چالش آلمان و هند با فیس‌بوک بر سر نقض حریم خصوصی در واتس‌اَپ

05 اکتبر 2016

در ۲۵ آگوست ۲۰۱۶، ‌واتس‌آپ مطلبی را برای شرایط استفاده جدید از این اپلیکیشن در وب‌سایت خود منتشر ساخت. انتشار این‌گونه پست‌‌ها به ندرت سر و صدا به راه ‌‌‌‌می‌‌اندازد اما به دلیل اینکه این پست با جزئیات امنیت در خوانده شدن مسیج‌‌ها، شناسایی بیزینس‌‌ها و اتصال شماره تلفن شما با سیستم‌‌های ‌فیس‌بوک بوده است، نظر خیلی‌‌ها را به خود جلب کرد.

به ‌فیس‌بوک متصل ‌‌‌‌می‌‌شوید؟ متن زیر را با دقت مطالعه کنید:

“پیرو توافقی که با ‌فیس‌بوک انجام شده است، ما قادر به انجام عملیاتی مانند پیگیری معیار‌های عمو‌‌‌‌می‌‌درباره اینکه مردم چگونه از سرویس‌‌های ما استفاده ‌‌‌‌می‌‌کنند و چگونگی روبه‌رویی با هرزنامه‌‌های موجود در ‌واتس‌آپ، خواهیم بود. همچنین با اتصال شماره تلفن شما با سیستم‌‌های ‌فیس‌بوک، ‌فیس‌بوک ‌‌‌‌می‌‌تواند پیشنهادات بهتری را ارائه دهد و تبلیغات بیشتری را در صورتی که حساب کاربری داشته باشید به شما نشان دهد. به عنوان مثال، ممکن است شما یک آگهی از شرکتی که آماده همکاری با آن هستید را از این طریق مشاهده کنید. شما ‌‌‌‌می‌‌توانید چیز‌های بیشتری را یاد بگیرید، مثل اینکه چگونه استفاده از اطلاعات خود را کنترل کنید.”

مدت کوتاهی بعد از آن مقاله، همکار من در مورد اینکه کاربران فعلی چگونه ‌‌‌‌می‌‌توانند قوانین و شرایط جدید را انتخاب کنند، مطلبی را منتشر کرد. و البته کاربران جدید هیچ گزینه‌‌ای را در این رابطه نخواهند داشت.

مدت زیادی به طول نیانجا‌‌مید که گروه‌‌های حفظ حریم خصوصی آمریکا به انتشار نگرانی‌‌های خود منتشر کردند. مرکز اطلاعات حریم خصوصی الکترونیک (EPIC) و مرکز دموکراسی دیجیتال (CDD) شکایتی را در ۲۹ آگوست ضبط کردند و خواستار تحقیق و تفحص از کمسیوین تجارت فدرال (FTC) شدند.

تلگرام سامانه خود را به بازی‌های گرافیکی مجهز می‌کند !

در هفته منتهی به تاریخ تصویب ۲۵ سپتامبر، حرف و حدیث‌‌هایی که در حول شرایط جدید ‌واتس‌آپ به گوش ‌‌‌‌می‌‌رسید به نظر ‌‌‌‌می‌‌رسید که به نابودی این کمپانی نزدیک است. با این حال، در هفته گذشته هیئت مرد‌‌‌‌می‌‌ در هر دو کشور آلمان و هند اوضاع را علیه فیس‌بوک و ‌واتس‌آپ تشدید کردند.

در هندوستان، رئیس دادگستری دادگاه عالی دهلی فرمانی را برای ‌واتس‌آپ به منظور حذف داده‌‌های جمع‌آوری شده از کاربران و انصراف از شرایط و ضوابط جدید این کمپانی تا قبل از ۲۵ سپتامبر صادر کرد. دادگاه همچنین درخواستی را برای ‌واتس‌آپ اضافه کرد که همچنین نباید هیچ‌گونه اشتراک‌گذاری اطلاعات کاربرانی که تغییرات جدید را انتخاب نکرده اند تا قبل از ۲۵ سپتامبر انجام شود.

مشابه دلواپسی‌‌های امنیتی که در هندوستان بوجود آمده بود، آژانس‌‌های محافظتی اطلاعات آلمان نیز دستوری برای توقف جمع‌آوری داده‌‌های کاربران در آلمان و حذف هر گونه اطلاعاتی که تا به حال جمع‌آوری شده است داده شد.

طبق گفته Johannes Caspar، کمیسر حفاظت از داده‌‌ها “۳۵ ‌‌میلیون کاربر ‌واتس‌آپ در آلمان مایل به اتصال حساب کاربری خود با ‌فیس‌بوک هستند. در واقع ‌فیس‌بوک ‌‌‌‌می‌‌بایستی با اجازه از آن‌‌ها این درخواست را پیش ‌‌‌‌می‌‌برد، تا این واقعه رخ نمی‌‌داد”.

سخنگوی ‌فیس‌بوک اشاره کرد، تجدید نظر در مورد این قضیه انجام خواهد شد: ‌فیس‌بوک با قانون حفاظت از داده‌‌های اتحادیه اروپا موافق خواهد بود. ما به این منظور تجدید نظری خواهیم کرد و با DPA‌‌هامبورگ جهت رسیدگی به سوالات و حل و فصل هرگونه نگرانی همکاری خواهیم کرد.

حال موضوع اینجاست که ممکن است کشور‌های دیگر دنباله رو آلمان و هندوستان شوند. گزارشی از بی.بی.سی و تلگراف نشان ‌‌‌‌می‌‌دهد که احتمال دارد هیئت مرد‌‌‌‌می‌‌در آمریکا و اتحادیه اروپا تغییراتی در بررسی‌‌ها بوجود آوردند و بریتانیا هم تحت تاثیر آن قرار گیرد. در بریتانیا، کمیسیون اطلاعاتی الیزابت اشاره در زمان تغییر در T&C دارد:

نسخه iOS مسنجر واتس اپ آپدیت شد: فایل های گیف ارسال و ویرایش کنید

” وظیفه ما این است که در موارد خاصی مثل این مورد بازنگری کنیم و اط‌‌مینان حاصل کنیم که این کمپانی‌‌ها با مردم در مورد اشتراک‌گذاری اطلاعات شخصی آن‌‌ها رو راست و شفاف هستند و با پیگیری‌‌های خود از مصرف کنندگان حمایت کنیم”.

“ما از تغییرات مطلع شدیم. نیاز نیست کمپانی‌‌ها برای بدست اوردن تاییدیه از ICO روش‌‌های خود را تغییر دهند. اما آن‌‌ها ‌‌‌‌می‌بایستی سیاست کاری خود را در قوانین حفاظت از داده‌‌ها تنظیم کنند. ما همواره به دنبال برقراری چنین چیزی هستیم”.

این ماجرا به احتمال زیاد به شیوه‌‌های مختلف در سراسر جهان تکامل ‌‌‌‌می‌‌یابد. برای به‌روزرسانی در مورد اخبار ما را در کسپرسکی آنلاین و Threatpost دنبال کنید.

منبع : ایتنا

۰
برچسب ها :

دیدگاه شما

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

بدون دیدگاه

    مطلب پیشنهادی