همراه‌های مجهز به لینوکس در راه هستند

08 اردیبهشت 1396
لینوکس

همراه‌های مجهز به لینوکس در راه هستند

لینوکس

در چند سال اخیر ویندوزفون و بلک‌بری با سقوط خود موجب شده‌اند که گزینه‌های چندانی در میان سیستم عامل‌های همراه پیش روی شما نباشد. حتی تلاش‌هایی برای تغییر این شرایط نیز صورت گرفتند ولی در نهایت نتیجه به‌دست‌آمده، سیستم عامل‌های شکست‌خورده‌ای مانند فایرفاکس بودند. حال به نظر می‌رسد که این شرایط در آستانه تغییر است و قرار است تا سیستم عامل لینوکس به سراغ تغییر معادلات در بازار تلفن‌های همراه بیاید.

کاربران از ابتدای ورود تلفن‌های مجهز به سیستم عامل اندروید به بازار شروع به ایجاد و نصب کاستوم رام‌های زیادی بر روی این دستگاه‌ها کرده‌اند. با این حال در طی چند سال گذشته نیز شاهد ایجاد و روی کارآمد سیستم عامل‌های مبتنی بر گنوهای لینوکس (GNU/Linux) نیز بوده‌ایم که به‌راحتی می‌توانند بر روی سخت‌افزارهای تلفن‌های همراه اندرویدی امروزی اجرا شوند. برای مثال سیستم عامل‌های اوبونتو تاچ، سیل فیش (Sailfish OS)، مر (Mer) و پلاسما موبایل از این قبیل هستند.

با این حال بسیاری از این پروژه‌ها به‌صورت مستقل از هم توسعه‌یافته و پیشرفت کرده‌اند؛ اما هم‌اکنون پروژه جدیدی در این زمینه با نام پروژه هیلیوم (Project Halium) در راه است که برای ایجاد پایه‌ای ساده طراحی شده است که می‌تواند موجب شود تا هر سیستم عامل غیر اندرویدی ای بر روی سخت‌افزارهای اندرویدی اجرا شود. این پروژه شامل هسته لینوکس، لایه ویژه سخت‌افزاری اندروید به نام Android Hardware Absrtaction Layer (HAL) نیز است.

اگر از متن پاراگراف قبلی سر درنیاورده‌اید چندان تعجب نکنید چون تعداد اصطلاحات فنی آن بسیار زیاد بوده است ولی نگران هم نباشید چون ما معنای آن را به‌صورت خلاصه برای شما شرح خواهیم داد: به‌زودی می‌توان انتظار داشت که تلفن‌های همراه ویژه‌ای بر پایه سیستم عامل لینوکس به بازار عرضه شوند که می‌توانند موجب بهبود شرایط رقابت در بازار شوند. به‌صورت کاملا خلاصه می‌توان گفت که این امر به‌شدت به نفع کاربران تمام خواهد شد.

سونی از طراحی کاملاً جدید برای تلفن‌های همراه هوشمند خود خبر داد

 

0
برچسب ها :

دیدگاه شما

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

بدون دیدگاه

    مطلب پیشنهادی