اخبار

گوگل سعی دارد مانع پیامک‌های اسپم شود! اما به چه قیمتی؟

گوگل (Google) قابلیت فیلتر پیامک‌های مزاحم یا همان اسپم را به اپلیکیشن پیام رسان خود با نام Android Messages اضافه می‌کند. این قابلیت با وجود مزایایی که برای کاربران دارد، برخی نگرانی‌ها را نیز در این خصوص ایجاد کرده است. همراه موبایلستان باشید تا اطلاعات بیشتری در این خصوص به دست آوریم.

اوایل سال ۲۰۱۸ بود که کمپانی گوگل قابلیتی را تحت عنوان Call Screening به پیکسل ۳ ارائه کرد. حال به نظر می‌رسد که این شرکت قصد دارد قابلیت مشابهی را به Android Messages تحت قالب فیلتر محافظ اسپم اضافه کند. فعلا هیچ تاییدیه و اطلاعات تکمیلی در این خصوص از سوی گوگل منتشر نشده است.

مطالب مرتبط:

البته باید توجه داشت که گوگل اغلب چندان اطلاعات زیادی در خصوص قابلیت‌های جدیدش پیش از معرفی رسمی آن‌ها ارائه نمی‌کند. قابلیت مذکور در قالب یک بروزرسانی جدید نیست و تغییرات مربوطه در بستر سرور صورت خواهند گرفت و این شرکت به ترتیب آن را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. این موضوع به دستگاه‌ها و موقعیت جغرافیایی کاربران بستگی دارد.

حضور فیلتر اسپم در منو تنظیمات Android Messages برای اولین بار توسط Android Police اعلام شد. برای دسترسی به این بخش باید از طریق بخش تنظیمات برنامه وارد قسمت پیشرفته یا همان Advanced شد که در این منو گزینه جدیدی به نام Spam Protection اضافه شده است. اگر شما چنین گزینه‌ای را نمی‌بینید، به احتمال زیاد قابلیت مذکور برای شما ارائه نشده و در طول هفته‌های آینده می‌توانید از آن استفاده کنید.

این تمام ماجرایی بود که گوگل سعی دارد آن را از طریق یک ویژگی جدید در اختیار کاربرانش قرار دهد. اما سوال اصلی و مهم اینجاست که گوگل چطور این کار را انجام می‌دهد و چگونه می‌تواند پیام‌های اسپم را از پیامک‌های خود کاربر تشخیص دهد؟ از سوی دیگر برای کاربران مهم است که بدانند چه مقدار از داده‌هایشان برای گوگل ارسال خواهد شد؟

وب‌سایت پشتیبانی گوگل توضیحات مختصری را در خصوص شیوه عملکرد فیلتر اسپم در Messages ارائه داده است. بر اساس گزارش این کمپانی، زمانی که کاربران این گزینه را فعال می‌کنند، برخی از اطلاعات به گوگل ارسال که البته شامل هیچ یک از اطلاعات شخصی کاربر نیست که گوگل از طریق آن بتواند افراد را شناسایی کرد. حتی محتوای اصلی پیام نیز برای گوگل ارسال نمی‌شود.

البته فعلا کارهای پشت پرده این سیستم به صورت راز ناگفته‌ای باقی مانده و اطلاعات زیادی در خصوص شیوه عملکرد این فیلتر اسپم ارائه نشده است. اما به احتمال زیاد اطلاعات دریافتی از گوشی کاربر در پایگاه داده گوگل ذخیره می‌شوند و از طریق آن‌ها الگو‌ها و شبیه سازی‌هایی صورت می‌گیرد تا پیام‌های کاربر از پیامک‌های مزاحم و اسپم شناسایی شوند.

باید توجه داشت که ممکن است برخی از کاربران به دلیل حفظ حریم خصوصی خود این قابلیت جدید گوگل را فعال نکنند. زیرا بدون شک گوگل همان‌طور که خود نیز اعلام کرده، به برخی از اطلاعات کاربرانش دسترسی خواهد داشت. اما اگر اندکی اطلاعات برنامه نویسی به خصوص در زمینه اندروید داشته باشید، حتما می‌دانید که گوگل نیازی به این قبیل کارها برای دسترسی به اطلاعات کاربران ندارد و به سادگی می‌تواند در صورت نیاز به آن‌ها دسترسی داشته باشد.

نظر شما در این خصوص چیست؟ آیا شما نیز از جمله کاربرانی هستید که به دلیل حفظ حریم خصوصی‌تان قابلیت مذکور را فعال نخواهید کرد؟ از دیدگاه شما شیوه کار سیستم مذکور چگونه است؟ شما می‌توانید از طریق بخش دیدگاه‌ها با ما و کاربران موبایلستان در ارتباط باشید.


بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

دکمه بازگشت به بالا