تولید انبوه تراشه‌ A13 اپل و کایرین 985 هوآوی ‌بزودی آغاز می ‌شود

30 فروردین 1398
تراشه‌ A13

در 6 ماه گذشته همانطور که در خبرها نیز اعلام شد شرکت های اپل، کوالکام و هواوی تراشه های جدید مبتنی بر معماری 7 نانومتری را معرفی کردند و حالا براساس یک گزارش تازه باید خودمان برای ملاقات کردن با تراشه های جذاب تر و جدیدتر آماده کنیم. تا به امروز چیپست های A12 اپل، اسنپ دراگون 855 کوالکام و کارین 980 هواوی از بهترین گزینه های موجود در بازار هستند که توسط سه شرکت کاملا مختلف تولید می شوند. ولی همه اینها در یک نقطه به هم می‌رسد و آن نیز این است که شرکت تایوانی TSMC سازنده همه آن ها است.

براساس وعده های داده شده توسط این شرکت تایوانی در آینده نزدیک برای ساخت نسل جدید تراشه‌ های 7 نانومتری از فناوری لیتوگرافی ماورابنفش موسوم به EUV استفاده می‌ شود. به استفاده از این تکنولوژِی می توان تراشه های کوچک تری را ساخت  که به دنبال آن افزایش بهره وری را خواهیم داشت. براساس این گزارش جدید شرکت های اپل و هواوی در اولین قدم برای تولید تراشه‌ های A13  و کایرین 985 از این قابلیت استفاده خواهند کرد.

آن طور که به گوشی می رسد در این شرکت از تکنولوژی EUV مختص معماری 7 نانومتری تحت نام N7+ شناخته می شود. احتمالا نسل بعدی چیپست های هواوی نیز کارین 985 نام دارد که بهبود های جزئی را نسب به کارین 980 به خودش خواهد دید. این همان دلیلی است که این شرکت از عدد 990 استفاده نکرده است. کمک گرفتن از این فناوری این امکان را به هواوی می دهد که تراشه جدید خود را حدود 15 درصد کوچک تر ولی با 10 درصد بهبود بهره وری تولید کند. گفته ها حکایت از آن دارند که تولید انبوه این تراشه در پایان بهار آغاز می شود و شرکت TSMC چند ماه فرصت دارد که خودش را برای تامین قطعه هواوی میت 30 آماده سازد.

دو مدل جدید ساعت هوشمند به HUAWEI WATCH GT اضافه شد

درکنار هواوی، اپل نیز شرکت بعدی است که تصمیم دارد از تکنولوژی جدید TSMC در تولید تراشه های جدیدش که احتمالا A13 نام خواهد داشت، استفاده کند. به دلیل ارتباط بسیار سودآور بین این دو شرکت، ظاهرا TSMC برای تولید تراشه A13 از یک فناوری پیشرفته ‌تر به نام N7 Pro استفاده خواهد کرد. هرچند هنوز اطلاعات دقیقی تفاوت های موجود بین این تکنولوژی در اختیار نداریم ولی به احتمال زیاد این تراشه های جدید بر روی میت 30 و آیفون 11 استفاده خواهند شد. البته اینکه تکنولوژی N7 Pro فقط مختص به شرکت اپل خواهد بود یا دیگر شرکت ها نیز از آن ها می توانند در آینده بهره مند شوند را نیز زمان می تواند مشخص کند.


بیشتر بخوانید

 

0
برچسب ها :

دیدگاه شما

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

بدون دیدگاه

    مطلب پیشنهادی