A11 bionic از GPU اختصاصی اپل برای پردازش گرافیکی استفاده می کند

25 شهریور 1396
A11 bionic

اپل امسال با رونمایی از محصولات جدید خود ، از تراشه اختصاصی جدیدش به نام A11 bionic نیز رونمایی کرد. این تراشه نه تنها از نسل قبلی خود بهینه تر و قوی تر است بلکه به تازگی اعلام شده که از GPU اختصاصی خود اپل نیز استفاده می کند.

اپل با این که اطلاعات دقیق از جزییات A11 bionic اعلام نکرده است اما در مورد نحوه پردازش و نتیجه پردازش این تراشه بسیار تحلیل و بررسی کرده اس. بر اساس اطلاعات ارائه‌شده، استفاده از پردازنده‌ی گرافیکی اختصاصی در تراشه‌ی A11 بایونیک باعث شده است کوپرتینویی‌ها بتوانند بخش بزرگی از فرایند توسعه‌ی نرم‌افزاری و سخت‌افزاری و نحوه‌ی تعامل این دو حوزه را در دست داشته باشند و از این‌رو بتوانند بهترین خروجی را از عملکرد تراشه بگیرند. متخصصان اپل به این نکته اشاره کرده‌اند که تراشه‌ی اختصاصی A11 بایونیک صرفا قطعات پازلی نیست که کنار هم قرار گرفته باشند؛ بلکه با توجه به اینکه اپل بخش بزرگی از تراشه خود را توسعه می‌دهد، A11 بایونیک را باید یک تراشه‌ی واحد با هماهنگی بالا بین بخش‌های مختلف آن خواند.

همانطور که می دانید A11 bionic از یک سری پردازه های عصبی نیز استفاده می کند و این مورد یکی از دلایل خاص بودن تراشه است، چیزی که آن را PNU می  نامند و در واقع این تراشه را از این نظر با جدیدترین تراشه‌ی هواوی یا همان کرین ۹۷۰ مقایسه کرد. بر اساس گزارش اپل، استفاده از یک واحد پردازشی مستقل برای پردازش وظایف یادگیری ماشین بسیار بهینه‌تر از به‌کارگیری پردازنده‌ی گرافیکی است. شیلر در سخنان خود به این نکته نیز اشاره کرده که بخشی از تراشه که در واقع امنیت آیفون را تأمین می‌کند نیز بازطراحی شده است.

آیفون ۸ رکورد قیمت را خواهد شکست

مدیریت بخش فناوری اطلاعات اپل با اشاره به محدودیت فیزیکی سیلیکون و محدود شدن افزایش تعداد ترانزیستور در تراشه‌ها، به این موضوع اشاره کرده است که اپل توسعه‌ی A11 بایونیک را از سه سال پیش آغاز کرده و این موضوع نشان می‌دهد که اپل فناوری‌های بسیار پیشرفته‌تری در نسل‌های بعدی تراشه‌هایش مورد استفاده قرار خواهد داد.

0
برچسب ها :

دیدگاه شما

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

بدون دیدگاه

    مطلب پیشنهادی