اخبار

دلیل رشد پیوسته نماد “همراه” در هفته‌های اخیر بورس چیست؟

در طول روز‌های گذشته نماد همراه در تالار بورس کشور رشد جالب توجهی را داشته است. در این مقاله از موبایلستان قصد داریم به بررسی این موضوع بپردازیم.
در روز‌هایی به سر می‌‌بریم که بورس و سهام مورد توجه اغلب افراد جامعه قرار گرفته است. اتفاقی که برای آینده کشور می‌تواند بسیار خوب باشد. در لابه‌لای سهم‌های مختلف از گروه‌های گوناگون نظیر پتروشیمی، سیمان، خودرو و بسیاری دیگر، گروهی نیز در حوزه مخابرات در تالار بورس اوراق بهادار کشور وجود دارد. این گروه شامل چهار سهم اخابر (مخابرات)، همراه (همراه اول)، صخابر102 و موج تامین (موج تامین ارتباطات پارس) می‌شود.
اگر از فعالان بازار بورس باشید یا حداقل اخبار این حوزه را پیگیری کنید، حتما متوجه شده‌اید که در طول دو هفته اخیر وضعیت کلی بورس چندان همانند گذشته سبز و سودده نبود. بلکه بسیاری از سهم‌های بزرگ وارد مدار اصلاح شده بودند و حتی اصلاح‌های 30 تا 40 درصدی را نیز در برخی نماد‌ها شاهد بودیم. در کنار این موضوع یک اتفاق نسبتا عجیب در گروه مخابرات به وقوع پیوست. با نگاهی به سابقه معاملات نماد همراه می‌توان متوجه شد که این سهم از تاریخ 28 تیر تا 12 مرداد در اغلب روز‌ها با صف خرید (سود 5 درصدی) همراه بوده است.

همراه
چنین اتفاقی در روز‌هایی که شاخص کل کشور در اصلاح زمانی به سر می‌برد و در واقع در حال ذخیره انرژی برای عبور از مقاومت روانی 2 میلیون واحدی خود بود کمی عجیب به نظر می‌رسد. از سوی دیگر هزینه‌های همراه اول نیز با افزایش قیمت دلار افزایش یافته است. زیراکه این شرکت برخی هزینه‌های دلاری نیز دارد.
اما با نگاهی به گزارش‌های همراه اول می‌توان متوجه شد که این شرکت برخلاف انتظارات همچنان سهم بازار در حال رشدی دارد. یکی از دلایل رشد این سهم نیز می‌تواند مربوط به شایعه افزایش سرمایه شرکت باشد. در بازار سرمایه کشور، موضوع افزایش سرمایه جذابیت خاصی دارد و در واقع یک خبر خوب برای سهم به حساب می‌آید.
اما موضوع مهمی که می‌توان دلیل اصلی این رشد قیمت در نماد همراه باشد، احتمال عرضه این سهم توسط دولت در صندوق دارا چهارم است. چندی پیش دولت جمهوری اسلامی صندوق قابل معامله‌ای (ETF) را با نام دارا یکم در بورس عرضه کرد که متشکل از برخی سهم‌های گروه بانکی و بیمه‌ای بود. این صندوق توانست سود بسیار خوبی را به سهامدارانش بدهد و از آن مدت، صندوق‌های مذکور مورد توجه کل بازار قرار گرفته‌اند. بنابر گزارش‌هایی که منتشر شده، به نظر می‌رسد که دولت قصد دارد در صندوق دارا چهارم نماد همراه را نیز عرضه کند.
شاید برایتان جالب باشد که بدانید این رشد قیمت در نماد همراه با سالروز عرضه اولین سیمکارت در کشور توسط همراه اول مصادف بوده است. نظر شما در خصوص این موضوع چیست؟ نظرات خود را از طریق بخش دیدگاه‌ها با ما و کاربران موبایلستان به اشتراک بگذارید.


مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

دکمه بازگشت به بالا
×   چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟