برنامه و بازی

چگونه فایل های کامپیوتری را بدون بازیابی و به صورت دائمی حذف کنیم؟

در این مقاله از موبایلستان در نظر داریم تا به شما نحوه‌ی حذف فایل ها را بدون قابلیت بازیابی آموزش دهیم با ما همراه باشید. حتما برای شما هم پیش آمده که بخواهید فایلی را حذف کنید و از اینکه بتوان بعدا آن را بازیابی کرد نگران باشید؟

حذف فایل بدون قابلیت بازیابی

گاهی اوقات ممکن است بخواهید برخی از فایل های حساس را به طور دائمی از کامپیوتر خود حذف کنید، به طوری که هیچ کس نتواند آنها را بازیابی کند، مانند اطلاعات مالی محرمانه، اسناد تجاری، عکس های شخصی و غیره.

برای حذف فایل های کامپیوتری، همه ما از کلید “حذف” استفاده می کنیم. اما آیا می دانید زمانی که فایل ها را حذف می کنید، فایل های حذف شده روی هارد دیسک ذخیره هستند، حتی اگر آنها را از سطل زباله نیز پاک کنید؟ فایل های حذف شده به این روش را می توان با کمی تلاش بازیابی کرد. حتی اگر هارد دیسک را فرمت کنید، هنوز هم می توان با نرم افزار آنها را بازیابی کرد. هکرها و یا هر کس دیگری ممکن است فایل های حذف شده شما را با استفاده از نرم افزار و یا راه های دیگر بازیابی کند. بنابراین سوال این است که چگونه می توان به طور دائم فایل ها را از کامپیوتر بدون بازیابی حذف کرد؟ .

چرا فایل های حذف شده را می توان بازیابی کرد و چگونه می توانید از این امر جلوگیری کنید؟

هنگامی که یک فایل را در ویندوز حذف می کنید، از هارد دیسک حذف نمی شود. حذف فقط فضای خالی ویندوز را بیشتر می کند. تا زمانی که فایل یا برنامه دیگری در این فضا ذخیره نشود داده های قدیمی همچنان در هارد دیسک ذخیره می شوند. به همین دلیل است که داده های حذف شده توسط نرم افزار یا دیگر روش ها بازیابی می شوند. برای جلوگیری از این کار باید پس از حذف، داده های حذف شده را بازنویسی کنید. شما نمی توانید این کار را به صورت دستی انجام دهید، اما به ابزار حذف Third party نیاز دارید.

مطالب مرتبط:

برای اطمینان از اینکه فایلهای حذف شده هرگز قابل بازیابی نیستند، می توانید از نرم افزار مخصوص حذف مانند iSumsoft FileZero (می‌توانید با کلیک بر روی این لینک نرم افزار مورد نظر را دانلود کنید، اما این نرم افزار رایگان نیست و در نسخه‌ی رایگان آن تنها می‌توانید 10 فایل را به طور همزمان حذف کنید) برای پاک کردن و تقسیم فایل ها به طور کامل و دائمی از هارد دیسک استفاده کنید. در اینجا چگونگی این  کار به شما آموزش داده می شود

مرحله 1: نصب و راه اندازی iSumsoft FileZero در کامپیوتر

iSumsoft FileZero   را دانلود و سپس نصب کنید. پس از نصب آن را راه اندازی کنید.

مرحله 2: فایلها را به iSumsoft FileZero اضافه کنید

روی دکمه Add در گوشه پایین سمت چپ کلیک کنید. هنگامی که کادر باز می شود، فایل هایی که می خواهید حذف کنید را انتخاب و سپس روی OK کلیک کنید.

چگونه فایل های کامپیوتری را بدون بازیابی و به صورت دائمی حذف کنیم؟

 

مرحله 3: مطمعن شوید که می خواهید فایل ها را برای همیشه حذف کنید

تمام فایل های انتخابی شما در لیست نمایش داده خواهد شد، همانطور که در شکل زیر نشان داده شده است. اگر تصمیم شما عوض شود و یا اگر بعضی از فایل ها را به اشتباه انتخاب کرده باشید، با استفاده از دکمه Remove، آن را از لیست حذف کنید. پس از اطمینان از اینکه می خواهید فایل ها را به طور دائم از کامپیوتر حذف کنید، گزینه Slow Mode زیر کلید Erase Selection را انتخاب کرده و سپس روی دکمه Delete کلیک کنید. در Slow Mode، فایل ها به طور دائم حذف شده و هرگز قابل بازیابی نخواهند بود. هنگامی که دکمه Delete را کلیک می کنید، به شما هشدار داده می شود که فایل های پاک شده را نمی توان با نرم افزار یا سایر روش ها بازیابی کرد. برای تأیید آن روی OK کلیک کنید.

چگونه فایل های کامپیوتری را بدون بازیابی و به صورت دائمی حذف کنیم؟

مرحله 4: حذف فایل ها برای همیشه بدون بازیابی

صبر کنید تا فرایند حذف کامل شود. فایل ها به طور کامل و به طور دائمی حذف شده و هیچ کس نمی تواند آنها را بازیابی کند. شما به همین راحتی موفق به انجام این کار شدید. همانطور که پیش از این گفته شد این نرم افزار رایگان نیست، با این حال شما می‌توانید از نسخه‌ی غیرپولی آن استفاده کنید که کارآیی کمتری نسبت به نسخه‌ی غیر رایگان دارد.

مرحله 4: حذف فایل ها برای همیشه بدون بازیابی


بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

دکمه بازگشت به بالا
×   چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟