• خانه
  • اخبار
  • ZTE به دلیل زیر پا گذاشتن تحریم‌های ایران، ۱ میلیارد دلار جریمه به آمریکا پرداخت می‌کند
ZTE

ZTE به دلیل زیر پا گذاشتن تحریم‌های ایران، ۱ میلیارد دلار جریمه به آمریکا پرداخت می‌کند

ZTE به دلیل زیر پا گذاشتن تحریم‌های ایران با مشکلات جدی رو به رو شده بود و اکنون توافقی بین این شرکت و ایالات متحده آمریکا صورت گرفته است. ZTE متعهد شده که حدود ۱ میلیارد دلار جریمه به آمریکا پرداخت کند. همراه موبایلستان باشید تا اطلاعات بیشتری در این خصوص به دست آوریم.

کمپانی زد تی ای (ZTE) یک شرکت چند ملیتی چینی است که در زمینه تجهیزات مخابراتی فعالیت می‌کند و چهارمین تولید کننده تلفن هوشمند در جهان به حساب می‌آید. این شرکت محصولات مخابراتی حساس را که در آمریکا تولید می‌شد و برای ایران تحریم بود، طی دوره‌ای شش ساله به ایران فروخته و انتقال داده است. به همین دلیل آمریکا چندی پیش تحریم‌های کمرشکنی را برای این کمپانی اعمال نمود.

مطالب مرتبط:

وزارت دادگستری ایالت متحده آمریکا در فوریه ۲۰۱۷ اعلام کرد که کمپانی زد تی ای تحریم‌های آمریکا علیه ایران را زیر پا گذاشته است و مسئولین این کمپانی نیز این موضوع را تایید کرده‌اند. همچنین زد تی ای متهم است که علاوه بر زیر پا گذاشتن تحریم‌ها، در این مدت به آمریکا گزارش‌های اشتباه اعلام کرده و حتی بررسی‌های داخلی شرکت را نیز منحرف نموده است. آمریکا بعد از این اتفاق تحریم هفت ساله‌ای را برای زد تی ای اعمال کرد که در جریان آن، کمپانی مذکور نمی‌توانست تا ۷ سال از آمریکا قطعات مخابراتی خریداری کند. این اتفاق واکنش‌های زیادی را در پی داشت و باعث شد که سهام این شرکت افت شدیدی داشته باشد. رییس جمهور چین از ترامپ درخواست کرد که شخصا وارد ماجرا شده و از سقوط ZTE جلوگیری کند.

ZTE

بعد از این اتفاق، روز گذشته توافقی بین زد تی ای و آمریکا صورت گرفت که در جریان آن ZTE پذیرفت تا ۸۹۲ میلیون دلار جریمه به آمریکا پرداخت نماید. این شرکت همچنین توافق کرده که ۳۰۰ میلیون دلار دیگر را نیز در حسابی به مدت هفت سال بلوکه کند تا در صورت کشف اتهام‌های جدید در این خصوص، آمریکا نسبت به برداشت این پول اقدام نماید.

شرکت ZTE در جریان این توافق پذیرفته است که هیئت مدیره خود را تغییر داده و اجازه دهد بازرسانی از آمریکا در این شرکت حضور داشته باشند. در جریان این توافق، تحریم‌های آمریکا علیه ZTE برداشته می‌شوند و این شرکت مجددا می‌تواند از ایالات متحده تجهیزات مخابراتی خریداری کند.


بیشتر بخوانید:

مطلب پیشنهادی