کاهش تولید تلفن‌های همراه به علت کمبود منابع

تلفن‌های همراه

تلفن‌های همراه و مشکل مواد معندی

بر اساس تحلیل‌های جدید دانشمندان، تولید لپ‌تاپ‌ها و تلفن‌های همراه هوشمند ممکن است به دلیل روند کاهشی یافته شدن مواد اولیه مورد نیاز برای ساخت اجزای اصلی آن‌ها با افت شدیدی روبرو شوند.

بر اساس هشدارهای ارائه شده توسط این دانشمندان، کره زمین با کاهش مواد معدنی بسیار زیادی روبرو است و بیشتر آن‌ها در سری مواد اولیه مورد نیاز برای تولید گجت‌های تکنولوژیکی طبقه می‌شوند. اجزای اصلی تشکیل دهنده تلفن‌های همراه هوشمند، خودروهای الکتریکی و حتی سیم‌کشی مسی در حال زوال هستند.

در طی پژوهشی که از سوی دانشمندان بین‌المللی دانشگاه دلاواره انجام شده است روشن شده است که تقاضا برای این مواد اولیه به‌زودی به حدی بالا می‌رود که دیگر کره زمین پاسخگوی تامین آن‌ها نخواهد بود و جایگزین‌های دیگری نظیر بازیافت نیز قادر نخواهند بود تا مواد مورد نیاز برای تولید این دستگاه‌ها را تامین کنند.

چالش‌های بسیاری مانع تولید این مواد اولیه اصلی هستند که همین امر نیز به‌احتمال بسیار زیاد موجب کاهش چشمگیر این مواد در آینده خواهد شد. سلیم علی به‌عنوان راهبر این پژوهش دراین‌باره اظهار داشت:« معاهدات زیادی درباره تغییرات آب و هوایی بسته شده است، تنوع زیستی، گونه‌های مهاجر و حتی مدیریت زباله‌های مواد شیمیایی اورگانیک، اما هیچ مکانیزم بین‌المللی برای نظارت بر استفاده از مواد معدنی وجود ندارد.»

در پی درخواست روز افزون ناشی از افزایش جمعیت و عواقب ناشی از آن، فاکتورهای بسیار زیادی مانع از برداشت درست مواد معدنی شده است. یکی از صنایع عالی در زمینه را می‌توان مربوط به طلا دانست که بیشتر در زیورآلات کاربرد داشته و کاربرد اندکی نیز در زمینه صنایع مرتبط با تکنولوژی دارد.

تجربه‌ای از آتش گرفتن تلفن‌های همراه هوشمند

همچنین متخصصان در زمینه یافتن معادن جدید برای این مواد اولیه با مشکلات عدیده‌ای روبرو هستند و تلاش‌های بسیاری نیز در این زمینه صورت گرفته است که تنها ۱۰ درصد آن‌ها به یافتن معادن و منابع جدید برای این مواد اولیه منجر شده است. همین امر نیز خود در آینده موجب کاهش سرعت تولیدات گجت‌ها خواهد شد.

در پایان این هشدارها محققان به روی آوردن به فناوری‌های سبز و تجدید پذیر تاکید ورزیده‌اند و این امر را تنها راه نجات از وضعیت پیش رو دانسته‌اند.

0
برچسب ها :

دیدگاه شما

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

بدون دیدگاه

    مطلب پیشنهادی