی P30 پرو هر آن چیزی که از یک محصول نیرومند این رده انتظار داریم را برای ما مهیا کرده است و به همین دیلی نیز خریداران این مدل کمبودی را در این زمینه احساس نخواهند کرد. با این وجود طراحی نمایشگر و طراحی ظاهری این دو مدل در مقایسه با قیمت آن‌ها بسیار مناسب هستند و این مقایسه و قیمت و کیفیت به ‌صورت ویژه‌ای در زمینه هوآوی P30 لایت به چشم می‌اید.

با این وجود طراحی ظاهری می‌تواند بر اساس سلیقه کاربران با بازخوردهای متفاوتی همراه باشد ولی هوآوی نشان داده است که سلیقه مخاطبان را خوب می‌شناسد و این تلفن‌های همراه هوشمند یعنی هوآوی P30 لایت و هوآوی P30 پرو نیز دی ان ای طراحی هوآوی را در خود جای داده‌اند، طراحی‌ای که پیش از این کیفیت و مناسب بودن آن به همه اثبات شده است.


بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

دکمه بازگشت به بالا
×   چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟