• خانه
  • اخبار
  • وزیر ارتباطات می گوید شماره مشترکان تالیا ترابرد نمی شوند !

وزیر ارتباطات می گوید شماره مشترکان تالیا ترابرد نمی شوند !

بحث ترابردپذیری، یا همان انتقال به اپراتور جدید بدون تغییر شماره خط، چند وقتی است که آغاز شده است و در خصوص آن نیز مطالب متعددی را خوانده اید. اما با وجودیکه مسئولان تالیا وعده داده بودند مشترکان این اپراتور نیز بتوانند از امکانات ترابردپذیری استفاده کنند، وزارت ارتباطات مانع اتصال تالیایی ها به MNP شده است.

جهت برقراری امکان ترابرد و پیش از اجرای طرح ملی ترابردپذیری، رومینگ اولین اپراتور اعتباری ایران با شبکه همراه اول برقرار شد تا مشترکان تالیا بتوانند مانند سایر مشترکان، از امکان رومینگ برخوردار شوند.

رومینگ این اپراتور اعتباری از استان‌های تهران و البرز آغاز شد و نهایتا به کل کشور رسید بطوریکه در حال حاضر مشترکان تالیا هر کجای ایران باشند، می‌توانند با جستجوی دستی شبکه و انتخاب یکی از نام‌های (Taliya – TCI) یا (Taliya – MCI) یا (۴۳۲۱۱) وارد پوشش رومینگ شوند.

در همان زمان احتمال پیوستن تالیا به طرح ترابردپذیری شماره‌های موبایل نیز مطرح شد و محمد کریم ناصر صراف –مدیر عامل این اپراتور- هم در پاسخ به این پرسش که تکلیف مشترکان تالیا با اجرای MNP چه می‌شود و آیا امکان انتقال بین اپراتوری با همان شماره‌شان را دارندیا خیر اعلام کرد که تالیا مشغول کار روی این موضوع است.

 

ناصر صراف عنوان کرد:

از آن جهت که شبکه همراه اول و تالیا در حال یکی شدن هستند بنابراین امکان ترابردپذیری برای مشترکان ما نیز وجود دارد و سرشماره‌های ۰۹۳۲ نیز می‌توانند ترابرد شوند. با در نظر گرفتن اینکه در آینده بهترین سرویس‌ها را ارائه خواهیم کرد، اطمینان داریم که قادر به جلب نظر مشترکان موبایل خواهیم بود.

البته تعداد کمی از مشترکان این اپراتور در انتظار اجرای ترابردپذیری برای تحقق این وعده بودند، اما با گذشت نزدیک به یک ماه از اجرای پایلوت این طرح ملی که امکان مهاجرت از یک اپراتور به اپراتور دیگر با حفظ شماره را می‌دهد، هنوز اتفاق خاصی برای مشترکان تالیا نیفتاده است و همان تعداد اندک هنوز در انتظارند.

از طرفی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به عنوان متولی اجرای MNP درباره اینکه “آیا دارندگان سیم‌کارت تالیا هم می‌توانند از سرویس ترابرد شماره استفاده کنند؟” گفته است:

در حال حاضر چنین امکانی برای اینگونه مشترکان وجود ندارد ولی ممکن است این امکان در آینده برای این دسته از مشترکان فراهم شود.

ترابردپذیری شماره تلفن همراه  ۲۰ سال است که در دنیا اجرا می شود و اکنون در ۷۰ کشور دنیا با هدف ایجاد رقابت بین اپراتورها و در نهایت خدمت‌رسانی بهتر به مشترکان پیاده‌سازی شده است.

 

مطلب پیشنهادی