اخبار

AMD به دنبال ارائه فناوری تولید تراشه به چینی ها نیست

اخیرا برخی از رسانه های با ارائه گزارش های مختلفی مدعی شده اند که AMD برخی از فناوری های حساس را به صورت غیر قانونی در اختیار شرکت های چینی قرار داده است که البته این غول بزرگ صنعت پردازنده ها با منتشر کردن بیانه ای اتهام وارده را به صورت رسمی تکذیب کرده است. اما جالب است بدانید که این خبر از آن جایی به صورت گسترده پخش شد که وال استریت ژورنال در یک گزارش ادعا کرد که شرکت چینی و همکار AMD با نام Tianjin Haiguang Advanced Technology Investment که به صورت اختصاری به THATIC نیز شهرت دارد، اجازه دسترسی به فناوری های حساس تولید پردازنده را به نیروهای نظامی چینی داده است. بر طبق آن چه که این رسانه اعلام کرده است، فناوری های منتقل شده، توانایی چینی ها را در زمینه تولید ابرکامپیوترهای جدید افزایش خواهد داد.

اما این خبر زمانی منتشر شد که درست یک هفته پیش از آن وزارت بازرگانی آمریکا شرکای چینی شرکت AMD را از دسترسی پیدا کردن به فناوری های پیشرفته تولید تراشه منبع کرده بود. یا به زبان دیگر می توان گفت که با اعمال چنین تحریم هایی فعالیت های شرکت زیر مجموعه AMD به صورت رسمی قطع می شود. در نقطه مقابل شرکت ای ام دی نیز با ارائه اطلاعیه به خبر وال استریت ژورنال واکنش نشان داده و بیان کرده است که فناوری های تحت اختیار شرکت همکار چینی در دسته بندی تکنولوژی های فوق پیشرفته قرار نگرفته و همچنین هرگونه تبادلی در زمینه فناوری ها با هماهنگی و اطلاع وزارت بازرگانی ایالات متحده آمریکا صورت گرفته است.

ورنی آپولو با ۶ گیگابایت رم و تراشه هلیو ایکس ۲۰

آقای هری والین که به عنوان مشاور حقوقی در شرکت AMD فعالیت می کند درباره مشکلات به وجود آماده این چنین گفته است که داستان وال استریت ژورنال اشتباهات متعددی در اطلاع‌رسانی حقایق دارد. بخش‌ های زیادی از اتفاقات هم حذف شده‌ اند و تصویر صحیحی از ارتباط AMD با شرکت چینی THATIC نشان نمی‌ دهد. AMD به ‌صورت جدی با ادعاهای موجود در مقاله مخالفت می‌ کند که شرکت را متهم به عملکرد اشتباه در شراکت تجاری می ‌کنند. اما پس از این اظهار نظر سخنگوی روزنامه‌ وال استریت ژورنال سریعا با انجام مصاحبه ای با مجله فورچن گفت که این روزنامه در مقابل همه ادعاهای AMD از خود دفاع می کند.

البته علاوه بر آقای هری والین، پاتریک مورهد نیز عقیده مشابهی در این زمینه دارد، او که ادعاهای وال استریت را منطقی و صحیح نمی داند در این باره اینگونه گفت که من به مدت 30 سال برای AMD کار کردم و به جرات بخش حقوقی آن‌ ها را از محافظه ‌کارترین دپارتمان‌ها می‌ دانم؛ دپارتمانی که نسبت به هرگونه خطا بسیار محافظه‌ کار بود و حتی به علت ترس شدید خود و ازدست ‌دادن برخی فرصت ‌ها، مدیران متعدد بخش‌ بازاریابی را خشمگین می ‌کرد.


بیشتر بخوانید

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

دکمه بازگشت به بالا
×   چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟