اخبار

همکاری علمی هوآوی با ارتش چین

سال 2019 را برای هواوی می توان بدترین سال ممکن برای این شرکت دانست. این شرکت که پس از قرار گرفتن در لیست سیاه ایالات متحده آمریکا دردسرهای بزرگ و عمده ای را در حال تجربه کردن بوده و رفته رفته بر تعداد ان ها افزوده می شود. اخیرا بلومبرگ با منتشر کردن گزارشی ادعا کرده است که پژوهش ‌های مشترک کارمندان هواوی با ارتش چین را از سایت‌ ها جمع‌ آوری کرده، ولی هواوی می گوید که از این همکاری بی اطلاع بوده است. این درحالی می باشد که بلومبرگ به مفصل اعلام کرده است که در 10 سال اخیر و به صورت حداقلی این شرکت در 10 پروژه نیروهای نظامی چین همکاری کرده است.

بلومبرگ اظهارات هواوی را رد کرده و در گزارش خود می گوید که کارکنان هواوی پروژه‌ های متعددی با همکاری ارگان‌ های مختلف ارتش آزادی ‌بخش خلق چین انجام داده و حوزه این همکاری ها نیز از هوش مصنوعی تا ارتباطات رادیویی را شامل می شود. البته به دنبال این موضوع آقای جو کلی به عنوان سخن گوی این شرکت با انجام محاصبه ای با رویترز بیان کرده است که این شرکت هیچ اطلاعی از مقالات پژوهشی کارمندانش ندارد که با اتکا به توانمندی ‌های فردی خود منتشر می ‌کنند. هواوی، تنها آن دسته از محصولات ارتباطاتی را طراحی و تولید می ‌کند که استانداردهای مدنی جهانی را برآورده سازند و پروژه‌ های سفارشی تحقیق ‌و ‌توسعه برای ارتش انجام نمی ‌دهد.

اما نکته جالبی که در این مصاحبه کاملا مشهود می باشد، صلب مسئولیت از برند هواوی بوده و به نوعی اعلام شده است که در صورت انجام همکاری میان کارکنان و ارتش، پروژه های صورت گرفته با نام هواوی نبوده است. این درحالی می باشد که آمریکایی ها هواوی را به همکاری با دولت چین در زمینه جاسوسی از این کشور از طریق ارتباطات متهم کرده و به دنبال ان، نام هواوی را در لیست سیاه تحریم ها قرار داده اند.

بلومبرگ در ادامه اضافه می کند که این پروژه ها تنها جند نمونه از پژوهش هایی هستند که به صورت عمومی منتشر شده اند. این موسسه می گوید که  مقالات مذکور را از نشریات منتشرشده و پایگاه‌ های تحقیقاتی آنلاینی جمع ‌آوری و گلچین کرده که عموما کارشناسان صنعتی و دانشگاهیان چینی استفاده می‌ کنند. این موضوع حتی پای وزارت دفاع این کشور را نیز به ماجرا باز کرده و به صورتی که سخن‌ گوی وزارت دفاع چین نیز با انجام مصاحبه ای با رویترز گفت همان ‌طورکه همه می ‌دانند، هواوی شرکتی خصوصی است که با اتکا به خود رشد کرده است. این شرکت هیچ‌ پیشینه‌ نظامی به‌ صطلاح چینی ندارد.


بیشتر بخوانید

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

دکمه بازگشت به بالا
×   چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟