• خانه
  • اخبار
  • کدام گوشی ها از پلتفرم واقعیت مجازی دی دریم گوگل پشتیبانی می‌کنند؟

کدام گوشی ها از پلتفرم واقعیت مجازی دی دریم گوگل پشتیبانی می‌کنند؟

به تازگی اسنادی منتشر شده که قابلیت های مورد نیاز برای دستگاه های سازگار با پلتفرم واقعیت مجازی دی دریم گوگل را مشخص کرده است. از مهم‌ترین الزامات گوشی شما برای اجرای این پلتفرم، چیپست اسنپدراگون ۸۲۱، ولکان ۱٫۰، صفحه نمایش ۴٫۷ اینچی الی ۶ اینچی با وضوح Full HD الی QHD است.

پلتفرم واقعیت مجازی دی دریم (یک پلتفرم واقعیت مجازی واحد ساخت گوگل) پس از رونمایی رسمی توسط گوگل، در حال حاضر مراحل توسعه خود را طی می‌کند. اگر چه در حال حاضر تنها دو گوشی گوگل پیکسل (Google Pixel) و پیکسل ایکس ال موجود در بازار از این پلتفرم واقعیت مجازی بهره می‌برند، ولی در آینده‌ای نزدیک این داستان به کل تغییر خواهد کرد. هرچند این پلتفرم هنوز در مراحل ابتدایی خود سر می‌کند، اما شرکت گوگل نیازمندی‌های سخت افزاری دستگاه هایی را که می‌توانند از Daydream استفاده کنند را مشخص کرده است.

 

پلتفرم واقعیت مجازی دی دریم گوگل

 

این اخبار به لطف آخرین به‌روزرسانی تعریف اسناد سازگاری اندروید (AndroidCompatibility Definition Document) به دست آمده و مشخص شده است که برای تماشای یک تصویر با تجربه معمولی و همچنین یک تصویر واضح واقعیت مجازی، شما نیازمند چه تلفن هوشمندی خواهید بود. مباحث فنی زیادی در این اسناد مطرح شده است که به عنوان مثال به چگونگی پشتیبانی تلفن‌ها از حالت‌های پایداری عملکرد پرداخته است. ما ترجیحا از مباحث فنی فاصله می‌گیریم و به مستلزمات سخت افزاری آشنا برای مخاطبان خواهیم پرداخت.

اول از هر چیزی، تلفن هایی که قصد اجرای پلتفرم واقعیت مجازی دی دریم را دارند می‌بایست از صفحه نمایشی با سایز ۴٫۷ اینچ الی ۶ اینچ برخوردار باشند. علاوه بر این در حالی که وضوح حداقلی مورد نیاز ۱۰۸۰p Full HD خواهد بود، برای ارائه تجربه بیشتر نهایتا یک صفحه با وضوح ۱۴۴۰p Quad HD پیشنهاد می‌شود. گوگل دقیقا نمی‌گوید که پنل های اولد (OLED) نیازمند استفاده از پلتفرم واقعیت مجازی دی دریم هستند، اما با توجه به تاخیر بسار کم صفحات اولد نسبت به ال سی دی، این احتمال وجود دارد که یکی از دو گزینه اولد یا آمولد به صورت رسمی برای استفاده از این پلتفرم اعلام شود.

در بخش پردازشی نیز کوالکام تایید کرده چیپست اسنپدراگون ۸۲۱ به صورت پیشفرض قابلیت پشتیبانی از پلتفرم Daydream گوگل را خواهد داشت. این در حالیست که چندی پیش، شرکت چینی زد تی ای ادعا کرده بود گوشی آکسون ۷ (Axon 7) مجهز به چیپست اسنپدراگون ۸۲۰ نیز می‌تواند از از این پلتفرم واقعیت مجازی پشتیبانی کند. ولی ما تمایل داریم که بیشتر حرف شرکت کوالکام را باور کنیم و وجود آکسون ۷ در لیست گوشی های پشتیبانی کننده از Google Daydream را زیر سوال ببریم. علاوه بر این یکی دیگر از الزامات اجرای این پلتفرم، پشتیبانی از Vulkan 1.0 است. هر دو گوشی گلکسی اس ۷ / اس ۷ اج سامسونگ نیز پشتیبانی کنندگان ولکان هستند و باید دید که آیا این دو گوشی فاقد اسنپدراگون ۸۲۱، آیا قادر به پخش دی دریم هستند در نهایت یا خیر!

 

پلتفرم واقعیت مجازی دی دریم گوگل

 

بنابراین اگر شما می‌خواهید جزو نخستین نفراتی باشید که قصد تجربه کار با پلتفرم دی دریم را دارند، بهترین انتخاب پیش روی شما چه خواهد بود؟ دو گوشی گوگل پیکسل و پیکسل ایکس ال همچنان به عنوان بهترین انتخاب خودنمایی می‌کنند. گوشی زنفون ۳ دلوکس شرکت ایسوس نیز به یک چیپست اسنپدراگون ۸۲۱ مجهز شده است، اما هنوز به صورت رسمی توسط گوگل نام این گوشی در لیست نامزدهای اجرای دی دریم به چشم نمی‌خورد. در هر صورت آن اطلاعاتی که در ارتباط با نیازمندی‌های دی دریم در دست ما بود تا همین جا قد کشید.  در حال حاضر به صورت ۱۰۰ درصدی گوگل پیکسل از این پلتفرم پشتیبانی کرده و مطمئن‌ترین انتخاب خواهد بود. اگر علاقه‌ای به خریداری این گوشی ندارید، بنابراین باید تا آغاز سال ۲۰۱۷ و عرضه گوشی هایی آماده برای پشتیبانی از پلتفرم Daydream گوگل صبر کنید.

مطلب پیشنهادی