اخبار

سقوط اچ تی سی، کالبد شکافی یک رویای شکست خورده

اچ تی سی روزگاری یک برند بسیار محبوب بود ولی سقوط امروزی این برند هیچ ارتباطی با آن دوران ندارد و به همین دلیل نیز امروز به دلایل این سقوط خواهیم پرداخت. با موبایلستان همراه باشید. در سال 2011 میلادی تنها دو برند تولید کننده تلفن همراه از اچ تی سی جلوتر بودند و این و برند، سامسونگ و اپل نام داشتند. در این میان نکته مهم این بود که این سری یکی از نیرومندترین محصولات بازار نوظهور اندرویدی را تشکیل داده بودند ولی از نظر قیمت، بسیار معقول و مناسب بودند و رقبای چندانی برای این قیمت و کیفیت خوب وجود نداشت.

مطالب مرتبط

در آن دوران  اچ تی سی دارای مالکیت 24 درصدی بر بازار آمریکا بود ولی امروزه وقتی که میزان مالکیت این کمپانی بر بازار را مورد بررسی قرار داده و اعداد را مد نظر داشته باشیم، با عدد صفر و ممیزی اندک پس از آن مقابل نام  اچ تی سی روبرو خواهید شد. با این وجود علت سقوط این برند چه چیزی بود؟ چرا این کمپانی توانست تا یکی از برترین بازارهای دنیا را با تلخی عجیبی تجربه کند؟ در این مقاله به تعدادی از این دلایل خواهیم پرداخت.

دلیل اول:  ظهور رقبای چینی

شرکت اچ تی سی یکی از برندهای محبوب بازار بود ولی دوران محبوبیت این شرکت به نحوی بود که نام کشور چین در میان تولیدکنندگان تلفن همراه به چشم نخورده بود و در شرق آسیا، کره، ژاپن و تایوان به عنوان قول محسوب شده و رقیبی در مقابل خود نداشتند. با این وجود ظهور برندهای چینی موجب شد که این برند بزرگ تایوانی با مشکلاتی بسیار بزرگ روبرو شود. همانطور که پیش از این نیز اشاره کردیم، قیمت محصولات اچ تی سی در مقایسه با رقبای این برند بسیار مناسب بود و همین امر نیز موجب شده بود که بازار اندروید تا حدی در تسخیر این کمپانی باشد. با این حال  رقبایی جدید از کشور چین ظهور کردند که ساختار قیمت را به شدت تحت تاثیر قرار داند.

این امر موجب شد که جایگاهی که اچ تی سی در اختیار داشت، به شدت تضعیف شود و کاربرانی که قیمت محصولات برایشان بسیار مهم بود، به سمت این برندها گرایش پیدا کنند. در این میان یکی از نکات بسیار مهم این بود که اشتباهات مسئولان این شرکت، دنباله دار بودند و به هیچ عنوان کمکی به بهبود شرایط نکردند، اشتباهاتی که در موارد بعدی به آن اشاره خواهیم کرد.

 

اچ تی سی

 

دلیل دوم: قیمت بالا

محصولات اچ تی سی به تدریج به محصولاتی بسیار لوکس بدل شدند که از نظر کیفیت و قیمت دیگر مانند سابق مزیتی برای ارائه نداشتند. هیچ کس امکان رد کردن کیفیت شگفت انگیز این حصولات را نداشت ولی اچ تی سی اپل نبود که لشگری زامبی مانند از هواداران به دنبال محصولاتش باشند و همیشه و تحت هر شرایطی فروش ویژه خود را داشته باشد. کسانی که محصولات اچ تی سی را خریداری کرده بودند، در خرید محصول بعدی خود با چشمی باز به سراغ مقایسه رفته و محصولی را خریداری کرده بودند که قیمت کمتر و امکانات مشابهی را ارائه کرده بود.

این امر موجب شد تا اچ تی سی به تدریج بازار خود را از دست بدهد و همین از دست رفتن بازار با عدم کاهش قیمت همراه شده و در نهایت موجب شد تا جایگاه فعلی اچ تی سی در بازار به وجود بیاید. چندین شرکت از کشور چین در طول چند سال گذشته به رتبه بالاتری دست پیدا کرده و توانستند تا موفقیتی که اچ تی سی قرار بود کسب کند را کسب کنند در حالی که روند تصمیم مدیریتی این شرکت هنوز بر روی رویکرد اشتباه تاکید داشت.

دلیل سوم: عدم حرکت در یک خط مستقیم

وقتی که چندین شرکت موفق در بازار تلفن همراه را نگاه کنید، نکته قابل تاملی را درک خواهید کرد و این نکته، مسیر پایدار با هدف مشخص است. شرکت اپل با ساختن سیستم عامل خاص خود، تعیین بازار هدف و ادامه همین مسیر موفق شد. شرکت هواوی با تمرکز روی سیستم عامل اندروید و عرضه محصولات نیرومند و خوش قیمت برای هر سه رده موجود در بازار شروع به کار کرد و علیرغم عدم توفیق در ابتدای کار، در ادامه و با تاکید بر روی ادامه مسیر تعیین شده به موفقیت رسید. با این وجود اچ تی سی از فقدان چنین رویکردی رنج برد.

این شرکت در ابتدا محصولاتی خوش قیمت عرضه کرد ولی پس از مدتی اقدام به عرضه پرچمداران گران قیمت کرد در حالی که کاربران برای پرچمداران به سایر برندها اعتماد داشتند. وقتی که این بازار جواب نداد، مسئولان اچ تی سی از موضع خود پایین نیامده و به همان روند اشتباه ادامه دادند. از سوی دیگر این شرکت از معدود حامیان نهایی ویندوزفون بود و عدم تمرکز بر روی چیزی که بازار به آن نیاز داشت، میخ دیگری بر تابوت این شرکت بود.

از یک سو مدیران شرکت در مصاحبه خود موارد ارائه شده در سال قبلی را زیر سوال برده بودند و از سوی دیگر نیز کیفیت و قیمت تناسبی معکوس پیدا کرده بودند تا سرانجام اچ تی سی به پایان راه تزدیک شود. به همین دلیل نیز بعید است که بتوانیم بازگشت این برند دوست داشتنی را شاهد باشیم مگر آنکه این کمپانی نیز از نوکیا درس بگیرد.


بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

این مطلب را هم ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا