بخشی از سهام ایمجینیشن به قیمت ۷۴۰ میلیون دلار خریداری شد

23 سپتامبر 2017
ایمجینیشن

ایمجینیشن امروز با قیمتی بالغ بر ۷۴۰ میلیون دلار به یک کمپانی چینی فروخته شد.

این قیمت فروش برای ایمجینیشن تنها برای بخشی از سهام آن است و کل شرکت هنوز به صورت کامل فروش نرفته. این بخشها شامل تکنولوژی های معنوی و قسمت معماری MIPS می شود.

همان‌طور که می‌دانید، بزرگ‌ترین مشتری ایمجینیشن که از معماری این کمپانی برای پردازنده‌های گرافیکی استفاده می‌کرد، اپل بود که زمستان سال گذشته اعلام کرد در نظر دارد از معماری اختصاصی خود در تراشه‌های سری A استفاده کند و از این‌رو دیگر تمایلی به همکاری با ایمجینیشن ندارد. در صورتی که حق گواهی استفاده از پتنت‌ها و فناوری‌های ایمجینیشن را که توسط اپل پرداخت خواهد شد، در نظر نگیریم، از سال ۲۰۱۸ آینده‌ای مبهم در انتظار این کمپانی است. اپل برای سال ۲۰۱۵-۲۰۱۶ قریب به ۷۵.۸ میلیون دلار و برای سال ۲۰۱۷ بیش از ۸۱ میلیون دلار حق پتنت به کمپانی ایمجینیشن پرداخت خواهد کرد.

پس از آنکه اپل اعلام کرد که دیگر از معماری ایمجینیشن استفاده نمی‌کند، دو کمپانی وارد یک دعوای پتنتی شده‌اند؛ به‌طوری‌که این کمپانی بریتانیایی مدعی است که اپل نمی‌تواند در پردازنده‌های گرافیکی خود به‌صورت مستقل عمل کند و از فناوری‌های این کمپانی استفاده نکند. در واقع ایمجینیشن مدعی است که اپل قادر نیست به‌یک‌باره استفاده از فناوری‌های این کمپانی را کنار بگذارد و یک پردازنده‌ی اختصاصی با تکیه بر فناوری‌های خود راهی بازار کند. ضمنا ایمجینیشن اپل را محکوم به این کرده است که این کمپانی به‌یک‌باره این تصمیم را گرفته؛ حال آنکه اپل در پاسخ به این ادعا، گفته که از سال ۲۰۱۵ این کمپانی را در جریان ادعای خود قرار داده است.

اپل تا پیش از رونمایی از تراشه‌ی A11 بایونیک از پردازنده‌های گرافیکی مبتنی بر معماری PowerVR ایمجینیشن استفاده می‌کرد. با توجه به سیاست‌های اخیر اپل می‌توان انتظار داشت که این کمپانی در محصولات بعدی همچنان به استفاده از پردازنده‌های گرافیکی اختصاصی خود ادامه خواهد داد.

۰
برچسب ها :

دیدگاه شما

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

بدون دیدگاه

    مطلب پیشنهادی