کارمندان آمریکایی اولین قربانیان دعوای تجاری دولت آمریکا و شرکت هواوی

15 خرداد 1398

لغو قراردادهای کاری با شهروندان آمریکایی و اخراج کارمندان آمریکایی دومین نتیجه دعوای تجاری بین دولت آمریکا و شرکت هواوی بود. کلیه کارکنان آمریکایی که در چین مشغول به کار بودند از کار خود برکنار شده و راهی آمریکا شده اند.

همه این اتفاقات بعد از افزایش تنش بین دولت آمریکا و شرکت هواوی بود و اکنون دو دولت آمریکا و چین وارد نبردی سخت شده اند. رئیس واحد برنامه ریزی استراتژیک هواوی، دنگ ونشوان در این باره این چنین اظهار نظر می کند و اعلام کرده که شهروندان آمریکایی فعال در واحد تحقیق و توسعه در راستای تحریم های آمریکا از کار خود برکنار شده اند.

تعطیلی یک کارگاه آموزشی بعد از اعلام تحریم ها، اولین نتیجه زودهنگام دعوای تجاری دولت آمریکا و شرکت هواوی بود. کارکنان آمریکایی محل جلسه را ترک کردند. وزارت بازرگانی چین در یک رویکرد غیر غیر منتظره، شرکت های غیر قابل اعتماد خارجی را فهرست بندی کرده و دقیقا مانند وزارت بازرگانی آمریکا عمل کرده و شرکت های آمریکایی را تحریم کرده است.

وزارت چین بر این باور است که شرکت هایی که براساس روال بازار عمل نکرده و تعهدات خود را در قبال شرکت های چینی به انجام نمی رسانند یا به دلایلی به تعهدات خود جامه عمل نمی پوشانند ، غیر قابل اعتماد بود و شرکت های چینی نباید با این شرکت ها کار کنند. سایر شرکت های آمریکایی مانند گوگل، کوالکام، اینتل، و برودکام نیز در راستای تحریم های آمریکا ، شرکت هواوی را تحریم کردند و گوگل، امتیاز پلی استور را برای شرکت هواوی ممنوع کرد و هواوی نیز در صدد تامین نرم افزارها و سخت افزارهای خود از سایر منابع است تا بتواند به حیات اقتصادی خود ادامه دهد.

همه چیز درباره گوشی هواوی نوا 5i

اکنون جنگ تجاری دولت‌ آمریکا و شرکت هواوی وارد فاز جدیدی شده، اخراج کارکنان آمریکایی از کشور چین و لغو قرارهای کاری با شهروندان آمریکایی، می تواند به این معنا باشد که دولت چین هم مصمم به حمایت همه جانبه از شرکت هواوی است و هرگز این شرکت را تنها نخواهد گذاشت. اکنون سایر شرکت های چینی هم در کنار شرکت هواوی قرار گرفته اند و با این شرکت متحد شده اند تا هرگز در عرضه نبرد احساس تنهایی نکند. احساس همبستگی دولت و سایر شرکت های چینی باعث خواهد شد تا شرکت هواوی در مسیر خود بیش از پیش مصمم تر شده و با اراده آهنین به جلو حرکت کند.

رویکرد جدید دولت و سایر شرکت های چینی به گونه ای بوده که انگار این شرکت ها تحریم شده اند. البته اتحاد و همبستگی همیشه حس پیروزی را منتقل می کند، ولی در برخی موارد دیگر مذاکره می تواند راه حلی باشد که از نظر دور مانده و باعث خواهد شد تا مشکل هر چه زودتر بدون تبعات شدیدتر حل شده و هر دو طرف بتوانند همانند گذشته روابط خود را ادامه داده و همکاری داشته باشند. بنابراین اگر دو طرف درگیر وارد مذاکره شوند، به طور یقین از نتایج مثبت قضیه منتفع خواهند شد.


بیشتر بخوانید

 

 

0
برچسب ها :

دیدگاه شما

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

بدون دیدگاه

    مطلب پیشنهادی