اخبار

FBI نمی‌تواند قفل آیفون‌های جدیدتر از آیفون ۵c را بشکند

حتماً ماجرای دنباله‌دار اف بی آی و اپل که همین چند روز پیش به پایان رسید را به خاطر دارید. اف بی آی سرانجام موفق شد به کمک یک منبع ناشناس، آیفون ۵c متعلق به تروریست موردنظر را بشکند و اطلاعات آن را استخراج کند. این موضوع نگرانی جدی دیگر کاربران اپل را به دنبال داشته است.

کاربران آیفون (و حتی آیپد و سیستم‌عامل مک) از این بابت نگران هستند که مبادا این روش بر روی دیوایس‌های آن‌ها نیز اجرا شود و اطلاعات شخصی‌شان در معرض خطر قرار بگیرد. این نگرانی کاملاً بجاست اما طبق اعلام رسمی پلیس فدرال کشور آمریکا، این روش هک بر روی آیفون‌های جدیدتر از آیفون ۵c اجرا نمی‌شود.

جیمز کامی (James Comey) یکی از مدیران اجرایی ارشد اف بی آی در این باره می‌گوید:

این ابزار جدید بر روی آیفون‌های جدیدتر ازآیفون ۵c عمل نمی‌کند؛ آیفون‌هایی نظیر آیفون ۵ اس، ۶ و … از این قاعده مستثنا هستند. بنابراین مکالمات دنباله‌دار ما با اپل بر سر این موضوع همچنان ادامه خواهد داشت.

این اظهار نظر یک مقام رسمی پلیس فدرال، از سویی می‌تواند خیال کاربران آیفون‌های جدیدتر را که اتفاقاً بخش اکثریت دارندگان آی‌دیوایس‌های اپل را هم تشکیل می‌دهند، راحت کند. اما از سوی دیگر کاربران آیفون‌های قدیمی‌تر و البته دارندگان آیپد و آیپاد، همچنان نگران هستند که این روش به آن‌ها آسیب بزند و ریسک خطر همچنان وجود دارد. از این رو اف بی آی اعلام کرده است این ابزار و روش انجام این متد کاملاً مخفیانه باقی خواهند ماند و جزو اسرار طبقه‌بندی شده‌ی سری به‌حساب می‌آیند.

جالب است بدانید که یک موسسه‌ی اسرائیلی Cellebrite، متد و ابزار موردنظر را برای پلیس فدرال فراهم کرده است. این موسسه، سابقه‌ای طولانی در زمینه‌ی کار با نهادهای انتظامی و امنیتی دارد و خدماتی نظیر سفارشی‌سازی تلفن‌های همراه، کدگذاری آن‌ها و ساخت گجت‌های با امنیت بالا را برایشان انجام می‌دهد.

البته این موضع‌گیری اف بی آی یک پیام دیگر را هم مخابره می‌کند و آن هم این است که آن‌ها به این زودی‌ها دست از سر اپل برنخواهند داشت. جیمز کامی پیش‌ازاین هم بر سر باز کردن یک آیفون ۵ اس که متعلق به یک فروشنده‌ی مواد مخدر بود با اپل مجادله داشت و از آن‌ها می‌خواست اطلاعات این آیفون را استخراج کنند، اما دادگاه در آن زمان، رأی را به نفع اپل صادر کرده بود.

بنابراین در آینده بازهم از این موش و گربه بازی، خبرهای بیشتری خواهیم شنید و باید ببینیم که آیا اپل سرانجام تسلیم خواسته‌ی نهادهای امنیتی می‌شود و سیستم‌عامل Govt. OS تولید خواهد شد یا خیر.

البته مقامات اپل هنوز هم در پی چگونگی انجام این هک بر روی آیفون ۵c سید فاروک (Syed Farook) – تروریست حادثه‌ی سن برناردینو – هستند و اف بی آی هم در پاسخ اعلام کرده است که هنوز تصمیم نگرفته است که چه اطلاعاتی را در اختیار کمپانی کوپرتینویی قرار دهد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

دکمه بازگشت به بالا