پناه بر طنز ، از شر گرانی و نا امیدی

08 خرداد 1397
پناه بر طنز ، از شر گرانی و نا امیدی

چرا این روزها بیشتر از هر زمان دیگری به تماشای فیلمها و سریالهای طنز نیاز داریم؟

ارتباط، سرگرمی، رها شدن در زمان و مکان و فاصله گرفتن از موقعیت کنونی از کارکردهای سینما و تلویزیون است. کارکردی که با شگفتی زیادی همراه است و درگیری مخاطب تا ساعتها و حتی روزها پس از مشاهده یک محتوا را با خود به همراه دارد.

در معنای عام وسایل ارتباط جمعی این وظیفه را بردوش دارند اما تنوع آنها باعث میشود تا هر کدام مسیر متفاوتی را در پیش گرفته و کارکرد متفاوتی هم داشته باشد. همین تفاوت از یک سو رسانه ها را به وجود می آورد که منبعی برای انتشار اخبار منفی هستند و از سوی دیگر سینما و تلویزیون را به وجود می آورد که می تواند با تولید و پخش محتواهای کمدی تاثیر اخبار منفی را کم کند.

در دنیای امروز اما گستردگی وسایل ارتباط جمعی به قدری است که نه میتوان از اخبار بد دورترین کشورها بی خبر ماند و نه میتوان از پرطرفدار ترین فیلم ها و سریال های طنز که در گوشه و کنار جهان ساخته میشوند بی بهره ماند.

برای مثال شرایط فعلی را در نظر بگیریم که افراد در معرض هزاران اخبار و سرگرمی قرار دارند. اخباری که سرعت انتشارشان از همیشه بیشتر شده و حتی فرصت انتخاب را از مخاطب می گیرد و سرگرمی هایی که به واسطه پیشرفت تکنولوژی دیگر محدودیت زمانی و مکانی مانع عملی شدن آنها نمی شود. بارها از نزدیکانمان شنیده ایم و یا خود را در این موقعیت دیده ایم که برای رها شدن از بار روانی اخبار و اتفاق ها میخواستیم موبایل ها را از خود دور کرده و شبکه های خبری را برای همیشه قطع کنیم.

جان دوباره در شبکه نمایش خانگی با کمک سرویس های وی او دی (VOD)

در چنین مواردی پناه آخر سرگرمی است. فیلم و کتاب و تئاتر و سریال. تمام آن چیزی که می تواند دست ما را بگیرد و برای مدتی از فکر گرانی، بالا رفتن نرخ ارز، وعده های عملی نشده، اعتصاب کارگران، نابسامانی اشتغال و مسکن و چه و چه دور کند.

کار بزرگ را هم کارگردانان، نویسندگان، بازیگران و دست اندرکارانی انجام میدهند که آنها هم با وجود تمام این نگرانی ها و نا امیدی ها و فشارها، به فکر ایجاد سرگرمی برای مردم کشورشان هستند.

البته در فضای کاری ایران، صدا و سیمایی وجود دارد که بزرگترین نقد در تزریق نا امیدی به جامعه به آن وارد است. نهادی که حتی با سریال ها و محتواهای مناسبتی اش هم گاهی به ترویج اندوه و غم دست می زند، اما خوشبختانه در کنار آن شبکه نمایش خانگی وجود دارد که محتوای آزادانه تری را منتشر میکند. برای مثال این روزها سریال ساخت ایران 2 در همین شبکه نمایش خانگی پخش شده است که با بازی بازیگران پرطرفداری مثل محمدرضا گلزار و امین حیایی و موقعیت های طنز فراوانی که به وجود می آورد، گویی میخواهد نشاط را دوباره به جامعه برگرداند.

پناه بر طنز ، از شر گرانی و نا امیدی

ساخت ایران 2 در ادامه فصل اول آن تولید شده و با لوکیشن های متعددی در خارج از ایران از جمله کشور چین یک سریال با ریتم بالا و با موقعیتهای طنز بسیار سرگرم کننده را ساخته است.

البته که سریالهای طنز دیگری هم تا پیش از این و هم اکنون در شبکه نمایش خانگی منتشر شده اند اما به نظر می رسد که در شرایط کنونی جامعه با توجه به نوع بازیگران، سابقه فعالیت طنز کارگردان و قوی بودن مسیر داستانی که ساخت ایران 2 نمایش میدهد، این سریال رسالتی فراتر از سرگرم ساختن مخاطب دارد و می خواهد تلخی نا امیدی و نگرانی این روزها را با عوض کردن جهت نگاه بیننده، به سمت لبخند و شیرینی سوق دهد.

جان دوباره در شبکه نمایش خانگی با کمک سرویس های وی او دی (VOD)

بیشتر بخوانید

0
برچسب ها :

دیدگاه شما

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

بدون دیدگاه

    مطلب پیشنهادی