هند و ساخت سوپر کامپیوتری ۶۰ میلیون دلاری برای پیش‌بینی بارش‌های شدید

26 خرداد 1395

در هند، بیشترین ریزش باران در فصل بارش‌های شدید (monsoon) اتفاق می‌افتد. زمان، میزان و نحوه بارش باران تاثیر مهمی بر اقتصاد هند که متکی بر کشاورزی است، دارد. اما پیش‌بینی بارش‌های شدید بسیار دشوار است و حتی می‌توان گفت این پدیده،‌ پیچیده‌ترین پدیده هواشناسی است.

حالا هند تصمیم گرفته است که پیش‌بینی بارش‌های شدید را با استفاده از سوپر کامپیوتر انجام دهد. سازمان هواشناسی هند تصمیم گرفته که روش آماری که اکنون به کار می‌رود و به دوران استعمار بریتانیا تعلق دارد را کنار بگذارد و به‌جای آن، یک سوپر کامپیوتر ۶۰ میلیون دلاری بخرد تا با استفاده از مدل‌های پیشرفته، جانی تازه به یکی از حیاتی‌ترین سیستم‌های هواشناسی دنیا بدهد. این مدل برگرفته از مدلی است که در ایالات متحده استفاده می‌شود و نیاز به قدرت محاسباتی زیادی دارد تا بتواند مدل‌های سه‌بعدی را رندر کند.

کارشناسان معتقدند که این سیستم با کمک به کشاورزان برای یافتن بهترین زمان برای کاشت، آبیاری و استفاده از کودهای شیمیایی، می‌تواند میزان محصولات کشاورزی را ۱۵ درصد افزایش دهد. این کمک بزرگی به کشوری خواهد بود که بزرگترین یا دومین تولیدکننده و مصرف‌کننده برنج، گندم، شکر و پنبه است. آقای رجیوان، کارشناس وزارت علوم زمین هند، می‌گوید:

اگر همه چیز به خوبی پیش برود، در سال ۲۰۱۷ این مدل دینامیک، عملیاتی می‌شود.

انتظار می‌رود بارش‌های خرداد تا شهریور، منابع آبی را پرکرده، سفره‌های آب را تکمیل و آب کافی برای کشاورزانی که آب ندارند را فراهم کند. در برخی مناطق، بارش‌های شدید بیش از ۷۰ درصد آب را تامین می‌کند. این بارش، اقتصاد مناطق محروم را تقویت و بیش از ۶۰۰ میلیون نفر را تامین می‌کند.

توشیبا از بازار تولید کامپیوتر خانگی خارج می‌شود

آقای رجیوان از نام‌بردن کمپانی تامین‌کننده سوپر کامپیوترشان خودداری کرد ولی گفت که این سوپر کامپیوتر جدید، ۱۰ برابر قبلی قدرت دارد. سازمان هواشناسی هند، پیش‌بینی‌ها را برای کل کشور و ۵ منطقه اعلام می‌کند. آقای رجیوان می‌گوید:

ما قبلا از مدل‌های دینامیک استفاده نکرده‌ایم، چون قادر به در نظر گرفتن بارش‌های شدید نبود. ولی حالا در نظر می‌گیرند و با دقت بسیار بیشتری از مدل‌های آماری این کار را انجام می‌دهند.

مدل‌ فعلی با استفاده از داده‌های تاریخی و ربط دادن این تاریخ به هشت فاکتور دیگر مانند دمای سطح دریا و بادهای جنوبی، پیش‌بینی وضعیت هوا را انجام می‌دهد. اما به دلیل بزرگی و جمعیت زیاد هند، پیش‌‌بینی‌های کلی چندان نمی‌توانند مفید باشند. مدل جدید باعث می‌شود که ریسک و خطرات کشاورزی کمتر شده و محصولات بیشتری به عمل آید.

سازمان هواشناسی هند در سال ۱۸۷۵ تاسیس شده و اولین پیش‌بینی خود را در سال ۱۸۸۶ ارایه کرده است.  این سازمان که اکنون ۵۰۰۰ کارمند دارد، با استفاده از داده‌های به‌دست آمده از رادارها و ماهواره‌ها، پیش‌بینی‌های خود را انجام می‌دهد. این سازمان، سال گذشته توانست به‌خوبی خشکسالی برای دومین سال پیاپی را پیش‌بینی کند.

 

منبع popularmechanics

0
برچسب ها :

دیدگاه شما

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

بدون دیدگاه

    مطلب پیشنهادی