بررسی‌ تخصصی

جنگ پرچمداران هوآوی P30 پرو ، گلکسی S10 Plus و آیفون XS

وقتی که صحبت از تلفن‌های همراه پرچمدار به میان می‌آید، بسیاری از ما در ذهن خود به سراغ مقایسه ساختار عملکرد این دستگاه‌‌‌ها با سایر محصولات رقیب موجود در بازار می‌افتیم. با این تفاسیر وقتی که شرکت هوآوی اقدام به عرضه کردن مدل جدید پرچمدار خود یعنی هوآوی p30 پلاس کرده است، طبیعی است که همگان بخواهند قدرت این محصول را در مقایسه با قدرت محصولات دیگر موجود در بازار مصرف به بوته آزمایش بگذارند.

به همین دلیل نیز قصد داریم تا در مقاله امروز به مقایسه هوآوی P30 پرو، گلکسی اس 10 پلاس و آیفون Xs بپردازیم تا ببینیم که این پرچمدار نیرومند شرکت هوآوی در مقایسه با پرچمداران شرکت‌های سامسونگ و اپل چه عملکردی را از خود بر جای می‌گذارد. این مقاله در بخش‌های مختلف به بررسی و مقایسه این سه دستگاه می‌پردازد تا در نتیجه بتوانیم متوجه بشویم که چرا بسیاری از کارشناسان معتقدند که تلفن همراه هوشمند هوآوی p30 پرو، یک گزینه بسیار عالی برای بسیاری از خریداران است.

 

جنگ پرچمداران هوآوی P30 پرو ، گلکسی S10 Plus و آیفون XS

 

طراحی ظاهری‌

وقتی که بحث طراحی ظاهری به میان میاید، بسیاری از ما سلیقه شخصی خود را بیش از هر چیز دیگری در نتیجه گیری دخیل می‌کنیم ‌و در این زمینه باید گفت که طراحی مربوط به این سه تلفن همراه با توجه به وجود هواداران متعدد و متعصب برای هر یک از برندهای مربوطه می‌تواند یک مزیت ویژه یا یک ایراد بزرگ برای مدل یاد شده باشد. بر اسا همین مووضع نیز از همین ابتدای کار به شما می‌گوییم که موضوع نگاه به طراحی این سه دستگاه، نشانگر دیدگاه نویسنده است و شاید با نظر شما دوستان عزیز همخوانی نداشته باشد ولی در این زمینه تلاش کاملی به عمل آمده است تا نتیجه گیری بدون وجود پیش داوری و هواداری از یک برند خاص انجام شود.

اولین موردی که در زمینه طراحی دستگاه به آن نگاهی خواهیم داشت، ابعاد و وزن این سه محصول است. از نظر ارتفاع آیفون XS کمترین ارتفاع را در میان دستگاه‌‌های یاد شده دارد و بیشترین ارتفاع با اختلافی اندک از آن هوآوی P30 پرو است. از نظر عرض نیز شرایط آیفون یکسان است ولی این بار محصول سامسونگ اندکی عریض‌‌تر از محصول هوآوی از کار درآمده است. این امر نشان می‌‌دهد که هوآوی P30 پرو نسبت به گلکسی اس 10 پلاس سامسونگ، کشیده‌‌تر و بلند قامت‌تر است. ابعاد این سه محصول به ترتیب برای هوآوی P30 پرو برابر با 15.8 سانتی‌‌متر در 7.34 سانتی‌‌متر، برای گلکسی اس 10 پلاس برابر با 15.76 سانتی‌‌متر در 7.41 سانتی‌‌متر و در نهایت برای آیفون XS برابر با 14.36 سانتی‌‌متر در 7.09 سانتی‌‌متر است.

وضعیت ضخامت این سه دستگاه به نحوی است که آیفون XS با 7.7 میلی‌متر ضخامت، نازک‌‌‌ترین مدل است و در رتبه دوم شاهد ضخامت 7.8 میلی‌‌متری گلکسی اس 10 پلاس هستیم و ضخیم‌ترین مدل نیز هوآوی P30 پرو با 8.4 میلی‌‌متر است. با این وجود وقتی که نسبت وزن و ابعاد را در نظر می‌‌‌گیریم، توازن بیشتری بین این سه محصول به چشم خواهد آمد. هوآوی P30 پرو 192 گرم وزن دارد و تنها مدل سرامیکی گلکسی اس 10 پلاس با 198 گرم از آن سنگین‌‌تر است، مدل عادی محصول سامسونگ وزن 175 گرمی داشته و وزن آیفون XS نیز برابر با 177 گرم است. اگر بخواهیم ابعاد این محصولات را به نسبت وزن آن‌ها بسنجیم، باید مساحت هریک را بر وزن آن‌‌ها تقسیم کنیم و نتیجه به دست آمده به شرح زیر خواهد بود:

مساحت گلکسی اس 10 پلاس: 157.6 در 74.1 در 7.8 = 91098.65 میلی‌‌متر مکعب.

نسبت مساحت و وزن: یک گرم به ازای هر 520.5 میلی‌‌متر مکعب.

مساحت اپل آیفون XS: 143.6 در 70.9 در 7.7 = 78395.55 میلی‌‌متر مکعب.

نسبت مساحت و وزن: یک گرم به ازای هر 442.91 میلی‌‌متر مکعب.

مساحت هوآوی P30 پرو: 158 در 73.4 در 8.4= 97416.48 میلی‌‌متر مکعب.

نسبت مساحت و وزن: یک گرم به ازای هر 507.37 میلی‌‌متر مکعب.

از این آمار می‌‌توان متوجه این موضوع شد که محصول سامسونگ به نسبت ابعاد خود، سبک‌‌ترین محصول است و دستگاه هوآوی P30 پرو با اندکی اختلاف در رتبه دوم قرار دارد و آیفون XS به نسبت ابعاد بسیار کوچک‌‌تر خود، محصولی سنگین‌‌تر محسوب می‌‌شود.

در زمینه طراحی ظاهری، هر سه مدل دارای بدنه‌ کشیده هستند ولی طراحی کلی هوآوی P30 پرو و گلکسی اس 10 پلاس، مستطیلی شکل است در حالی که آیفون XS بیشتر شکل بیضی را در ذهن ما تداعی می‌‌‌کند. چیدمان دوربین در بخش پشتی دستگاه که بیشترین تاثیر در نمای پشتی بدنه را دارد نیز به نحوی است که در دو محصول اپل و هوآوی شاهد چیدمان عمودی عدسی هستیم ولی سامسونگ چیدمان افقی را برای دوربین خود در نظر گرفته است.

از نظر رنگ بدنه، سامسونگ گلکسی اس 10 پلاس، 9 رنگ مختلف را ارائه کرده است که این مقدار برای خریداران هوآوی P30 پرو برابر با 5 رنگ است و خریداران آیفون XS تنها سه رنگ برای انتخاب در پیش روی خود خواهند داشت. از نظر لبه نمایشگر و وجود شیار بالای صفحه نمایش باید گفت که وقتی سه محصول را کنار هم قرار می‌‌‌دهیم، دستگاه آیفون اندکی قدیمی و زمخت به نظر می‌‌‌آید و محصولات سامسونگ و هوآوی مدرن و جذاب‌‌تر به چشم می‌‌خورند که شاید بتوان دلیل اصلی آن را عدم وجود حاشیه کناری در نمایشگر دانست.

جنس بدنه نیز دیگر موردی است که در این بخش به آن نگاه خواهیم انداخت. در این زمینه، آیفون از شاسی استیل استفاده کرده است ولی دو مدل دیگر از شاسی آلومینیومی بهره گرفته‌‌اند. هر سه مدل از شیشه در بخش پشتی خود استفاده می‌‌کنند ولی محصول سامسونگ اندکی اداری‌تر به نظر آمده و محصول هوآوی به علت نوع خاص رنگ‌‌بندی این سری، مدرن‌ترین ظاهر را دارد.

در مجموع هر سه دستگاه بسیار زیبا هستند و هر یک هواداران خاص خود را دارند ولی طراحی هوآوی P30 پرو، مدرن‌‌‌تر و اسپرت‌‌تر به نظر می‌آید و طراحی آیفون XS عملا تکرار طراحی آیفون X بوده است و طراحی گلکسی اس 10 نیز بیشتر یادآور سری نوت سامسونگ است.

 

 

نمایشگر

در این بخش شاهد رقابتی بسیار زیبا هستیم. هر سه محصول نمایشگرهایی عالی دارند و در هر سه مدل شاهد استفاده از نمایشگرهای OLED  هستیم که با پشتیبانی از 16 میلیون رنگ عرضه شده‌‌‌اند. محصول هوآوی با 6.47 اینچ، بزرگ‌‌ترین است و آیفون XS با5.8 اینچ محصول کوچک محسوب می‌‌‌شود. گلکسی اس 10 پلاس نیز 6.4 اینچ نمایشگر را بر روی خود جا داده است.

این نمایشگرها از نظر خروجی نور و رنگ، بسیار عالی هستند و در شرایطی برابر به رقابت پای گذاشتند تا تصمیم گیری در این زمینه بسیار دشوار شود. با این وجود رزولوشن سه مدل با هم تفاوت دارد. هوآوی P30 پرو با رزولوشن 2340 در 1080 پیکسل خود کمترین رزولوشن عرضی و طولی را ارائه کرده است. این مقدار برای آیفون XS برابر با 2436 در 1125 پیکسل است و محصول سامسونگ نیز از رزولوشن 3040 در 1440 بهره برده است.

این آمار نشان دهنده این است که محصول سامسونگ از نظر رزولوشن، بهترین مدل در میان این سه رقیب است. این موضوع در تراکم پیکسل نیز بیشتر نمود پیدا می کند و گلکسی اس 10 پلاس با تراکم 522 پیکسل در هر اینچ در رتبه نخست قرار دارد و در ادامه شاهد حضور آیفون XS با 458 پیکسل در اینچ و هوآوی P30 پرو با 398 پیکسل در هر اینچ هستیم.

با این وجود میزان پوشش نمایشگر نسبت به بدنه جایی است که محصول هوآوی درخشش خوبی دارد. هوآوی P30 پرو با داشتن 88.6 درصد نسبت نمایشگر به بدنه، بسیار خوب عمل کرده است و این رقم برای آیفون XS برابر با 82.9 درصد بوده و برای گلکسی اس 10 پلاس به 88.9 درصد رسیده است.

 

توان پردازشی

توان پردازشی یکی از مواردی است که به کمک بنچ مارک‌های تخصصی می‌توان آن را با داوری عادلانه مورد بررسی قرار داد. با این وجود ابتدا نگاهی آماری به پردازنده و رم موجود بر روی سه مدل خواهیم انداخت. هوآوی P30 پرو از پردازنده هشت هسته‌‌ای کایرین 980 استفاده می‌کند که بر پایه معماری 7 نانومتری ساخته شده است. آیفون XS پردازنده شش هسته‌ای A12 اپل را در اختیار دارد که معماری مشابه 7 نانومتری را دارد. پردازنده محصول سامسونگ نیز برای بازارهای شرق آسیا و خاورمیانه، اگزینوس 9820 هشت هسته‌‌ای بر پایه معماری 8 نانومتری است و برای سایر بازارها اسنپ دراگون 855 شرکت کوالکام با معماری 7 نانومتری خود بر روی این دستگاه قرار گرفته است.

از نظر حافظه رم نیز هوآوی P30 پرو دو مدل با رم 6 و 8 گیگابایتی دارد و آیفون XS تنها یک مدل با رم 4 گیگابایتی عرضه کرده است. مقدار رم گلکسی اس 10 پلاس نیز 12 یا 8 گیگابایت خواهد بود. در این زمینه باید گفت که مطابق معمول اپل از نظر آماری بسیار ضعیف عمل کرده است و دو محصول دیگر بر اساس انتظارات ظاهر شده‌‌اند.

در بنچ مارک استاندادGeekBench نسخه 4.1، برای آزمون تک هسته‌‌ای شاهد امتیاز 3323 برای هوآوی P30 پرو هستیم. این امتیاز برای آیفون XS به 4823 رسیده و برای گلکسی اس 10 پلاس به 4522 می‌‌رسد. در نسخه چندهسته‌‌ای این بنچ مارک به ترتیب شاهد کسب امتیاز 10014 برای هوآوی P30 پرو، 11472 برای آیفون XS و 10387 برای گلکسی اس 10 پلاس هستیم.

بنچ AnTuTu نسخه 7 نیز دیگر معیار سنجش ما بوده است که در آن هوآوی P30 پرو امتیاز 316156 را کسب کرده است و آیفون XS صاحب امتیاز 346379 شده است و امتیاز گلکسی اس 10 پلاس برابر با 333736 بوده است.  این امتیازها نشان دهنده این است که محصول هوآوی اندکی از نظر توان پردازشی از رقبای خود ضعیف‌‌تر است که البته وقتی قیمت محصولات را در کنار هم قرار بدهیم، این تفاوت چندان به چشم نمی‌‌آید و البته برای یک کاربر عادی، درک این تفاوت تقریبا غیرقابل تصور است زیرا هر سه محصول در کمترین شرایط ممکن با مشکل در اجرای نرم‌ا‌فزارها روبرو خواهند شد.

مطالب مرتبط

 

حافظه و امکانات ذخیره‌سازی

در این بخش باید گفت که شاید ضعیف‌‌ترین عملکرد از آن محصول اپل بوده است. آیفون XS در سه رده حافظه 64 و 256 و 512 گیگابایتی عرضه شده است. این مقدار برای هوآوی P30 پرو به 128، 256 و 512 گیگابایت رسیده است و سامسونگ گلکسی اس 10 پلاس با حافظه 128 یا 512 یا یک ترابایتی عرضه شده است.

موضوع وقتی برای اپل بدتر می‌‌شود که بدانید آیفون XS امکان ارتقای حافظه را به شما نخواهد داد ولی هوآوی P30 پرو و گلکسی اس 10 پلاس به ترتیب امکان استفاده از 256 و یک ترابایت کارت حافظه را مهیا کرده‌‌اند. البته برای هر دو مدل باید از یک درگاه سیم‌‌کارت صرف نظر کرد تا بتوان از کارت حافظه استفاده نمود. البته یک برگ برنده برای هوآوی P30 پرو این است که همه مدل‌‌های این محصول امکان ارتقای حافظه را دارا خواهند بود ولی گلکسی اس 10 پلاس درگاه حافظه را برای محصولات تک سیم‌‌کارت خود ارائه نکرده است.

 

جنگ پرچمداران هوآوی P30 پرو، گلکسی S10 Plus و آیفون XS
قطعات سخت افزاری Galaxy S10 Plus

 

دوربین

رقابت در بخش دوربین بسیار دشوار است ولی باید گفت که برنده این بخش از همان ابتدای کار مشخص است. هوآوی P30 پرو با داشتن دوربین سه گانه، یک سر و گردن بالاتر از سایر رقبا قرار گرفته است و بهترین کیفیت عکس را به کاربران خود ارائه نموده و در این رقابت پیروز قطعی است. این محصول با داشتن سه عدسی 40، 20 و 8 مگاپیکسلی، بهترین تجربه عکاسی را به شما ارائه خواهد کرد و دوربین سلفی 32 مگاپیکسلی آن نیز جایی برای شک و تردید باقی نخواهد گذاشت.

 

جنگ پرچمداران هوآوی P30 پرو، گلکسی S10 Plus و آیفون XS
تصویر در شب: مقایسه آیفون XS و P30 Pro

 

با وجود این موضوع که محصولات اپل و سامسونگ نیز دوربین خوبی را عرضه کرده و عکاسی مناسب را برای کاربران خود ممکن ساختند ولی دوربین دوگانه 12+12 مگاپیکسلی آیفون XS و دوربین سلفی 7 مگاپیکسلی آن توان رقابت با دوربین گلکسی اس 10 پلاس را ندارد، در حالی که دوربین 12+12+16 مگاپیکسلی گلکسی اس 10 پلاس، علیرغم کیفیت عالی خود، در سطح دوربین هوآوی P30 پرو نبوده است. دوربین سلفی محصول سامسونگ نیز دوگانه بوده و عدسی 10+8 مگاپیکسلی را عرضه کرده است. بدون شک کیفیت عکس این سه مدل بسیار عالی است ولی هوآوی P30 پرو عملا دوربین تلفن همراه را یک گام بزرگ رو به جلو برده است و به همین دلیل نیز در میان این سه مدل، بهتر است دوستداران عکاسی به محصول هوآوی توجه بیشتری داشته باشند.

 

 

سیستم صوتی

سیستم صوتی هر سه محصول بسیار مناسب بوده و کیفیت صدای در خور توجهی را برای یک محصول همراه عرضه می‌‌کنند. هر سه دستگاه از پورت 3.5 میلی‌‌متری هدفون بی بهره هستند ولی در مواردی مانند زنگ خوردن دستگاه شاهد عملکرد درخشان خروجی تلفن همراه هوآوی هستیم. هوآوی P30 پرو در زمان زنگ خوردن، صدایی به بلندی 90.9 دسیبل ایجاد خواهد کرد که این مقدار برای آیفون XS برابر با 78.9 دسیبل بوده و برای گلکسی اس 10 پلاس به 83.6 دسیبل خواهد رسید.

هر سه دستگاه در زمان استفاده از بلندگوهای خارجی عملکردی عالی را دارند ولی در محموع باید گفت که برتری محسوس در این بخش از آن محصول شرکت هوآوی بوده است.

 

باتری

بخش باتری نیز دیگر بخشی است که آیفون در آن به شدت ضعیف‌تر از سایر رقبا به نظر می‌رسد. آیفون XS با داشتن یک باتری 2658 میلی آمپرساعتی، ضلع کم توان این مثلث رقابت است. گلکسی اس 10 پلاس با باتری 4100 میلی آمپرساعتی خود در رتبه دوم جای دارد و در صدر جدول نیز هوآوی P30 پرو با باتری 4200 میلی آمپرساعتی خود جا خوش کرده است. با این وجود این مقادیر در آزمایش چطور عمل خواهند کرد؟

در وضعیت تماس بر روی شبکه 3G شاهد کسب زمان 27 ساعت و 39 دقیقه توسط هوآوی P30 پرو هستیم. در رتبه دوم گلکسی اس 10 پلاس با 24 ساعت قرار گرفته است و آیفون XS با اختلاف فاحش و 14 ساعت و 10 دقیقه در قعر جدول قرار دارد.

این مقادیر برای  وب گردی و پخش ویدیو برای هوآوی P30 پرو به 14 ساعت و 21 دقیقه وب گردی و 20 ساعت و 16 دقیقه پخش ویدیو رسیده است و گلکسی اس 10 پلاس در وب گردی برای مدت زمان 11 ساعت و 49 دقیقه به کار ادامه داده و در پخش ویدیو تنها 14 ساعت و 53 دقیقه دوام آورده است. این مقدایر باز هم برای آیفون XS ناامید کننده بوده و به 10 ساعت و 20 دقیقه وب گردی و 11 ساعت 21 دقیقه پخش ویدیو رسیده است.

این آمار و ارقام نشان دهنده این است که علیرغم اختلاف اندک حجم باتری بین گلکسی اس 10 پلاس و هوآوی P30 پرو، محصول هوآوی عملکردی درخشان داشته است.

 

جنگ پرچمداران هوآوی P30 پرو، گلکسی S10 Plus و آیفون XS

 

امکانات جانبی

هر سه محصول از قابلیت تشخیص چهره، حسگر اثر انگشت و حسگرهای استاندارد داخلی دستگاه بهره گرفته‌‌اند ولی محصول هوآوی از فناوری‌‌ ارزان‌قیمت‌تری برای تشخیص چهره استفاده کرده است. با این وجود این موضوع در استفاده استفاده از حسگر اثر انگشت، معکوس می‌‌شود و گلکسی اس 10 پلاس و هوآوی P30 پرو، هر دو از حسگر زیر نمایشگر استفاده کرده‌‌اند در حالی که آیفون XS یک حسگر عادی فیزیکی عرضه کرده است.  همچنین دو مدل سامسونگ و هوآوی با استفاده از پورت یواس‌‌بی نوع C، استاندادی مدرن و همگانی را عرضه کرده‌‌اند ولی آیفون مطابق معمول پورت اختصاصی خود را به کاربران عرضه کرده است که عملا هزینه جانبی سنگینی را برای جایگزینی کابل به کاربران تحمیل می‌‌کند.

در زمینه شارژ سریع نیز علیرغم بهره‌مندی هر سه مدل از این فناوری، بهترین شارژ سریع متعلق به هوآوی P30 پرو است که شارژ سریع 40 واتی آن می‌‌تواند در نیم ساعت، باتری 0 درصد را به میزان 70 درصد شارژ کند در حالی که این رقم برای باتری آیفون XS که تقریبا نصف باتری هوآوی P30 پرو است، به 50 درصد در نیم ساعت رسیده و  برای گلکسی اس 10 پلاس به 41 درصد می‌رسد.

 

ارزش در برابر قیمت

در این بخش نیز بار دیگر شاهد برتری محصول شرکت هوآوی هستیم زیرا هوآوی P30 پرو  در رده قیمتی نزدیک به 750 یورو است در حالی که این رده قیمتی برای آیفون XS به 1150 یورو رسیده و برای گلکسی اس 10 پلاس نزدیک به 850 یورو است. با این تفاسیر و با توجه به امکانات موجود در این سه مدل باید گفت که هوآوی P30 پرو، مقرون به صرفه‌ترین محصول بوده و گلکسی اس 10 پلاس در رتبه دوم قرار گرفته است و آیفون XS کمترین میزان صرفه اقتصادی را به کاربران ارائه خواهد داد.

 

نتیجه‌گیری

در مجموع باید گفت که هر سه محصول بسیار نیرومند هستند. هوآوی P30 پرو از نظر توان پردازشی و نمایشگر ضعیف‌تر از رقبای خود عمل کرده است ولی با قیمت پایین‌‌تر، باتری شگفت انگیز و دوربین بسیار خوب خود می‌‌تواند منطقی‌ترین گزینه باشد. گلکسی اس 10 پلاس نیز محصولی مقرون به صرفه (در مقایسه با آیفون XS) است ولی از نظر دوربین و باتری ضعیف‌‌تر از محصول هوآوی بوده و قیمتی بالاتر را از خریدار طلب می‌کند. آیفون نیز مانند همیشه تکلیف خود را با خریدار مشخص کرده است و همه می‌دانند که برای خرید یک تلفن همراه شرکت اپل باید قیمتی فراتر از قیمت واقعی آن را پرداخت کنند.


بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

دکمه بازگشت به بالا
×   چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟