اخبار

بررسی تعداد سایت‌های ‌BTS اپراتور‌ها در نسل‌های مختلف ارتباطی

تعداد سایت‌های BTS اپراتور‌ها در نسل‌های مختلف ارتباطی موضوعی است که بررسی آن می‌تواند کاربران را در پی بردن به سطح پوشش شبکه هر اپراتور یاری کند. همراه موبایلستان باشید تا به بررسی دقیق این موضوع بپردازیم.

اگر از کاربران موبایلستان باشید، حتما متوجه شده‌اید که اخیرا مقاله‌ای تحت عنوان وضعیت پوشش شبکه اپراتور‌های مختلف منتشر شد که در آن به بررسی وضعیت آنتن‌دهی اپراتور‌ها در شهر،‌ روستا و جاده پرداخته بودیم. اگر این مقاله را مطالعه نکردید، می‌توانید از طریق لینک‌های زیر به آن دسترسی داشته باشید. باید توجه داشت که آنتن‌دهی مناسب و پوشش خوب نیازمند سایت‌های BTS است که در نتیجه آن اپراتور بتواند پوشش شبکه‌اش را در اختیار کاربران قرار دهد.

مطالب مرتبط:

با این اوصاف نگاهی به آمار تعداد سایت‌های BTS در این زمینه می‌تواند اطلاعات جالبی را در اختیارمان قرار دهد. BTS مخفف واژه انگلیسی Base Transceiver Station است که معنای تحت الفظی ایستگاه فرستنده و گیرنده پایه را می‌دهد. در واقع BTS به جایگاه‌هایی گفته می‌شود که در سطح شهر و جاده‌ها شاهد آن هستیم و یک آنتن بزرگ روی آن نصب شده است.

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به صورت فصلی گزارش‌های کاملی را در خصوص اینترنت و اپراتور‌ها منتشر می‌کند. یکی از بخش‌های این گزارش نیز مربوط به تعداد سایت‌های BTS هر اپراتور به تفکیک نسل‌های مختلف ارتباطی است. در گزارش فصلی آذر ماه سال 1398 شاهد اسم چهار اپراتور با نام‌های همراه اول (MCI)، ایرانسل (Irancell)، رایتل (RighTel) و سازمان منطقه آزاد کیش بودیم که به تفکیک نسل ارتباطی تعداد دکل‌های BTS آن‌ها اعلام شده است.

اخوان بهابادی مدیرعامل همراه اول شد

BTS

بر اساس این گزارش در نسل دوم ارتباطات یا 2G شرکت همراه اول 26981 سایت BTS دارد و برای ایرانسل 12836 سایت ثبت شده است. اما رایتل فاقد BTS در نسل 2G است و هیچ سایتی برای آن ثبت نشده است. در سمت دیگر اپراتور شهر کیش نیز 31 دکل BTS در اختیار دارد. در نسل سوم یا همان 3G،‌ همراه اول شبکه خود را به 21682 سایت مجهز کرده است. ایرانسل و رایتل نیز به ترتیب 12838 و 3891 سایت را در اختیار دارند. سازمان مناطق آزاد کیش نیز هیچ دکل 3G ندارد.

نسل چهارم ارتباطات که شبکه 4G شناخته می‌شود، یکی از محبوب‌ترین نسل‌های ارتباطی در بین کاربران است. زیرا سرعت اینترنت بسیار مناسبی را در اختیار افراد قرار می‌دهد. همراه اول بر اساس گزارش سازمان تنظیم مقررات دارای 20440 دکل 4G است و ایرانسل 11715 سایت BTS دارد و رایتل نیز شبکه خود را به 1330 دکل مجهز کرده است. در این بخش نیز اپراتور شهر کیش هیچ دکلی ندارد.

BTS

با نگاهی به این گزارش می‌توان متوجه شد که اپراتور اول کشور که ربع قرن تجربه دارد توانسته شبکه خود را به دکل‌های BTS بسیار زیادی در هر سه نسل ارتباطی مجهز کند که این میزان در تمام مقایسه‌ها بسیار بیشتر از سایر اپراتور‌ها است. همراه اول اولین اپراتور کشور به حساب می‌آید که سعی کرده در اغلب زمینه‌ها همین لقب اولین بودن را حفظ کند و حال در این مقاله نیز مشاهده کردیم که در زمینه تعداد سایت‌های BTS نیز اولین اپراتور کشور به حساب می‌آید. باید توجه داشت که هر سایت BTS نیازمند سرمایه گذاری نسبتا زیادی است که با این تعداد از سایت BTS، معلوم است که همراه اول سرمایه گذاری گسترده‌ای را در این زمینه انجام داده. البته باید بدین نکته نیز توجه داشت که سایت‌های BTS بیشتر در واقع به معنای پوشش شبکه بیشتر و بهتر است.

نمایشگاه بین المللی کتاب تهران تحت پوشش نسل ۴ همراه اول

 

ایرانسل در این مقایسه جایگاه دوم را از آن خود کرده است و رایتل نیز در جایگاه سوم و شاید بتوان گفت در جایگاه آخر قرار دارد. زیرا اپراتور مربوط به سازمان منطقه آزاد کیش را نمی‌تواند یکی از اعضای این رقابت دانست. در نگاه کلی، شبکه موبایل کشور مجهز به 39848 سایت BTS برای 2G و 38411 سایت برای شبکه 3G و 33485 سایت برای شبکه 4G است. بر اساس گزارش سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نیز ضریب نفوذ تلفن همراه در کشور از 142 درصد عبور کرده و این یک خبر خوب و امیدبخش به حساب می‌آید.

همان‌طور که در این مقاله از موبایلستان مطالعه کردید، به مقایسه اپراتور‌های مختلف کشور پرداختیم و به برتر بودن همراه اول در زمینه تعداد سایت‌های BTS پی بردیم. نظر شما در این خصوص چیست و پوشش شبکه کدام اپراتور را بهتر می‌دانید؟ نظرات خود را از طریق بخش دیدگاه‌ها با ما و کاربران موبایلستان به اشتراک بگذارید.


بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

دکمه بازگشت به بالا
×   چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟