برترین ابرکامپیوتر دنیا “چینی” است!

01 تیر 1395

شماره‌ی یک بودن در عرصه‌های علم و تکنولوژی چیزی است که آمریکا دوست دارد تصور کند از آن خودش است (که تا بخشی هم گزاره‌ای صحیح است.) اما کشوری که چند سالی است دارد پا به پای آمریکا بالا می‌آید و به یکی از بزرگترین اقتصادهای دنیا بدل شده، حالا و بر اساس آخرین نتایج Top500 world computers که بررسی‌یی سالیانه از برترین کامپیوترهای جهان است، برترین ابرکامپیوتر جهان،  Sunway TaihuLight، با ۱۰/۶۵ میلیون هسته، متعلق به چین است.

چیزی که باید آمریکا و غلبه و سلطه‌ای که بر دنیای تکنولوژی دارد را نگران کند، این است که ریزپردازنده‌های درون این کامپیوتر ۱۰۰ ساخت چین هستند.

در گذشته، چین به شدت متکی بر پردازنده‌های آمریکایی بود. به همین دلیل است که حدوداً یک سال پیش، آمریکا اینتل را از صادرات پردازنده‌های فوق‌العاده قوی Xeon به یک سری شرکت‌های چینی منع کرد. آمریکا گمان می‌کرد این پردازنده‌ها، در کامپیوترهایی استفاده شده‌اند که آزمایش‌های هسته‌ای را صورت کامپیوتری بازسازی و استمیولیت می‌کنند.

 

sunway-taihulight-640x353

همانطور که معروف است منع شدن جلوی انجام چیزی را نمی‌گیرد، به نظر مورد در این مورد هم، آمریکا صرفاً با منع صادرات این پردازنده‌ها راهی از پیش نبرده باشد. در حقیقت، کارهای جدی بر روی این پردازنده‌ها از خیلی وقت پیش در جریان بود اما به نظر می‌رسد با این منع، پیشرفت‌های چین در تولید پردازنده‌های فوق‌قوی بسیار افزایش یافته است.

البته توجه داشته باشید که قرار نیست از فردا، به ناگهان سلطه‌ی جهان تکنولوژی به دست چین بیفتد و یا یک سری نینجای سایبری کامپیوترهای مهم ایالات متحده و باقی کشورها را هک کنند، اما خوب است در نظر داشته باشیم که چگونه چنین پیشرفت‌هایی می‌توانند رخ دهند، و این حقیقتی ناگزیر است که آمریکا روزی از سلطه‌ بر دنیای تکنولوژی فاصله گرفته و و یا حداقل ناچار اشتراکِ این حوزه با چندین و چند کشور دیگر خواهد شد.

توسعه روابط ایران و چین در عرصه فناوری اطلاعات و ارتباطات

 

منبع : زوم تک

0
برچسب ها :

دیدگاه شما

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

بدون دیدگاه

    مطلب پیشنهادی